Trump'ın oğlu Donald Trump Jr mahkemeye çağrıldı

AA |  13 Temmuz 2017 Perşembe - 19:21 | Son Güncelleme : 13 07 2017 - 21:29

ABD Başkanı Donald Trump'ın oğlu Donald Trump Jr, Hillary Clinton hakkında zarar verici bilgi toplamak için Rus bir avukatla buluştu iddialarından sonra, Senato Yargıçlar Başkanı, Trump Jr'nin mahkemeye gelerek bu konuda ifade vermesini istedi


ABD Senatosu Adalet Komitesi Başkanı Chuck Grassley,  ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr.’ı başkanlık seçimi sürecinde  Ruslarla ilişkisi üzerine ifade vermeye çağırdı. 
 
Amerikan CNN televizyonuna konuşan Iowa eyaleti Cumhuriyetçi Senatörü  Grassley, oğul Trump’a bir davet mektubu göndereceğini ve gelmemesi durumunda  mahkeme celbi çıkartabileceğini söyledi.
 
Trump Jr.’ın basına yansıyan elektronik postalarında, Rus bir avukatla  baba Trump’ın rakibi Demokrat aday Hillary Clinton’u bitirecek bilgilere sahip  olduğu gerekçesi ile görüşmek istediğini hatırlatan Grassley, “Donald Trump Jr.  geçen haziran ayında Rus avukatla yaptığı toplantıya ilişkin sorularımızı  yanıtlamalı.”dedi.
 
Komite başkanı ayrıca ifade verme sürecinin gelecek hafta  olabileceğini de dile getirdi.
 
Trump Jr. Rus hükümetinin babasının kampanyasına destek sağlayacak,  Clinton ile ilgili son derece önemli bilgilerin Rus avukat Natalia  Velesnitskaya’da olduğunu ve onunla toplantı yapmayı bu yüzden kabul ettiğini  savunmuştu. Ancak oğul Trump, toplantının Clinton ile ilişkili olmadığını ve bu  bağlamda bir yere varmadığını iddia etmişti.
 
Trump’ın Kampanya Müdürü Paul Manafort ve damadı Jared Kushner’ın da  bulunduğu söz konusu toplantıya ilişkin açıklama yapan Rus avukat Veselnitskaya  ise kendisine yönelik iddiaları reddediyor.
 
Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Veselnitskaya, oğul Trump ile  görüştüğünü kabul etse de Clinton ile ilgili kendisine hassas herhangi bir bilgi  vermediğini ve Rus hükümetini temsil etmediğini söylemişti.
 
Oğul Trump ile İngiltere doğumlu müzik yapımcısı Rob Goldstone'un  yazıştığı belirtilen bir e-postada Goldstone, Trump Jr. ile Veselnitskaya  arasında Rus müşterisi Emin Agalarov üzerinden toplantı ayarladığını ifade  etmişti.
 
Amerikan New York Times gazetesi tarafından ortaya atılan iddiada,  Goldstone'un avukatının Clinton hakkında bilgi sahibi olduğu, bu bilgilerin  Clinton'ı bitirebileceği ve bunun Rus hükümetinin bir yardımı olduğunu dile  getirdiği kaydedilmişti.
 
Trump'ın oğlu ise bu iddialar üzerine sosyal medya hesabından yaptığı  açıklamada, avukatla görüştüğünü ve Clinton hakkında bilgi aldığını kabul etmiş,  "Belli ki bir kampanya sırasında rakibi hakkında bilgi almak için toplantı yapan  ilk kişi benim. Toplantı bir yere varmadı ama dinlemek zorundaydım." ifadelerini  kullanmıştı.