Yıldırım, Çerkez temsilcileri ile kahvaltı programında bir araya geldi

DHA |  12 Haziran 2019 Çarşamba - 14:05 | Son Güncelleme : 13 06 2019 - 1:34

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Çerkez temsilcileri ile bir araya geldi.


AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen kahvaltıda, Çerkez temsilcileri ile bir araya geldi.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul Havalimanı’nı gezdi. Bir çalışanın babası ile telefonda konuşan Yıldırım’a yolcular ve çalışanlar yoğun ilgi gösterdi.

 
Binali Yıldırım, canlı yayında soruları yanıtladı
 
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "(Yıldırım ile İmamoğlu'nun katılacağı ortak canlı yayın) Benim  soru isteme adetim yok. Arkadaşımız (Ekrem İmamoğlu) bir yalan söyledi, yalanı  yatsı olamadan ortaya çıktı. Hala bu işi nasıl döndürürüm gayreti içinde." dedi. 
Yıldırım, bir televizyon programında  soruları yanıtladı.
 
Gazeteci Uğur Dündar'ın ortak canlı yayının moderatörlüğünü yapmaktan vazgeçmesini değerlendiren Yıldırım, şöyle konuştu:
 
"Niye vazgeçtiğini anlayabilmiş değiliz. Sen soru soracaksın, biz  cevap vereceğiz, adaylar, demokrasi bundan nasıl zarar görecekler dedim. Ben de  tam onun için Dündar ismini telaffuz ettim. Niye? Bir kutuplaşmadır gidiyor.  Böyle mi kardeşim, madem ki bu kutuplaşmayı yumuşatacak bir süreç için Uğur  Dündar bu işi üstlensin. Bu şekilde bir iletişim kurulsun. Bu fırsatı  değerlendirebilirdi. Ancak büyük bir ihtimalle CHP'nin telkiniyle bu yayını  yapmaktan vazgeçti."
HDP'nin Kürt kökenli seçmenlerin tek temsilcisi olmadığına değinen  Yıldırım, "Kimsenin oyu kimsede değil. Herkes adayları dinleyecek, adaylara bakıp  karar verecek. HDP, Kürt seçmenin oyunun sahibi değil. Bize Kürtlerden oy geldi.  Bu seçimde daha da çok geleceğine inanıyorum. İstanbul'a en iyi hizmeti ben  yaparım. Çünkü ben o bölgenin insanıyım." ifadesini kullandı.
İstanbul'daki trafik sorununa değinen Yıldırım, "Trafiği çözmek benim  işim. Türkiye'de çözdüm, burada da haydi haydi çözerim. 5 sene sonra trafikle  ilgili sorun kalmaz." dedi.
Yıldırım, İstanbul'un trafik sorununu çözmek için akıllı şehir  yönetiminin yanı sıra trafik zabıtalarının daha aktif kullanılacağını  söyledi.
 
Merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın görüşleriyle siyasi görüşlerinin  şekillendiğini anlatan Yıldırım, "İnanıyorum ki Saadet Partisi'ne gönül veren  kardeşlerimiz bize oy verecek." diye konuştu.
İBB çalışanlarının son dönemde haksız eleştirilere maruz kaldığına  değinen Yıldırım, "Acımasızca yükleniyorlar. İpe sapa gelmeyen karalama şeyler  çalışanları bunalttı. Çalışanlar da bir araya gelelim tepkimizi ortaya koyalım  diyorlar. Bu doğal bir şey." şeklinde konuştu.
CHP yönetimine geçen belediyelerde işçi çıkarılmasına değinen  Yıldırım, "CHP Genel Başkanı bir taraftan işçinin emeğiyle oynamayacağız diyor,  diğer taraftan el değiştiren belediyelerde bu tip işleri görüyoruz. Bu tamamen  samimiyetsizlik." ifadelerini kullandı.
 
Binali Yıldırım, İstanbul'daki belediyecilik hizmetlerinin  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dönemiyle değişmeye başladığına değinerek,  şunları anlattı:
"İstanbul eski yıllara göre çok iyi bir konumda. Dürüst davranmak  lazım. Tayyip Bey'in belediye başkanlığı öncesi İstanbul ile sonrası kıyas kabul  etmez. 94 öncesi İstanbul'u bir sürü genç kardeşimiz bilmiyor. Biz o günleri  yaşadık. Bilmemeleri normal. Bilmemeleri iyi bir şey. Kollarımız kopardı, iki  elimizde iki tane bidon getiriyoruz, su dolduruyoruz. Çöp dağ gibi oluyor  toplanmıyor, hava kirliliğinden nefes alamıyorsun. Otobüs, metrobüs, yürü  tabanlarla... Bunlar şaka gibi geliyor ama yaşandı. 94 sonrası İstanbul'da dönüm  noktası. Anketlerde araştırıyorsun İstanbul'un sorunlarını ne çöp çıkıyor, ne  susuzluk çıkıyor, ne temizlik çıkıyor, yok. Ne var ulaşım trafik, yeşil alan,  otopark, bağımlılıkla mücadele."
 
Ekrem İmamoğlu'nun belediye verilerini kopyalatmak istemesine değinen  Yıldırım, "Kim sana bilgiyi vermemezlik edebilir. Bu tecrübesizlik. Ben iyi  niyetli düşünüyorum. Bir hesap da olabilir. 'Bir açıkları varsa, kısa sürede  derleyip toplayayım da belki bunları kullanırım.' Ulusal güvenlikten öte  insanların bilgilerine sahip olma hakkınız yok. Öyle bir şey yok. Onu veren  adamın ömrü hapislerde geçer. Vereceksin diye emrettiği adamın ömrü hapiste  geçer. Ne kadar verildiğini bilemiyorum." diye konuştu.
 
Tekrarlanacak seçimi kazanacaklarını vurgulayan Yıldırım, "Biz bu  seçimi anlamlı bir farkla kazanacağız. Bizim yol arkadaşlığımızda, AK Parti'de  küslük olmaz. Zaman zaman sitem olabilir. Sitem sevgiden gelir. Konuşuruz, işleri  güzelleştiririz. Kişi bilmediğinin düşmanıdır. Konuşma fırsatı vereceğiz. Bunu  yapıyoruz. Asla bizim seçmenimiz pireye kızıp yorgan yakmaz." ifadesini kullandı.
İstanbul'a halk plajları yapacakları söyleyen Yıldırım, "En az 5 tane  halk plajı yapacağız. Çünkü Marmara temizlendi. Plaj olarak Karadeniz ve Marmara  kıyısında düzenleyeceğimiz yerler var." dedi.
Üniversite öğrencilerinin staj sorununu çözeceklerini anlatan  Yıldırım, "Gençler staj yaparken bin lira da maaş alacak." diye konuştu.
 
Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nın fuar, kongre merkezi, millet bahçesi  olarak düzenleneceğini ve özel uçuşların yapılacağı mini havalimanı olarak da  kullanılmaya devam edileceğini kaydetti.