‘Reyhanlı katliamına göz yumdu’

12 Mayıs 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 12 05 2017 - 2:30

Hakimler ve Savcılar Kurulu, MİT TIR’larını durduran eski Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman’la ilgili rapor hazırladı. Rapora göre, Şişman, Reyhanlı’da 53 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına, MİT’i suçlamak için göz yumdu


MİT TIR’larını durduran eski Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, Reyhanlı’da 53 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını haber almasına rağmen, operasyon başlatmadı. Bu tespit, Hakimler ve Savcılar Kurulu Teftiş Kurulu Başkanlığınca, Şişman hakkında hazırlanan raporuna ait. Rapora göre, Reyhanlı saldırısına ilişkin iddianameyi de hazırlayan Şişman, FETÖ’nün amacı doğrultusunda örgüt mensubu kolluk görevlileriyle hareket etti. Türkiye’yi ve hükümeti yurt içi ve yurt dışında zor durumda bırakarak itibarsızlaştırma gayesi taşıyan Şişman, 11 Mayıs 2013’te Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bomba yüklü iki aracın patlatılması sonucu 53 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda vatandaşın yaralandığı saldırıyı MİT ile ilişkilendirerek sözde Selam Tevhid-Kudüs Ordusu’nun şiddet eylemi olarak sunma hedefindeydi.

‘Bilinçli erteleme’

Rapora göre MİT tarafından, eylem planlamalarının akamete uğratılmasına yönelik çalışmalar neticesinde Esad rejimi kaynaklı eylem yapılacağı yönündeki hassas bilgilerin emniyet yetkilileriyle paylaşılmasına karşın Şişman, harekete geçmedi. Ayrıca Şişman, Asalieh ve bağlantılı diğer kişilere ilişkin telefon-ortam dinlemeleri olmasına ve operasyon konusunda mutabakat sağlanmasına rağmen, 1 Mart 2013’te Hatay Yayladağı’ndan Türkiye’ye giriş yapan Asalieh’in yakalanmasına yönelik operasyon talimatı vermekten de kaçındı. “Ellerinde somut silah-patlayıcı ve benzeri malzeme bulunmaması, operasyondan beklenen neticenin alınamayacağı endişesi taşıdığını” ileri süren Şişman, operasyonun ertelenmesini savundu. MİT’ten, Reyhanlı saldırısından 3 gün önce 8 Mayıs 2013’te gelen, “Suriye kaynaklı saldırı yapılacak” bilgisini göz ardı eden o dönemde Adana Özel Yetkili Savcısı olarak görev yapan Şişman, MİT yetkilileri ve Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin de bulunduğu görüşmelerde, saldırı ihbarını dikkate almadı.

‘Delillerle oyalandı’

Şişman, ihbarda adı geçen şahısların yakalanması yerine Hatay Emniyet Müdürlüğü yetkilileri gibi ısrarla şahısların silah veya patlayıcı gibi somut birtakım delillerle yakalanması için delil toplama sürecine devam edilmesi yönünde görüş bildirdi. Yeterli ve somut ihbarlara karşın ihbarda adı geçenler hakkında operasyon gerçekleştirilerek patlama olaylarının önlenmesi yerine ısrarla delil toplama sürecine devam edilmesini isteyen Şişman, mesleğin şeref ve onurunu bozan, mesleğe olan genel güveni yok eden nitelikte usul ve yasaya aykırı işlem yaptı.

Tam 4 yıl önce...

11 Mayıs 2013’de Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde art arda iki patlama meydana geldi. Saatler 13.37’yi gösterdiğinde belediye binası önünde bir bombalı araç patladı. İlk patlamadan 3 dakika sonra, saat 13.40’ta ise postane binasının önünde ikinci patlama gerçekleşti. Bombalı araçlarla düzenlenen bu saldırı, 2015 Ankara saldırısından sonra Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ikinci saldırısı olarak kayıtlara geçti. 52 can gitti, 146 kişi de yaralandı...

Şişman’ın hazırladığı iddianameden

Reyhanlı’daki saldırıya ilişkin Şişman’ın hazırladığı iddianameye göre 3 gün önce Türkiye’ye yönelik bombalı saldırı yapılacağına dair polise ihbar gelmişti. İddianamede, bir gün önce saldırıyı organize ettiği öne sürülen Mihraç Ural’ın sosyal medyadan Hatay’a yönelik tehdit mesajı yayınladığı ifade edilmişti. İddianamede saldırının, terör örgütü THKP/C-Acilciler lideri Ural tarafından organize edildiği kaydedilmişti. Ural’ın, Suriye’deki iç savaş sonrasında rejimin desteğiyle muhaliflere karşı savaştığı, Suriye istihbarat yetkilileriyle irtibatlı olduğu ve onların talimatlarını yerine getirdiği aktarılan iddianamede, “sanıkların eylemi, Suriye istihbarat örgütü ve bu örgütle paralel silahlı faaliyet yürüten THKP/C-Acilciler terör örgütünün talimatıyla gerçekleştirdikleri” bildirilmişti.

‘Dink cinayetindeki yöntem uygulandı’

Rapordaki tespitler, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastindeki yöntemin Reyhanlı saldırısında da izlendiği şeklinde. Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesine ilişkin açılan dava haricinde, cinayetin FETÖ ile bağlantısını ortaya çıkaran en kapsamlı soruşturmanın tamamlanmasının ardından hazırlanan son iddianamede, “Cinayet mahallinde tetikçi Ogün Samast’ı takip eden jandarma istihbarat görevlilerinin komutanı olan şüphelilerden yüzbaşı Muharrem Demirkale’nin, kendisine ait iki hatla, cinayetten bir gün önce ve bir gün sonra dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz ile 7 kez görüşme yaptığının tespit edildiği” bildirilmişti. İddianamede, güvenlik kamera görüntüleriyle eşleşen HTS kayıtları, baz ve sinyal bilgilerinden, “olay yerinde, cinayet öncesi ve sonrasında bulunarak Ogün Samast ve Hrant Dink’i izleyen, Dink’in öldürülmesine nezaret eden İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğünden bazı görevliler olduğu” saptaması yer almıştı.