2. Trump-Kim zirvesi 27-28 Şubat'ta Vietnam'da

AA |  06 Şubat 2019 Çarşamba - 7:54 | Son Güncelleme : 06 02 2019 - 7:54

ABD Başkanı Donald Trump, Kongrede yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı 2. zirvenin 27-28 Şubat'ta Vietnam'da gerçekleşeceğini açıkladı.


 ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık koltuğundaki ikinci "Birliğin Durumu"  konuşmasını Temsilciler Meclisi Genel Kurul salonunda yaptı.29 Ocak'ta yapılması planlanan, ancak federal hükümetin kapalı olması  sebebiyle 5 Şubat gününe ertelenen konuşmanın yapıldığı oturuma, ABD Başkan  Yardımcısı Mike Pence ve Temsilciler Meclisinin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi  başkanlık etti.Trump'ın eşi Melania Trump'ın da katıldığı gecede, ülkenin farklı  yerlerinden davet edilen birçok isim de salonda yerini aldı.Bir saat 22 dakika süren konuşmasında Trump, Kuzey Kore lideri Kim ile  yapacağı 2. zirvenin Vietnam'da 27-28 Şubat'ta gerçekleşeceğini ilan etti.
 
 "Başkan olmasaydım savaşın eşiğinde olurduk"
 
Trump, Kore Yarımadasında diplomatik bir çözüm için ciddi şekilde  uğraştıklarını ve sonuç almaya başladıklarını ifade ederek, "Rehinelerimiz eve  döndü, nükleer denemeler durdu ve 15 aydır yeni füze denemesi yapılmadı. Eğer ben  Başkan olmasaydım, şahsi kanaatim, Kuzey Kore ile ciddi bir savaşın eşiğinde  olabilirdik." dedi. ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, 12 Haziran 2018'de  Singapur'da yapılan tarihi zirvede ilk kez bir araya gelmişti. Zirvede iki lider  kapsamlı bir anlaşmaya imza atmıştı. Bu görüşmenin ardından Kim yönetimi nükleer silah programını askıya  almış ve füze denemelerine son vermişti.
 
"Büyük milletler sonsuz savaşlar yapmazlar"
 
Konuşmasının Orta Doğu ile ilgili bölümünde önceki Amerikan  başkanlarının politikalarını eleştiren Trump, kendi yönetiminin Orta Doğu  stratejisini "ilkeli realizm" şeklinde tanımlayarak şunları söyledi:
    "Başkan adayı olarak yeni bir yaklaşım vaat etmiştim. Büyük milletler  sonsuz savaşlar yapmazlar. Göreve geldiğimde DEAŞ, Irak ve Suriye'de yaklaşık 52  bin kilometre kareyi kontrol ediyordu. Bugün ise bu bölgenin neredeyse tamamını o  kana susamış katillerden kurtardık. Şu anda DEAŞ'ın kalıntılarını yok etmek için  müttefiklerimizle birlikte çalışıyoruz, artık kahraman savaşçılarımızın  Suriye'den sıcak evlerine dönme vakti geldi."
 
 ABD'nin Orta Doğu'da yaklaşık 19 yıldır savaştığını kaydeden Trump,  "Afganistan ve Irak'ta neredeyse 7 bin Amerikan kahramanı hayatını verdi. 52  binden fazla Amerikalı kötü şekilde yaralandı ve biz Orta Doğu'da 7 trilyondan  fazla harcama yaptık." şeklinde konuştu.
 
 "Afganistan'da siyasi bir çözüm mümkün"
 
Trump, Afganistan'da uzun yıllardır süren çatışmalara artık siyasi bir  çözüm bulma noktasına geldiklerini ifade ederek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Afganistan'da siyasi bir çözüme ulaşmak için müzakerelerimizi de  hızlandırdık. Benim yönetimim, Taliban dahil Afganistan'daki gruplarla yapıcı  görüşmeler gerçekleştiriyor. Bu görüşmelerde ilerleme sağladıkça bu ülkedeki  asker sayımızı azaltabileceğiz ve terörle mücadele alanına odaklanacağız. Bir  anlaşmaya varıp varamayacağımızı bilmiyoruz, fakat iki on yıldır süren savaşın  ardından en azından barış için girişimde bulunma zamanının geldiğini biliyoruz."
 
 "Venezuela halkıyla yan yanayız"
 
Öte yandan Trump, iki hafta önce Venezuela'nın geçici devlet başkanı  olarak Juan Guaido'yu tanıdıklarını hatırlatarak, "Özgürlük için ortaya  koydukları onurlu mücadelelerinde Venezuela halkıyla yan yanayız. Sosyalist  politikalarıyla Güney Amerika'nın en müreffeh ülkelerinden birini fakir ve sefil  bir hale dönüştüren Maduro rejiminin gaddarlığını kınıyoruz." ABD'de sosyalist bazı hareketlenmeler olduğunu savunan Trump,  "Amerika'nın asla sosyalist bir ülke olmayacağına dair kararlılığımızı bugün bir  kez daha ortaya koyuyoruz." ifadesini kullandı.
 
 Trump'tan İran'a uyarı
 
Konuşmasında İran'a da temas eden Trump, "Benim yönetimim, dünyanın  teröre en fazla destek veren ülkesi olan İran'la yüzleşmede de kararlı davrandı.  Bu yozlaşmış diktatörlüğün hiçbir zaman nükleer silahlara sahip olmaması için  ABD'yi felaket bir nükleer anlaşmadan çektim, ardından da şimdiye kadarki en sert  yaptırımları getirdik." değerlendirmesini yaptı.Çin'e yıllarca yüksek oranlarda ticaret açığı verdiklerini belirten  Trump, "Sonra Çin'e 250 milyar dolar gümrük vergisi getirdik. Bugün ise Hazine  Bakanlığımız, daha önce tek kuruş alamadığımız bir ülkeden her ay milyarlarca  dolar alıyor." değerlendirmesini yaptı.Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yakın çalıştıklarını, ancak bu  ülkeyle bir anlaşmaya varırlarsa bile bunun ABD için adil bir anlaşma olması  gerektiğini vurguladı.
 
 "INF Anlaşmasından çıktık"
 
Rusya ile ABD arasındaki Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF)  Anlaşmasından ayrıldıklarını hatırlatan Trump, "Biz anlaşmaya uyarken Rusya ise  anlaşmayı defalarca ihlal etti. Bundan dolayı INF Anlaşmasından çekildik. Belki  Çin ve diğer ülkelerin de katılacağı farklı bir anlaşma müzakere edebiliriz,  belki de edemeyiz." şeklinde konuştu.
 
"O duvarı yapacağım"
 
 Geçmişte birçok politikacının Meksika sınırına duvar vaadinde  bulunduğunu kaydeden Trump, "Bugüne kadar kimse oraya uygun bir duvar örmedi. Ben  o duvarı yapacağım." dedi.
ABD'nin güney sınırına bir duvar örülmesinin ulusal güvenlik meselesi  olduğunu anlatan Trump, bu konuda Kongrenin yapıcı davranmasını beklediğini ifade  etti. Amerikan ordusunun bütçesini iki yıldır artırdığını ifade eden Trump,  "Benim yönetimimde Amerika'nın çıkarlarını savunduğumuz için asla özür  dilemeyeceğiz." yorumunu yaptı. Konuşmasında salona özel davet edilen isimleri zaman zaman zikrederek  onları alkışlatan Trump, ülkedeki Yahudi toplumunun korunması için elinden gelen  çabayı ortaya koyduğunu belirtti.
 
Konuşmaya davet edilen Türk
 
Pennsylvania eyaletinde Demokrat Partinin önemli isimlerinden olan ve  bölgede yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle bilinen Türk iş adamı Murat  Güzel'in, Temsilciler Meclisinin Pennsylvania vekillerinden Demokrat Susan  Wild'ın davetlisi olarak Kongrede konuşmayı yerinde takip eden tek Türk davetli  olduğu bildirildi. Beyaz kıyafetler giyinmiş çok sayıda kadın vekilin, Trump'ın kadın  siyasetçilerden bahsettiği sırada kendisi lehine slogan atmaları da salonda  ilginç görüntülere sahne oldu.
 
 Demokratlar adına Abrams konuştu
 
 Trump'tan sonra kürsüye çıkan Stacey Abrams ise Demokratlar adına  Trump'a yanıtlar verdiği bir konuşma yaptı. Siyahi politikacı Abrams, Trump'ın  sınıra duvar örülmesi ve hükümetin kapanması konularındaki tavrını sert sözlerle  eleştirdi.
 

ETİKETLER

abd trump Kim Jong-un zirve