AK Parti'den Cumhur İttifakı açıklaması

13 Şubat 2019 Çarşamba - 13:04 | Son Güncelleme : 13 02 2019 - 14:24

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, "İttifak yapılacak il sayısı 50'yi bulabilir" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, "Yeni illerde MHP ile ittifak için arkadaşlarımızın görüşmeleri sürüyor. 20 il için daha değerlendirme yapılıyor" diye konuştu.


AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, yaklaşan yerel seçim ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Özhaseki'nin TGRT Haber canlı yayınındaki açıklamalarının satır başları şöyle:
 
'DERDİMİZ İKİ BELEDİYE FAZLA ALMAK DEĞİL'
 
MHP ile 30 büyükşehir üzerinde konuştuk. 51 ilde de herkes kendi adayını çıkarttı. Ancak zaman içindeki gelişmeler bizi rahatsız etti. Bizim derdimiz iki belediye daha fazla almak değil. Muhalefet daha fazla belediye almak için bazı yerleri birbirlerine peşkeş çekiyorlar. Dertleri daha fazla belediye almak gibi görünüyor. Peki soruyorum, oradaki insanların iradesini nasıl hiçe sayıyorsunuz? Bizim derdimiz, 1- Bölücü örgüt yine iş başına gelmesin… 2- Herkes biliyor ki bu FETÖ'cülerin 40 tane yüzü var.
 
Ben bunlardan en çok nerede korktum biliyor musunuz? Kayseri’de cemevi yapımı vardı. İnşaatı gezerken orada sürekli gördüğüm bir şey var. Ben güvenlik görevlisi zannediyordum. Yanıma geldi “merhaba” dedi. “Ben kendimi tanıtayım” dedi. “Ben hizmetin Aleviler sorumlusuyum” dedi. “Anlamadım” dedim. “Ben Alevi değilim size söylüyorum” dedi. “Ben burada hizmet tarafından görevlendirildim” dedi. FETÖ’nün oraya soktuğu ajanmış.
 
'LİSTELER VERİLENE KADAR SAYI DEĞİŞEBİLİR'
 
Yani her tarafta böyle bir yapı var. Bunlara yakın bir adamın iş başına gelmesini ister misiniz? Ne PKK’ya ne de FETÖ’ye yakın birsinin iş başına gelmemesini istiyoruz. 51 ilin tamamı olmayabilir. Net sayı henüz yok. Ancak 20’den fazla ilin üzerinde çalışıyoruz. Net bir sayı değil üzerinde konuşuluyor. YSK’ya listeler verilene kadar sayı değişebilir.
 
"20 il için daha değerlendirme yapılıyor"
 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, TRT Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada "Yeni illerde MHP ile ittifak için arkadaşlarımızın görüşmeleri sürüyor. 20 il için daha değerlendirme yapılıyor" diye konuştu.
 
 
Anketlerde bir aday öne çıktığında revizyon söz konusu olur. Önemli olan 31 Mart akşamı en güçlü tablonun ortaya çıkması. İlk aşamada Muğla, Aydın gibi iller kararlaştırılmıştı. Yeni illerde ittifak için arkadaşlarımızın görüşmeleri sürüyor. 20 il için daha değerlendirme yapılıyor. Ankara ve İstanbul'da ortak miting iradesi var. Son karar liderlerin olacak. Hedef ittifakın başarıya ulaşması. 
 
MUHALEFETTE YAŞANAN İSTİFALAR
 
Hangi partinin içinde ne oluyor bizi çok ilgilendirmiyor. AK Parti iç tutarlılığı olan bir parti. Aynısı MHP'de de var. Kendi içinde entegre olmuş politikalar ittifak ilişkisi kurabilir. Diğer tarafa baktığımızda böyle bir tutarlılık göremiyoruz. Cumhur İttifakı karşıtlığı yüzünden bir araya gelmiş fakat kendi içinde bir tutarlılığı olmayan ittifak var.
 
İSTANBUL'DA ASKERİ HELİKOPTERİN KAZA KIRIMA UĞRAMASI
 
Soruşturmalar 3 aşamalı olarak devam ediyor. Adli, idari, genel kurmayın yaptığı soruşturma. Bunlar çok kapsamlı yapılıyor. Sonuç olarak bir zorunlu iniş söz konusu oldu. Kahraman şehitlerimiz kendi canlarını feda ederek vatandaşlarımızı korumuştur. Kahraman şehitlerimize rahmet diliyorum. Bu tip olaylarda hemen spekülasyonlar olur. Bunda spekülasyon çıkartılacak bir şey yok. Soruşturmayı beklememiz lazım. Herkes müsterih olsun. Bu olay nasıl gerçekleşmiştir hep beraber raporla göreceğiz.