Trump’tan İsrail-Filistin adımı

AA |  12 Ağustos 2017 Cumartesi - 0:04 | Son Güncelleme : 12 08 2017 - 0:04

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İsrail-Filistin barış sürecinin tekrar başlaması ve görüşmelerde bulunmak üzere aralarında damadı Jared Kushner’in de bulunduğu 3 üst düzey yetkiliyi bölgeye göndereceği bildirildi.


Beyaz Saray’dan yapılan bir açıklamada, Trump’ın bir süredir  Kudüs’teki kutsal mekanlar üzerine çıkan gerginliğin sakinleşmiş olmasını, İsrail  ve Filistin arasındaki görüşmeleri tekrar başlatmak için bir fırsat olarak  gördüğü ifade edildi.
 
Açıklamada, görüşmelerin başlatılması konusunda bölgenin nabzını  tutmak üzere Trump’ın başdanışmanı ve damadı Jared Kushner, Trump’ın Uluslararası  Görüşmeler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ve Ulusal Güvenlik Danışman  Yardımcısı Dina Powell’ın yakın bir zamanda bölgedeki liderlerle görüşmeye  gidecekleri kaydedildi.
 
Yetkililer liderlerle görüşecek
 
Söz konusu yetkililerin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri,  Katar, Ürdün, Filistin ve İsrail liderleri ile görüşecekleri vurgulanan  açıklamada, "Trump, Harem-i Şerif üzerine çıkan son krizden sonra Kudüs’te  sükunetin sağlanması ve durumun istikrara kavuşması görüşmelere devam etmek ve  yönetiminin ilk zamanlarında peşinde olduğu barış sürecini tekrar başlatmak için  bir fırsat ortaya çıkarmıştır.” ifadelerine yer verildi.
 
Geçen ay İsrail’in Mescid-i Aksa’ya metal dedektör yerleştirmesiyle  Kudüs’te protestolar başlamış ve İsrail polisinin Filistinli protestoculara  şiddet uygulaması ile gerginlik tırmanmıştı.
 
Çıkan olaylarda 3 Filistinli öldürülürken, yüzlerce protestocu da  yaralanmıştı.
 
Kısa bir süre sonra metal dedektörlerin kaldırılarak Filistinlilerin  Mescid-i Aksa’ya girmeye başlaması ile olaylar kısmen durmuştu.