Ukrayna savaş alanı gibi: 25 ölü!

gazetevatan.com |  19 Şubat 2014 Çarşamba - 14:54 | Son Güncelleme : 19 02 2014 - 14:54

Ukrayna Sağlık Bakanlığı Kiev'de yaşanan çatışmalarda 25 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.


Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Kiev'de Salı günü yaşanan ve 18 kişinin hayatını kaybettiği şiddet olaylarından muhalefet liderlerini sorumlu tuttu.

Anayasal değişiklik için parlamentoda muhalefetle yapılan görüşmelerin başarısız olmasının ardından Yanukoviç, parti önderlerine "radikal güçlerle aralarına mesafe koymalarını" belirterek, çatışmaların hala önlenebileceğini söyledi.

UKRAYNA'DAN CANLI YAYIN!


Live streaming video by Ustream"ÖZGÜRLÜK ADASI"

BBC'nin haberine göre, polisin Kiev'de protestocuların toplandığı Maidan (Bağımsızlık) Meydanı'na Salı akşamı saat 6'da başladığı müdahale devam ediyor. Polisin meydanda bulunan çadırları yaktığı ve protestoculara su toplarıyla müdahale ettiği belirtilirken, protestocuların barikatlar kurduğu ve polise havai fişeklerle karşılık verdiği vurgulandı.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, protestocular ve polis arasında yaşanan çatışmalarda 25 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık ayrıca 79 polis ve 5 gazeteci dahil 241 kişinin çatışmalarda yaralandığını belirtti.

Muhalif Udar Partisi lideri Vitaly Klitschko konuşmasında, meydanda bulunan protestocuların pes etmemeleri gerektiğini söyleyerek, diğer şehirlerde bulunan Ukraynalıları meydana gelmesi için çağrıda bulundu. Klitschko sözlerine, "Burası bir özgürlük adası ve biz burayı savunacağız" diye ekledi.

Sevdiklerinizin güvenliğini şansa bırakmayın!