Ak Parti'den seçim sonuçlarına itirazla ilgili açıklama!

AA |  05 Nisan 2019 Cuma - 16:24 | Son Güncelleme : 05 04 2019 - 17:38

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, "Tüm Ankara'daki 12 bin 180 sandığın sayımına karar verilmesi talebiyle İl Seçim Kuruluna müracaatımızı bugün itibarıyla yapmış durumdayız" dedi.


AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, yerel seçim sonuçları ve itiraz sürecine ilişkin açıklama yaptı.Özcan, AK Parti İl Başkanlığında yaptığı açıklamada, 31 Mart 2019'da  yapılan yerel seçimlerde, Ankara'nın 25 ilçesinde büyükşehir belediye başkan  adaylığı seçimine ilişkin kullanılan oyların ilçe seçim kurullarınca yeniden  sayımı ile ilgili talepte bulunduklarını bildirdi.
 
Özcan, taleplerinin hukuka ve yasaya aykırı bir şekilde Akyurt, Ayaş,  Elmadağ, Etimesgut, Evren, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Kızılcahamam Mamak, Nallıhan, Yenimahalle, Çankaya 1, 2 ve 3. seçim kurullarında  reddedildiğini belirtti.
 
Altındağ, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya 4'üncü seçim kurulu,  Çubuk, Gölbaşı, Keçiören, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar İlçe Seçim  Kurullarında ise taleplerinin kısmen kabul edildiğini aktaran Özcan, "Kabul  edilen ilçe seçim kurulları, fahiş orandaki geçersiz oylar nazara alındığında bu  denli fahiş miktarda geçersiz oyun bir sandıkta çıkmış olması, hayatın olağan  akışına uygun düşmeyeceğinden yeniden sayıma karar verilmiştir." ifadelerini  kullandı.
 
"GEÇERSİZ OYLARIN GEREKÇESİNİN YER ALMADIĞI GÖRÜLÜYOR"
 
İlçe seçim kurullarınca yapılan sayımlarda AK Parti'nin oyunun bin 807  olarak arttığını vurgulayan Özcan, şunları söyledi:"Yaptığımız incelemelerde, birçok sandıkta sonuç tutanaklarının  gerekçe kısmında geçersiz oyların gerekçesinin yer almadığı, sandık kurulu  başkanları tarafından gerekli titizliğin gösterilmediği, bu şekilde seçmen  iradesinin doğru bir şekilde sandık sonuç tutanaklarına yansıtılmadığı açıkça  görüldüğünde talebimiz kısmen kabul edilmiştir. Kabul edilen sandıklardaki  taleplerimizi ve beyanlarımızı doğrulayan somut vakalar göz önünde tutulduğunda  ilçe seçim kurulu kararlarının iptaline, asılları ilçe seçim kurullarında mevcut  olan itiraz dilekçelerimiz ekinde de bulunan fahiş hataları gösterir sandık  kurulu tutanağı ile oy sayım döküm cetvellerine ilişkin sandıkların yeniden  sayılmasına çıkan somut olgular karşısında ilçedeki tüm sandıkların açılarak  yeniden sayım dökümünün yapılmasına karar verilmesini içerir itirazlarımızı dün  itibarıyla il seçim kurullarına sunulmuştur."
 
Özcan, sandık kurulu tarafından tanzim edilen ve bir nüshası parti  görevlilerine, bir nüshası da ilçe seçim kurullarına verilen ve aynı olması  gereken sandık sonuç tutanakları bakımından, partiye verilen imza ve mühürlü  sandık sonuç tutanakları ile ilçe seçim kuruluna teslim edilen sandık sonuç  tutanakları arasında farklılıklar olduğunun tespit edildiğini aktardı.
 
"SEÇMEN İRADESİ, SANDIK SONUÇ TUTANAKLARINA YANSITILMADI"
 
Bazı ilçe seçim kurullarına teslim edilen sandık sonuç tutanakları  üzerinde oynama, ekleme, düzeltme yapıldığının belirlendiğini kaydeden Özcan,  "Hukuk devleti olmanın zorunluluğu ve hukuki güvenlik ilkesi gereğince geçersiz  oyların ne sebeple geçersiz olduğu mutlak surette gerekçeli olmak zorundadır.  Dilekçemize konu oy pusulaları incelendiğinde birçok sandıkta, sandık sonuç  tutanaklarının gerekçe kısmında geçersiz oyların gerekçesinin yer almadığı,  sandık kurulu başkanları tarafından gerekli titizliğin gösterilmediği, seçmen  iradesinin doğru bir şekilde sandık sonuç tutanaklarına yansıtılmadığı açıkça  görülmektedir. Asıl olan temel bir hakkın korunması olup, hakkın kullanılmasına  ilişkin belirlenen usul kuralları, hakkın güvenli bir şekilde kullanılmasına  temin eden araç niteliğindedir." diye konuştu.
Özcan, bireye tanınan hakkın güvenli şekilde kullanıldığının tespit  edildiği hallerde, hakkın kullanılmasının korunmasına yönelik bir araç olan usul  hükümlerinden birine aykırılığın hakkın özünü ortadan kaldıracak şekilde  yorumlanmamasının mümkün olmadığını belirtti.
 
"İL SEÇİM KURULUNA MÜRACAATIMIZI YAPMIŞ DURUMDAYIZ"
 
Anayasal hakkını, kendisinden beklenen yükümlülüklere uygun kullanan  seçmenin oyunun geçerli sayılmamasının yönetime katılma hakkının özünü ortadan  kaldıracak bir sonuç yaratacağına işaret eden Özcan şunları söyledi:
 
"Kanun koyucu, sandık kurulunun ihmalinin sonuçlarının seçmene  yüklenemeyeceği düşüncesinden hareketle kuralı düzenlemiştir. Sandık kurulu  başkanı ve üyelerinin oy sayımı sırasında kanunları gereği gibi yerine  getirmemeleri nedeniyle seçim sonrası ortaya çıkan kaosu önlemek ve seçim  güvenliğini sağlamak, itirazlar sonucunda da mümkün olmamıştır. Şimdi ise  geçersiz oyların sayımında ortaya çıkan fahiş maddi hatalar, hukuka aykırılıklar  içerir somut sonuçlar göz önünde tutularak kamuoyunun tereddütlerinin  giderilmesi, hukuk devleti olmanın gereği seçmenin iradesinin yansıması, sayım  döküm işlemlerindeki birbiriyle çelişen hata ve hukuka aykırılıkların giderilmesi  için tüm Ankara'daki 12 bin 180 sandığın sayımına karar verilmesi talebiyle il  seçim kuruluna müracaatımızı bugün itibarıyla yapmış durumdayız."
 
AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki ile  CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş arasında ne kadar bir  farkın olduğunun sorulması üzerine Özcan, "İtirazlarımız olmadan önce 124 bin, şu  anda bu rakam 123 bine düştü. Buradaki bin 807 oy, bizim lehimize, 668 oy da  CHP'nin lehine çıkmış oldu. Fark da bin 139 olarak daralmış oldu." yanıtını verdi.