'Yakalandıktan sonra Almanya ile anlaşmamız var'

13 Haziran 2018 Çarşamba - 12:20 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 12:20

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ'nün darbeci sözde "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddiasına ilişkin, Türkiye'nin tüm FETÖ mensuplarının peşinde olduğunu belirterek "Almanya olsun, diğer ülkeler olsun bu darbecileri, darbe girişiminde bulunan bu hainleri bize vermelidir." dedi.


Bakan Çavuşoğlu, gündeme ilişkin Habertürk'e değerlendirmelerde  bulundu.
 
Adil Öksüz’ün Almanya’da görüldüğü iddialarının sorulması üzerine  Çavuşoğlu, bunun Anadolu Ajansına yapılan bir ihbar olduğunu hatırlatarak resmi  olarak Almanya’daki yetkililerin ilgilendiği ya da doğrudan evine gittiği bir  durum bulunmadığını söyledi.  
 
Çavuşoğlu, Türkiye’nin Adil Öksüz dahil tüm FETÖ mensuplarının peşinde  olduğunu vurgulayarak "Bu sebepten dolayı bize gelen duyumlar ve bazı bilgilerden  sonra Almanya ile de bu konuda resmi temasta bulunduk. Almanya, Adil Öksüz ve  diğerleriyle ilgili arama kararı çıkarttığını söyledi." diye konuştu.
 
Öksüz'ün şu ana kadar resmi olarak Almanya yetkilileri tarafından  bulunmadığını belirten Çavuşoğlu, zaman zaman ABD’de olduğu yönünde de değişik  dedikoduların çıktığını hatırlattı.
 
Bakan Çavuşoğlu, tüm kurumlar nezdinde temasların sürdürüldüğünü  söyleyerek “Yakalandıktan sonra tabii ki Almanya ile anlaşmamız var. Ayrıca bu  bir darbecidir. Almanya da bunu çok iyi biliyor. Dolayısıyla eğer yakalanırsa  iade sürecini başlatacağız.” dedi.
 
Çavuşoğlu, “Almanya eğer Adil Öksüz'ü vermezse FETÖ’yü vermeyen ABD  konumuna düşer. Şu anda ABD’de de bir hareketlenme var ama Almanya olsun diğer  ülkeler olsun bu darbecileri, darbe girişiminde bulunan bu hainleri bize  vermelidir. Bu kişiler yargıya teslim edilmelidir.” ifadelerini kullandı.
 
"Yunanistan'a baskı var"
 
Çavuşoğlu, Yunanistan’ın darbecileri vereceğini söylediğini  hatırlatarak “Yunanistan’ın vermek istediğini biliyorum ama Yunanistan’a Avrupa  Birliği dahil Batı’dan bu konuda çok ciddi baskı geldi 'bunları Türkiye’ye  vermeyin' diye.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Bakan Çavuşoğlu, “Yunanistan bunları bize vermezse yarın benzer  konularda da bizim tutumumuz farklı olur.” dedi.
 
Türkiye’nin Yunanistan ile daha önce adli konular dahil birçok konuda  ortak çalışma yürüttüğünü belirterek “Nedense darbeyle ilgili konuda darbeden en  çok çekmiş ülke olarak Yunanistan atmak istediği adımları atamadı.” diye konuştu.