Almanya Başbakanı Merkel'den Türkiye açıklaması

AA |  27 Kasım 2019 Çarşamba - 14:04 | Son Güncelleme : 27 11 2019 - 14:04

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin NATO üyesi olarak kalması gerektiğini söyledi.


Merkel, bütçe görüşmeleri kapsamında Federal Meclis'te  yaptığı  konuşmada, 70. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle NATO'nun önemini anlattı.
 
Türkiye'nin NATO için jeostratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan  Merkel, "Türkiye'nin NATO üyesi kalması lazım. Bunun için çaba sarf etmemiz  gerekir." dedi.
 
Avrupa'nın önünde pek çok terör tehdidi olduğunu ifade eden Merkel,  "Çevremizde yangın olduğunda artık ABD sorumluluk almıyor." dedi.
 
Dünyanın, Çin'in önemli rol aldığı çok kutuplu farklı bir düzene sahip  olduğunu dile getiren Merkel, "NATO'nun korunması kendi çıkarımıza."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Merkel, Avrupa'nın mevcut durumda tek başına kendisini  savunamayacağının altını çizerek, "Bu transatlantik ittifaka ihtiyacımız var."  diye konuştu.
 
Bu nedenle NATO'nun korunması için çalışacaklarını ve ittifak içinde  daha fazla sorumluluk alacaklarını belirten Merkel, Fransa ile başlattıkları  silah projelerini ilerletmek istediklerini kaydetti.
 
SURİYE'DE SİYASİ ÇÖZÜME ULAŞILMASI GEREKİYOR
 
Merkel, Suriye'de devam eden iç savaşın vekalet savaşına dönüştüğüne  dikkati çekerek, siyasi çözümün sağlanması gerektiğinin altını çizdi.
 
Şansölye Merkel, Anayasa Komitesinin kurulmasını olumlu bir adım  olarak değerlendirdiklerini anımsattı.
 
Ülkesinin Suriye konusunda daha fazla katkı sağlayacağını ifade eden  Merkel, "Bu, Rusya ve Türkiye ile görüşmeler yapmadan olmaz." dedi.
 
Merkel, bu neden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in  ve  kendisinin katılımıyla geçmişte bir buluşma gerçekleştirdiklerine işaret etti.
 
Libya'da çözüm çabalarının sürmesi gerektiğini vurgulayan Merkel,  Libya'da Suriye'deki bir vekalet savaşının yaşanmasının engellenmesi gerektiğini  söyledi.
 
FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SINIRLARI YOKTUR
 
Merkel aşırı sağcılığın geldiği noktaya dikkati çekerek Alman  toplumunun nereye gittiği sorusunu sordu.
 
Irkçı bir Alman tarafından işlenen Kassel Valisi Walter Lübcke  cinayetine ve geçen ay Halle kentinde bir Sinagog'a düzenlen ırkçı saldırıya  değinen Merkel, ''Halle'deki olaylar ve Lübcke cinayeti hepimizi sarstı." dedi.
 
İnsan onurunun dokunulmaz olduğunun altını çizen Merkel, Almanya'da  son dönemlerde tartışılan fikir hürriyetinin kapsamı konusunda, "Ülkede fikir  özgürlüğü vardır. Herkes özgürce fikrini açıklayabilir. Kimse diğer başkasının  fikrine katılmak zorunda değil. Fikir özgürlüğünün de sınırları vardır. Nefret  ırkçılık söylemlerinin yayılması ve diğer insanların onuru zedelenmeye  başladığında bu sınır başlar." değerlendirmesinde bulundu.