Ürdün mahkemesinden ABD'nin talebine ret!

AA |  20 Mart 2017 Pazartesi - 16:42 | Son Güncelleme : 20 03 2017 - 16:44

Temyiz Mahkemesi, 2011'deki esir takasıyla serbest kalan Filistinli Temimi'nin ABD'ye teslim edilmemesini onadı


Ürdün Temyiz Mahkemesinin, İsrail ile yapılan esir takasıyla serbest kalan Filistinli Ahlam et-Temimi'nin ABD yönetimine teslim  edilmemesi kararını uygun bulduğu bildirildi. 
 
Ürdün haber ajansı PETRA'nın haberine göre, İstinaf Mahkemesinin  Temimi'nin ABD yönetimine teslim edilmemesi yönünde aldığı karar, hakim Muhammed  İbrahim başkanlığındaki Temyiz Mahkemesince onandı.
 
Yargı kaynakları, ABD ile Ürdün arasında 1995'te imzalanan suçluların  iadesi anlaşmasının Ürdün meclisinden geçmediğini hatırlattı.
 
Yürürlükte bir anlaşma olmaması nedeniyle Temyiz Mahkemesinin  kararıyla ABD'nin iade talebinin geri çevrildiği kaydedildi.
 
ABD Adalet Bakanlığı, Ürdün hükümetinden, 2001'de İsrail'deki bir  lokantaya düzenlenen ve ikisi ABD vatandaşı 15 kişinin öldüğü saldırıda  sorumluluğu olduğu gerekçesiyle Temimi'nin kendilerine teslim edilmesini  istemişti. 
 
İsrail mahkemesi tarafından 2001 yılında 16 kez müebbet hapis cezasına  çarptırılan Temimi, 10 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 2011 yılında Hamas ile  İsrail arasında yapılan esir takası anlaşmasıyla serbest kalmış ve Ürdün'e  gönderilmişti.