Suudi Arabistan corona virüs sonrası kamuda normalleşmeye geçiyor

AA |  27 Mayıs 2020 Çarşamba - 1:25 | Son Güncelleme : 27 05 2020 - 1:25

Suudi Arabistan yeni tip corona virüsün (Kovid-19) ardından, kamuda pazar gününden itibaren aşamalı normalleşmeye geçileceğini duyurdu.


Suudi Arabistan İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed  er-Racihi, El-İhbariye Televizyonu'na yaptığı açıklamada, 31 Mayıs'ta başlayacak  normalleşmenin 14 Haziran'da tamamlanacağını söyledi.
 
Öncelikli olarak memurların yüzde 50'sinin çalışmaya başlayacağını  belirten Racihi, 7 Haziran'da bu oranın yüzde 75'e çıkacağını, 14 Haziran'da da  tüm memurların ofislerinden çalışmaya başlamış olacaklarını kaydetti.
 
Suudi Arabistan yönetimi dün, Kovid-19 nedeniyle alınan tedbirler  sonrasında 3 aşamadan oluşan normalleşme planını açıklamıştı. Bu plan dahilinde  aşamalı olarak sokağa çıkma yasağının gevşetilmesi, Mekke'dekiler hariç ülkedeki  tüm camilerde cuma ve cemaat namazlarının kılınmasına izin verilmesi ve iç hat  uçuşları ile bölgeler arasında farklı ulaşım vasıtalarıyla seyahatin yeniden  başlamasına karar verilmişti.
 
Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede Kovid-19  nedeniyle 411 can kaybı, 76 bin 726 vaka bulunuyor.