Yüz binlerce memuru ilgilendiriyor! 30 gün süre verildi

AA |  13 Kasım 2019 Çarşamba - 0:29 | Son Güncelleme : 13 11 2019 - 8:03

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslarda değişik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara  göre, çeşitli nedenlerle sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin yeniden  hizmete alınma şartlarında değişiklik yapıldı.
 
Buna göre, doğum, evlat edinme ve askerlik nedeninin yanı sıra memur  veya diğer personel kanunlarına tabi olan eşinin yurt dışında sürekli göreve  atanması veya en az 6 ay süreyle yurt dışında geçici olarak görevlendirilmesi  nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan ve hizmet sözleşmesini fesheden  personelin pozisyonu saklı tutulacak. İstekleri halinde ayrıldıkları kurumlarda  yeniden hizmete alınacak.
 
Ancak bu kişilerin sözleşmelerinin feshi sebebiyle iş sonu tazminatı  almamış olmaları ve belirtilen süreler içinde yeniden istihdam edilmek üzere  ayrıldıkları kurumlara yazılı talepte bulunması gerekecek.
 
Yapılan düzenleme ile doğum ya da 3 yaşını doldurmamış bir çocuğun  eşle birlikte veya münferit olarak evlat edinilmesi veyahut sözleşmeli personel  olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi nedenleriyle hizmet sözleşmesini  feshedenlerin, doğum izninin veya evlat edinme nedeniyle kullanılan iznin  bitiminden itibaren en geç 2 yıl; memur veya diğer personel kanunlarına tabi olan  eşinin yurt dışında sürekli göreve atanması veya en az 6 ay süreyle yurt dışında  geçici olarak görevlendirilmesi nedeniyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin  eşinin görev süresi bitiminden, askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi  feshedilenlerin terhis tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde yeniden istihdam  edilmek üzere ayrıldıkları kurumlara yazılı olarak başvurmaları gerekecek.
 
Kurumlar yazılı talepleri en geç 30 gün içinde sonuçlandırarak, söz  konusu kişileri istihdam edecek.
 
Söz konusu haktan daha önce doğum, evlat edinme ve askerlik sebebiyle  hizmet sözleşmesi feshedilenler faydalanabiliyordu.
 
Yeni düzenlemeyle, eşinin yurt dışında göreve atanması nedeniyle işten  ayrılmak zorunda kalan ve hizmet sözleşmesini fesheden sözleşmeli personel de  yeniden hizmete alınma şartlarına dahil edildi.