Trump'a şok! Azil raporu kabul edildi...

AA |  04 Aralık 2019 Çarşamba - 7:16 | Son Güncelleme : 04 12 2019 - 10:56

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, Başkan Donald Trump hakkında yürütülen azil soruşturmasına ilişkin raporunda "Trump'ın görevini kötüye kullandığı" sonucuna ulaştığını açıkladı. Rapor, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki Cumhuriyetçi 9 vekilin "hayır" oyuna karşılık Demokrat 13 vekilin "evet" oyu ile kabul edildi.


ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, Başkan  Donald Trump hakkında yürütülen azil soruşturmasına ilişkin raporunu açıkladı.  Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi  tarafından yayımlanan 300 sayfalık rapor kamuoyuna açıklanarak, bundan sonraki  azil soruşturması sürecini yürütecek olan Adalet Komitesi'ne gönderildi.
 
Demokratlar tarafından Trump'a karşı açılan azil soruşturmasının  raporunda, "Trump'ın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığının  açıklanması için Ukrayna'ya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin  net bulgular var." ifadesine yer verildi.  Bununla beraber, Trump’a yönelik, "Ukrayna'ya askeri yardımı ile Beyaz  Saray görüşmesini, 2020 seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların  kamuoyuna açıklanması şartına bağladığı" yönünde 2 ayrı kategoride suçlama  yöneltilmesi dikkat çekti.
 
Rapora ilişkin açıklama yapan İstihbarat Komitesi Başkanı Demokrat  vekil Adam Schiff, Trump'ın, Ukrayna'ya askeri yardımları, Biden'e açılacak  soruşturmaya bağladığını ve bunun yasalara aykırı olduğunu belirtti. Schiff, "Başkan Trump'ın tekrar seçilmesi için dışarıdan yardım talep  ettiği tüm açıklığıyla ispatlandı. Başkan Trump, yaptığı hukuksuzluğu kapatmak  için kategorik ve eşi benzeri olmayan bir engelleme yapmakla meşgul."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Rapor onaylandı 
 
ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, Başkan  Donald Trump'a yönelik azil soruşturmasında bu komitede hazırlanan raporu oy  çokluğu ile onayladı.  Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, Trump'a yönelik azil  soruşturmasında komitede hazırlanan ve bugün kamuoyuna açıklanan raporu oylamaya  sundu. Rapor, komitedeki Cumhuriyetçi 9 vekilin "hayır" oyuna karşılık  Demokrat 13 vekilin "evet" oyu ile onaylandı.Söz konusu raporun onaylanması ile azil soruşturması resmi olarak  Temsilciler Meclisi Adalet Komitesine sunulmuş oldu.
 
 Adalet Komitesi onaylarsa genel oylamaya gidecek
 
Söz konusu rapor Adalet Komitesine gönderilirken, Komitede yarın azil  soruşturmasına ilişkin ilk oturumun düzenlenmesi bekleniyor.  ABD yasaları gereği, ilgili komitelerin hazırlayacağı soruşturma  raporu sonucunda azil başvurusu Adalet Komitesinde kabul edilirse, Temsilciler  Meclisi Genel Kurulunda oylamaya sunulacak. Dava taslağı, Temsilciler Meclisi üyelerinin salt çoğunluğunun kabul  oyunu alması durumunda bu sefer de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senatoya  gidecek ve ABD Başkanı Trump'ın yargı süreci başlayacak.
 
  Beyaz Saray’dan rapora tepki
 
   Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, söz konusu rapora  ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Grisham, açıklamasında, "Tek taraflı bir yalanın ardından, İstihbarat  Komitesi Başkanı Adam Schiff ve Demokratlar, Trump’ın yanlış yaptığına dair bir  kanıt üretemediler. Bu rapor, Demokratların hayal kırıklığından başka bir şeyi  yansıtmıyor. Komite Başkanı Schiff'in raporu, bir bodrum katı blog yazarının ipe  sapa gelmez laflarından ibaret." ifadesini kullandı.
  
Trump'a yönelik azil soruşturması
 
 Eylül ayında basına sızan ve 25 Temmuz'da yaptıkları telefon  görüşmesinde Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e, rakibi Joe  Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini  söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının fitilini  ateşlemişti.  Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, 24 Eylül'de  "ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiği" ve "Başkanlık yeminine ihanet ettiği"  gerekçesiyle Trump'a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını  açıklamıştı.  Beyaz Saray ise 25 Eylül'de Trump-Zelenskiy görüşmesinin dökümünü  yayımlamış, Ukrayna'ya yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını  savunmuştu. Temsilciler Meclisi, 31 Ekim'de yapılan oylama ile azil  soruşturmasının usullerini oylamış ve kamuya açık oturumların yapılmasını  kararlaştırmıştı. Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'ndeki kamuya açık  oturumlar 13-21 Kasım'da yapılmıştı. Trump, ilk günden bu yana azil soruşturmasını, "Rusya soruşturmasında  umduklarını bulamayan Demokratların bir cadı avı" olarak nitelendirerek, suçsuz  olduğunu savunuyor.
 
 
 
  

ETİKETLER

Trump azil soruşturma