Washington'da yaşayan Türklerden Ermeni iddialarına karşı protesto

AA |  25 Nisan 2019 Perşembe - 10:16 | Son Güncelleme : 25 04 2019 - 10:20

ABD'nin başkenti Washington'da toplanan yüzlerce Türk, 1915 olayları nedeniyle Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansı önünde eylem yapan Ermenileri protesto etti.


Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Rezidansının bulunduğu meydan,  1915 olayları dolayısıyla protesto eylemi gerçekleştiren Ermeniler ile onları  protesto eden çok sayıda Türkün eylemine sahne oldu.
 
Ellerinde Türk bayraklarıyla Ermeni iddialarının gerçeği  yansıtmadığını vurgulayan Türk vatandaşları ile onlara destek olan Azerbaycan ve  Ahıska Türkleri, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin (TASC) organize  ettiği etkinlikte bir araya geldi.
 
ŞEHİT DİPLOMATLARIN ADLARI OKUNDU
 
Washington DC polisinin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem sırasında  İstiklal Marşı okuyan grup, daha sonra Ermeni teröristlerin şehit ettiği Türk  diplomatların isimlerinin okunmasına eşlik etti.
 
 
TASC Eş Başkanları Halil Mutlu ile Günay Evinch de yaptıkları  konuşmalarda o dönemde Ermeni komitacılar tarafından katledilen Anadolu insanının  acısının görmezden gelinmesinin haksızlık olduğunu dile getirdi.
 
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Türkiye'nin Washington  Büyükelçisi Serdar Kılıç ise söz konusu Ermeni iddialarının, tarihi gerçeklerle  hiçbir şekilde örtüşmediğini vurguladı.
 
Kılıç, "ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamasında Meds Yeghern  ifadesinden başka bir sıkıntı daha var. O dönemde Ermeni Taşnak çetelerince  katledilmiş binlerce Müslüman var. Onların acıları niçin yok sayılıyor?"  ifadesini kullandı.
 
 
Türkiye'nin ortak tarih komisyonu önerisinin Ermeniler tarafından  kabul edilmediğine dikkati çeken Kılıç, "Bundan yüzyıl önce meydana gelmiş bir  olay hakkında bir kanaate varmak, ABD Başkanı'nın ya da senatörlerin yetkisinde  olan bir konu değildir. Siz herhangi bir ortak tarih komisyonunun ya da  mahkemenin sonuca varmadığı bir konuda çıkıp görüş bildiriyorsunuz ve bunu da  taraflı bir şekilde yapıyorsunuz. Bir tarafın acılarından bahsedip diğer tarafın  acılarını görmüyorsunuz. Bu adil değil. Biz, bu açıklamayı kabul etmiyoruz."  dedi.
 
Karşılıklı sloganların atıldığı ve yaklaşık 2,5 saat süren gösteriler,  olaysız sona erdi.

ETİKETLER

Washington ermeni türk