ABD dezenfektan üretimi için Türkiye'nin izlediği yöntemi tercih etti

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 12:10 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 12:10

ABD yönetimi, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, 18 Mart'ta etanol kapasitesinin dezenfektan üretiminde kullanılmasına yönelik düzenlemeye gitti.Söz konusu düzenlemeyle ülkede etanol yakıtı ve alkol üreticilerinin üretimlerini dezenfektan ürünlerine kaydırmasının önü açıldı.Türkiye'de ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 13 Mart'ta benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alındığını duyurmuştu


ABD yönetimi, etanol yakıtı ve alkol  üreticilerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasıyla yoğun  talep gören dezenfektanları üretmesine izin verdi. 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin ardından ABD de  Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında etanol üreticilerinin mevcut  kapasitelerini dezenfektan üretiminde kullanmalarına ilişkin düzenlemeye gitti.
ABD Hazine Bakanlığına bağlı Alkol ve Tütün Vergisi ve Ticaret Bürosu,  18 Mart'ta Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik el dezenfektanı üretimine  ilişkin bir kamu rehberi yayımladı.
 
Ek bir izin gerekmeyecek
Bu kapsamda, distile alkol üretme izni bulunan ve etanol bazlı el  dezenfektanı üretmek isteyen üreticilere bazı muafiyetler ve izinler sağlandı.
Rehberde, etanol yakıtı ve distile alkol üreticilerinin ek bir izin  almak zorunda kalmadan el dezenfektanı üretebileceği ya da bunların üretiminde  kullanılan etanol tedariki sağlayabileceği ifade edildi.
Söz konusu düzenlemenin 30 Haziran'a kadar geçerli olduğu belirtilen  rehberde, uygulamanın gerekmesi halinde uzatılabileceği kaydedildi.
 
Türkiye benzer bir kararı ABD'den 5 gün önce aldı
Türkiye de geçen haftalarda Kovid-19 salgınıyla yoğun talep gören  dezenfektanların üretiminde ihtiyaç duyulan etanol kapasitesini kullanmaya  yönelik benzer bir düzenlemeye ABD'den 5 gün önce gitmişti.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, artan dezenfektan ve kolonya  ihtiyacının yerli üretimle karşılanması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan  talepte bulunmuştu.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 13 Mart'ta benzine yüzde 3  etanol karıştırma zorunluluğunun 3 aylığına askıya alındığını duyurmuştu.
 
İlave 20 bin metreküplük etanol kapasitesi
Bakan Varank, bu düzenlemeyle rafinerilerin etanol talebinin  azalmasıyla kolonya ve dezenfektan üretiminde gerekli etil alkol ihtiyacının  karşılanacağını ve bunların üretiminin artacağını ifade etmişti.
Benzin türlerine etanol harmanlanması zorunluluğunun 3 ay süreyle  askıya alınmasıyla dezenfektan ve kolonyaların üretimi için yaklaşık 20 bin  metreküplük ilave etanol kapasitesinin oluşacağı bildirilmişti. Söz konusu  uygulamayla benzin kalitesi ve akaryakıt fiyatlarının etkilenmeyeceği  vurgulanmıştı.
Türkiye'de kamu tarafından yıllık toplam 10 bin metreküplük  dezenfektan alımı yapılırken, bu düzenlemeyle kamunun yıllık ihtiyacının 2 katı  kadar etanol arzı sadece 3 aylık sürede sağlanmış olacak.