Bakan Özlü: Tüm Türkiye'yi ilgilendiren bir karar alacağız!

AA |  03 Nisan 2017 Pazartesi - 18:49 | Son Güncelleme : 03 04 2017 - 18:49

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü: Fındık konusunda sadece Akçakoca'yı değil, tüm Türkiye'yi ilgilendiren bir karar alacağız. Üreticiyi mağdur etmeyeceğiz.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'yi  kalkındırmak ve büyütmek istediklerini belirterek, "Bu devletin hantal yapısı,  yavaş işleyen sistemini değiştirelim, daha büyük işler yapalım diye yetki  istiyoruz. Aziz milletimize 'Biz daha hızlı çalışalım, daha büyük işler yapalım'   diyoruz. Bunun için yetki istiyoruz. İşin özü budur. Hızlı çalışmak ve daha büyük  işler yapmak isteyen, daha fazla yol, köprü, liman, havaalanı yapmak isteyen bir  kadro var. Bu işleri yapmak için yetki istiyoruz." dedi. 
 
Partisinin Akçakoca İlçe Başkanlığı'nca Cumhuriyet Meydanı'nda  düzenlenen mitingde konuşan Özlü, 16 Nisan'da yapılacak referandumda sistem  değişikliğinin onaylanacağını söyledi.
 
Bundan sonraki dönemde hükümet etme sisteminin farklı olacağını  aktaran Özlü, şöyle devam etti:
 
"Biz AK Parti olarak hükümet daha hızlı çalışsın, bugüne kadar ne  yaptıysak daha büyük, güzel işler yapalım, Türkiye'yi daha hızlı kalkındıralım,  büyütelim istiyoruz. Bu devletin hantal yapısı, yavaş işleyen sistemini  değiştirelim, daha büyük işler yapalım diye yetki istiyoruz. Aziz milletimize  'Biz daha hızlı çalışalım, daha büyük işler yapalım'  diyoruz. Bunun için yetki  istiyoruz. İşin özü budur. Hızlı çalışmak ve daha büyük işler yapmak isteyen,  daha fazla yol, köprü, liman, havaalanı yapmak isteyen bir kadro var. Bu işleri  yapmak için yetki istiyoruz."
 
Referandumun, Türkiye'yi büyütmek, kalkındırmak ve devletin daha hızlı  çalışmasını sağlamak isteyenlerle, 'bu sistem çok iyi, her şey yolunda, aman  sesinizi çıkartmayın, kenarda oturun' diyenler arasında geçeceğini ifade eden  Özlü, "Türkiye daha da büyüsün, gelişsin istiyorsak 'evet' oyu kullanacağız.  'Türkiye yerinde saysın, Türkiye olduğu gibi kalsın istiyorsak 'hayır' oyu  kullanacağız." değerlendirmesinde bulundu.
 
Konuşmasında, meydanda bulunan vatandaşların 'yetkiyi verdik'  şeklindeki sloganlarına teşekkür ederek karşılık veren Bakan Özlü, "Yetki  milletin, patron millet." diye konuştu.
 
"Fındık konusunda üreticiyi mağdur etmeyeceğiz"
 
Akçakoca'nın önemli ekonomik kaynaklarından birinin fındık olduğuna  işaret eden Özlü, şöyle devam etti:
 
"Fındık konusu sadece Akçakoca'nın değil, bütün Türkiye'nin konusudur.  Trabzon'dan alın, Ordu, Giresun, Samsun, Akçakoca, Sakarya'ya kadar genel bir  konudur. Fındık konusunda, Tarım Bakanlığımız 'Lisanslı Depoculuk Uygulaması'na   geçiyor. Fındık fiyatlarının dalgalanmasını, fiyatların bir yükselmesi bir  düşmesini önlemek için bir uygulama başlatıyor. Fındık bölgesinden iki tane  Başbakan Yardımcımız var, Sayın Numan Kurtulmuş ve Nurettin Canikli var. Tarım  Bakanımızla birlikte bu konuyu takip ediyorlar. Daha önce fiyatlar çok  dalgalandığı için yüksek fiyatlardan alım yapan tüccarlarımız var. Fındık  fiyatının belirlendiği borsa maalesef Almanya'da. Bu fındık konusunda sadece  Akçakoca'yı değil, tüm Türkiye'yi ilgilendiren bir karar alacağız. Üreticiyi  mağdur etmeyeceğiz. Üreticimiz fındığını toplarken, fiyatının ne kadar  olabileceğini tahmin edecek ya da bilecek. Belirsizlik olmayacak. Bugün 10 lira  yarın 5 lira öbür gün 15 lira olmayacak. Bunun tedbirlerini alıyoruz."
 
 "CHP'ye oy verenlerden de 'evet' oyu istiyoruz"
 
AK Parti dışında diğer partilere gönül ve oy vermiş seçmenlere  seslenen Özlü, "Daha önce CHP'ye oy veren kardeşlerimden, bu referandumda 'evet'  oyu vermelerini istiyorum. Bizim siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Farklı  siyasi partilere mensup olabiliriz ama bu siyasi parti meselesi değil. Bu  Türkiye'nin ve Türkiye'nin geleceğinin meselesidir. Ben, Türkiye'nin,  Akçakoca'nın ve Düzce'nin iyiliği için daha önce CHP'ye oy vermiş  kardeşlerimizden bu referandumda 'evet' kullanmalarını istiyorum." ifadelerini  kullandı.
 
Halk oylamasının kişiler için değil, sistem için yapıldığını  vurgulayan Bakan Özlü, şunları kaydetti:
 
"Bir sisteme, Türkiye'nin geleceğine oy veriyoruz. Kime oy verirsek  verelim ama bu referandumda 'evet' oyu kullanalım. Bunu Akçakoca'da CHP'ye oy  veren kardeşlerimden istiyorum, talep ediyorum. Düzce'yi Türkiye'nin gündemine  taşımak başka türlü olmaz. Bizim amacımız Düzce'yi Türkiye'nin gündemine  taşımaktır, Düzce'den kuvvetli bir 'evet' oyu çıkarmaktır. Düzce'yi Türkiye  birincisi yapmak istiyoruz."
 
"Bizi diz çöktürmeye çalışanlar, önümüzde diz çökecekler"
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ise bugün Türkiye'nin her  köşesinde halk oylamasının cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar tarafından  anlatıldığını söyledi.
 
Dişli, 16 Nisan'ın bir milletvekili ya da belediye başkanı seçimi  olmadığını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Bu, yüz yılda bir önümüze gelen fırsatı iyi değerlendirmemizi,  değerli hemşehrilerimize anlatabilme yarışıdır. Türkiye çok zor bir dönemden  geçiyor, aslında tüm dünya zor bir dönemden geçiyor. 2008 global krizinden bu  yana Avrupa Birliği bir türlü toparlanamadı. Eskiden Avrupa Birliği 'Acaba yeni  ülkeleri Avrupa Birliği'ne katalım mı, yoksa AB'yi daha da kurumsallaştıralım  mı?' derdi. Ama krizden bir türlü çıkartamadılar. Dünya'da yeniden korumacılığa  doğru bir akım var. Biz içeride bir sürü dertle uğraşıyoruz. Terör örgütleri en  solunda DHKP-C'sinden en sağında FETÖ'ye kadar birleşmişler, Türkiye'nin halkın  oyları ile iktidara gelen hükümetini, onun değerli cumhurbaşkanını, dünya lideri  Recep Tayyip Erdoğan'ı diz çöktürmeye çalışıyorlar. Buna müsaade eder miyiz,  etmeyiz. İnşallah 17 Nisan'da güçlü bir şekilde beklediğimiz gibi 'evet' çıktığı  zaman bize diz çöktürmeye çalışanlar, gelip bizim önümüzde diz çökecekler."
 
MHP İlçe Başkanlığı ziyaret
 
Mitingin ardından MHP İlçe Başkanlığını ziyaret eden Özlü, İlçe  Başkanı Mustafa Özensel ile bir süre görüştü.
 
Geçen yıl MHP İl Başkanlığını ziyaret ettiğini hatırlatan Özlü,  sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Geçen yıl referandum diye bir şey yoktu. Bu sadece referandumla  ilgili bir konu değil. Biz, Düzce'nin birliği, beraberliği, bütünlüğü için, Düzce  için çalışmak isteyen siyasi bir kadroyuz. MHP'li kardeşlerimiz de 'evet' oyu  için çalışacaklar. Referandum sebebiyle bir görüş birliğimiz var ama her ne kadar  referandum olmasa da biz Düzce için biriz, beraberiz. Düzce için çalışıyoruz."
 
Daha sonra Çayağzı köyüne geçen Bakan Özlü ve beraberindekiler, Tarihi  Orhangazi Camisinde ikindi namazını kılarak, köy meydanında vatandaşlarla sohbet  etti.