Sözleşmeli öğretmen atamaları yapıldı! Göreve başlamak için istenen belgeler...

AA |  08 Şubat 2019 Cuma - 7:54 | Son Güncelleme : 08 02 2019 - 13:07

Binlerce kişi merakla bekliyordu. Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı. Atama sonuçları bakanlığın resmi web sitesinden öğrenilebilecek.


Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye genelinde 60 ile 78  alanda 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldı. 
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sözleşmeli öğretmen ataması için  Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, öğretmen  adaylarının yaşadığı heyecanı yürekten hissettiğini söyledi.
 
Bakanlık olarak öğretmenlik mesleğini daha güzel yapılması, daha fazla  imkan sağlaması noktasındaki çalışmalarının sürdüğünü aktaran Selçuk, "20 bin  yeni meslektaşımızı Milli Eğitim Bakanlığımızın kadroları arasında görmek  bakımından son derece heyacanlı olduğumuzu ifade etmek isterim. Arkadaşlarımız  bize güç katacaklar ve Türkiye'de tüm çocuklarımızın daha güzel hizmet alması,  daha güzel bir eğitim öğretim imkanı sağlanması açısından katkı sağlayacaklar."  değerlendirmesinde bulundu.
 
 
Öğretmen adaylarına seslenen Bakan Selçuk, şunları kaydetti:
 
"Milli Eğitim Bakanlığı olarak sorumluluklarımızın, çocuklarımıza  karşı olan mesuliyetimizin sonuna kadar farkındayız. Bütün öğretmenlerimizin  yapacağımız çalışmalara verdiği katkılarla, onların omuzlarında bu sistemin  yükseleceğinin de farkındayız. Yeni atanan arkadaşlarımızın Milli Eğitim  Bakanlığına geldiklerinde, dahil olduklarında, okullarına geldiklerinde başka bir  sorumlulukları da var. Sizin artık 'mezun olduk ve öğretmen olduk' şeklinde  düşünmek yerine 'asla mezun olmayacağız, sürekli öğreneceğiz, kendimizi  geliştireceğiz. Bu sisteme çok daha büyük katkılar sağlayacağız' şeklinde bir  inanç geliştirmeniz bizi çok mutlu eder."
 
Öğretmen adaylarını yetiştiren anne babalara da teşekkürlerini ileten  Selçuk, "Bu bir millet, ülke ödevidir. Bu çocuklara bir hizmet aşkıdır. Bundan  dolayı da anne babaların verdiği emeklerin farkındayız ve onlara da teşekkür  ediyoruz." diye konuştu.
 
"Heyecanınızı meslek hayatınız boyunca koruyun"
 
Ataması gerçekleşen öğretmenlerin kendilerini geliştirerek bu işi  yapmaları gerektiğinin altını çizen Selçuk, "Eğer buradaki bu heyacanınızı meslek  hayatınız boyunca korursanız o zaman inanın ki Türk eğitim sistemi çok iyi  mesafeler alacaktır. Ama atandıktan sonra bir atalet, yavaşlama olursa da o zaman  yaptığımız işin hakkını hukukunu teslim etmemiş olacağız. Bütün çocuklarımız için  kurduğumuz çift kanatlı insan tasavvurumuza hizmet etme yolunda göstereceğiniz  gayretler için şimdiden teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.
 
Selçuk, atamaların memlekete, millete hayırlı olması temennisinde bulundu.
 
"Türkiye geneli doluluk oranı yüzde 91'e çıktı"
 
MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu da yaptığı konuşmada, "Bugün  yapılacak atamayla 920 bin 524 olan öğretmen sayımız 940 bin 524'e çıkacak. Bu  atamayla birlikte Türkiye geneli doluluk oranımız ise yüzde 89'dan yüzde 91'e  çıkacaktır." bilgisini paylaştı.
 
Konuşmaların ardından Bakan Selçuk, salondakilerden kura numarası için  9 ayrı rakam istedi. Belirlenen kura numarasına göre yapılan atama sonucunda  ataması yapılan öğretmen adayları büyük sevinç yaşadı. Bazı öğretmenler sevinç  gözyaşları dökerken, bazıları da mutlu haberi telefon ettikleri yakınlarıyla  paylaştı.
 
Atama kapsamında toplamda 53 bin 871 aday tercih yaptı. Türkiye  genelinde 60 ile 78 alanda 20 bin sözleşmeli öğretmen atandı.
 
Atamada 8 bin 470 kontenjan ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi birinci  sırada, 6 bin 438 kontenjan ile Doğu Anadolu Bölgesi ikinci sırada yer aldı.  Toplam kontenjanın yüzde 74,5'i bu iki bölgede illere verilmiş oldu.
 
Bu bölgeleri bin 756 kontenjan ile İç Anadolu, bin 229 kontenjan ile  Akdeniz, bin 34 kontenjan ile Karadeniz, 768 kontenjan ile Marmara ve 305  kontenjan ile Ege Bölgesi izledi.
 
En çok kontenjan ayrılan ilk 10 il ise Şanlıurfa (2 bin 605), Van (bin  613), Gaziantep (bin 145), Diyarbakır (bin 142), Şırnak (bin 93), Ağrı (bin 9),  Mardin (821), Hatay (794), Muş (781), Bitlis (600) oldu.
 
ATAMALAR NEYE GÖRE YAPILDI?
 
Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.
 
Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınıyor, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirleniyor.
 
20 BİN ÖĞRETMEN ATAMA BRANŞLARI NELER?
 
En çok kontenjan ayrılan ilk 10 alan şöyle oldu:
 
"Sınıf öğretmenliği (3 bin 47), İngilizce (2 bin 38), din kültürü ve  ahlak bilgisi (bin 910), okul öncesi öğretmenliği (bin 601), ilköğretim matematik  öğretmenliği (bin 401), Türkçe (bin 903), Rehberlik (bin 56), Özel Eğitim (bin  2), Fen Bilimleri/Fen Teknolojisi (919), Beden Eğitimi (845)."
 
Sözleşmeli öğretmen 2019 ataması için ön başvurular 19-23 Kasım tarihleri arasında yapıldı. Sözlü Sınavlar, 10-31 Aralık tarihine kadar devam etti. Mülakat sonuçları 15 Ocak'ta ilan edildi. Ardından tercih maratonu başladı. Tercihler de 1 Şubat itibarıyla sona erdi. 
 
ATANANLARDAN İSTENECEK BELGELER
 
MEB’in daha önce yaptığı ‘Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu’na göre, sözleşmeli olarak ataması yapılan öğretmenlerden göreve başlama işlemi sırasında bazı belgeler istenecek. Bu belgeleri eksiksiz ibraz edenler, sözleşme yapılarak göreve başlatılacak; belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacak.
 
Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet),
 
*Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),
 
*Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği,
 
*Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmî yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi. 
 
*Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu
 
Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacaktır.
 
NE KADAR MAAŞ ALACAKLAR!
 
MEB'de görev yapan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında 4/B stastüsünde çalışacak sözleşmeli öğretmenler 2019 yılı ocak ayı itibariyle gelen zamlarla birlikte  3.822,67 TL olacak. Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders ücretleri ise SGK kesintisinden dolayı ders başı 12.63 TL olarak ödenecek.
 
 
3 bin 792,14 TL net maaşalacaklar.