Suudi Arabistan ile Irak anlaştı

AA |  15 Ağustos 2017 Salı - 1:20 | Son Güncelleme : 15 08 2017 - 1:20

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu'nun, Suudi Arabistan-Irak arasında işbirliği konseyi kurulması karar taslağını onayladığı bildirildi.


Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre,  Bakanlar Kurulu'nun haftalık olağan toplantısında, Irak ile Suudi Arabistan  arasında işbirliği konseyi kurulması ile ilgili karar taslağının kabul edildiği  ve bu konuda işlemlerin yürütülmesi için Ticaret ve Yatırım Bakanına yetki  verildiği belirtildi.
 
Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca askeri sanayinin geliştirilmesi  ve savunma sanayisindeki yerlilik oranının arttırılması için idari ve bütçe  açısından hükümetten bağımsız bir şekilde çalışması planlanan Askeri Sanayi  Komisyonunun kurulması kararının onaylandığı bildirildi.
 
Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında kurulması  kararlaştırılan komisyonda Enerji Bakanı, Maliye Bakanı, Ticaret ve Yatırım  Bakanı, Suudi Arabistan Askeri Sanayi Şirketi yönetim kurulu başkanının yanı sıra  Savunma Bakanlığı ve Ulusal Muhafızlar'dan üst düzey yetkililerin üye olarak görev yapacakları kaydedildi.
 
Suudi Arabistan, yıllık 70 milyar dolar tutarındaki silah ithalatını  azaltmak için mayıs ayında askeri sanayi şirketini kurmuştu. Şirketin, 2030  hedefleri kapsamında dünyadaki en büyük 25 şirket arasına girmesinin hedeflendiği  açıklanmıştı.