Thomas Cook resmen battı!

23 Eylül 2019 Pazartesi - 8:03 | Son Güncelleme : 23 09 2019 - 11:19

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook, şirketi kurtarmak için yapılan son dakika görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine resmen battı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, bugün itibarıyla iflas eden seyahat ve hava yolu şirketi Thomas Cook aracılığıyla Türkiye'de konaklayan misafirlere ilişkin Twitter'dan açıklama yapıldı.


İngiliz Sivil Havacılık Kurumu CAA, tur operatörünün "ticari faaliyetlerine son verdiğini" duyurdu. 178 yıllık şirketin batışı, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok yere, Thomas Cook ile tatile giden İngiliz vatandaşlarının ülkeye geri getirilmesi için, barış dönemlerindeki en büyük geri dönüş operasyonlarından birini başlattı.
 
"Operation Matterhorn" adı verilen operasyonla 150 binden fazla İngiliz tatilcinin ülkelerine geri getirilmesi amaçlanıyor.Dünden itibaren tatil noktalarına boş uçaklar gönderilmeye başlanmıştı.
Thomas Cook'un Genel Müdürü Peter Fankhauser, şirketin batışının "büyük üzüntü yarattığını" söyledi.Tur operatörünün batışıyla, 9 bini İngiltere olmak üzere, 22 bin kişi işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.
 
CAA'den yapılan açıklamada "Thomas Cook ile yapılan, uçuşlar ve oteller de dahil tüm rezervasyonlar iptal edildi. Bu kadar uzun bir tarihe sahip bir şirketin faaliyetlerin son vermesi müşterileri ve çalışanları için üzücü ve düşüncelerimiz bu haberden etkilenenlerle birlikte" denildi.
 
Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, şirketin batışının "çalışanları ve tatilciler için üzücü bir haber olduğunu" söylerken, tatilcilere insanları evlerine getirmekle görevli şirket çalışanlarına anlayışlı davranma çağrısı yaptı.
 
Shapps, hükümetin ve CAA'nin bunun için onlarca uçak kiraladığını, uçuşların bugünden itibaren başlayacağını ve detayların belli olduğunda duyurulacağını belirtti.
 
Ülke dışındakilere tatillerini kısa kesmemeleri ve dönüş uçuşu bilgilerini internette kontrol etmeden hava alanlarına gitmemeleri çağrısı da yapıldı.
 
CAA'in ayrıca, Thomas Cook'tan paket tatil alanların kaldıkları otellerle de bağlantıya geçtiğini ve kalış bedellerinin Hava Seyahati Güven Fonu ve ATOL'de ödeneceğinin söylendiği bildirildi.
 
Birçok tatilci, şirketin borçları yüzünden otellerde rehin tutulduklarını söylüyordu.
 
Thomas Cook'un en büyük hissedarı Çinli Fosun şirketinin başını çekti 900 milyon sterlinlik kurtarma paketi üzerinde geçen ay uzlaşma sağlanmıştı. Ancak kredi veren bankaların 200 milyon sterlinlik bir güvence fonu daha istemesi üzerine uzlaşma tehlikeye girmişti.
 
Bütün gün para arandı
 
Şirket Pazar günü boyunca ek para aradı, ancak başarı sağlanamadı.Thomas Cook, hükümetten de yardım istedi ve muhalefetteki İşçi Partisi ve sendikalar da bu isteğe destek verdi.Ancak Dışişleri Bakanı Dominic Raab, "stratejik bir ulusal çıkar söz konusu olmadığı sürece hükümetin devreye girmeyeceğini" söyledi.Thomas Cook, şirketin durumundan tatil noktalarında uzayan siyasi belirsizlik, İngiltere'de yaz aylarının normalden sıcak geçmesi ve müşterilerin Brexit nedeniyle rezervasyonlarını geciktirmesini sorumlu tutmuştu.Ancak şirket, internette faaliyet gösteren tur operatörleri ve ucuz bilet uçak şirketleriyle de sıkı bir rekabet içindeydi.Buna ek olarak, birçok tatilci artık tur operatörü kullanmıyor ve kendi tatillerini ayarlıyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığından seyahat firması "Thomas Cook"  açıklaması
 
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Hazine ve Maliye  Bakanlığı ile iflas eden İngiliz seyahat firması Thomas Cook'un faaliyetlerinden  zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan "Kredi Destek Paketi"nin en  kısa sürede hayata geçirileceği bildirildi. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığınca, bugün itibarıyla iflas eden seyahat ve  hava yolu şirketi Thomas Cook aracılığıyla Türkiye'de konaklayan misafirlere  ilişkin Twitter'dan açıklama yapıldı.
 
İngiltere operasyonlarını bugün itibarıyla durdurma kararı alan Thomas  Cook'un, Almanya, Rusya ve Kuzey ülkelerinde faaliyetlerine devam ettiği  belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"Bugün itibarıyla Thomas Cook İngiltere'nin ülkemizde 21 bin 33  konaklamalı misafiri bulunmaktadır. 22 Eylül 2019 dahil içeride konaklayan Thomas  Cook misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri, ATOL (İngiltere Kamu  Otoritesi) güvencesindedir. İşletmelerinde, Thomas Cook İngiltere misafirleri  konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırması  durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında  Thomas Cook İngiltere'nin faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için  üzerinde çalışılan 'Kredi Destek Paketi' en kısa sürede hayata geçirilecektir."
 
150 bini aşkın İngiliz vatandaşı ülkelerine taşınacak
 
İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’ndan (CAA) yapılan açıklamaya göre ise  Thomas Cook'un, kurtarma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ticari faaliyetlerine son verildi. Böylece 178 yıllık Thomas Cook, şirketi  kurtarmak için yapılan son dakika görüşmelerinden sonuç alınamadı. Şirketin  iflasıyla İngiltere’de 9 bin, tüm dünyada 20 bin kişi işini kaybetmiş oldu.
 
Gelişmenin ardından Türkiye'nin de arasında bulunduğu birçok ülkeden  150 bini aşkın İngiliz vatandaşının geri getirilmesi için operasyon başlatıldı.
 
BBC Türkçe & AA

ETİKETLER