Trump ile Zelenskiy'in ilk telefon görüşmesinin metni yayımlandı

AA |  15 Kasım 2019 Cuma - 17:37 | Son Güncelleme : 15 11 2019 - 17:37

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında 21 Nisan'da yapılan ilk telefon görüşmesinin dökümünü yayımladı.


ABD'de, Trump'ın Zelenskiy'e Demokratların 2020 seçimleri için aday  adayı olan Joe Biden ve ailesini soruşturması için baskı yaptığı iddialarıyla  Trump'a açılan azil soruşturması sürerken; Beyaz Saray, iki lider arasındaki ilk  telefon görüşmesinin dökümünü de açıkladı.
 
Yayımlanan dökümde, Trump'ın Zelenskiy'i seçimlerdeki zaferinden  dolayı tebrik ettiği, Zelenskiy'in ise Trump'ı göreve başlama töreni için  Ukrayna'ya davet ettiği görülüyor.
 
 Biden konusunun hiç açılmadığı görülen dökümde, Trump'ın "Ben de sizi  Beyaz Saray'da ağırlamak isterim. Konuşacak çok şeyimiz var ama her halükarda  sizin yanınızdayız." sözleri dikkati çekti.
 
 Eski Kiev Büyükelçisi ifade veriyor
 
 Öte yandan azil soruşturması kapsamında çarşamba günü başlayan kamuya  açık oturumlar, bugün de devam ediyor. Mayısa kadar ABD'nin Kiev Büyükelçiliği görevini yürüten Marie  Yovanovitch, bugün Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde düzenlenen kamuya  açık oturumda ifade veriyor. Kamuya açık oturumlar, gelecek hafta da devam edecek.
 
  
Trump'a yönelik azil soruşturması
 
 ABD Başkanı Trump, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile  temmuzda telefon görüşmesi yapmış, görüşmede Zelenskiy'e rakibi Joe Biden ve  ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia  edilmiş, ABD Kongresi'ndeki Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması  başlatmıştı. Trump ise Zelenskiy ile görüşmesinin tamamen usullere uygun olduğunu  savunmuş ancak telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık askeri  ve mali yardımın askıya alındığını açıklaması dikkati çekmişti. Beyaz Saray, görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme  arasında ilişki olmadığını savunmuştu.
Temsilciler Meclisi, önceki hafta yaptığı oylamayla azil  soruşturmasının usullerini belirlemiş, kamuya açık oturumların yapılmasını  kararlaştırmıştı.
 
 

ETİKETLER

ABD Trump Zelenskiy