Son dakika: Putin resti çekti! INF'yi askıya aldıklarını açıkladı

AA |  02 Şubat 2019 Cumartesi - 12:24 | Son Güncelleme : 02 02 2019 - 17:09

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ile Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) askıya aldıklarını açıkladı.


ABD'nin INF'den çekilme kararı sonrası Putin'den ilk açıklama geldi. 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin kararı sonrası ülkesinin de Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması INF'yi askıya aldığını duyurdu. Putin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması INF'yi çiğnediğini söyledi. Putin, INF kararının ardından ABD silahlarının denetiminin gerektiğini belirtti ve Rusya Savunma Bakanlığı ile Orta Menzilli Süpersonik Füze üretimine başlaması konusunda anlaştıklarını söyledi. Putin ayrıca Savunma Bakanlığı'na ABD ile silahsızlanma görüşmelerine başlamamaları talimatını verdiğini ifade etti.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'yi Orta  Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) ihlal etmekle suçlayarak, "Bizim de  yanıtımız simetrik olacak. ABD anlaşmayı askıya aldığını duyurdu, biz de askıya  alıyoruz." dedi. 
 
    
Putin, ABD'nin INF anlaşmasından çekildiğini duyurmasının ardından,  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yla bir  araya geldi. Görüşmede, ABD'nin INF anlaşmasından çekildiğini anımsatan Putin,  "Bizim de yanıtımız simetrik olacak. ABD anlaşmayı askıya aldığını duyurdu, biz  de askıya alıyoruz. Çeşitli AR-GE ve dizayn çalışmaları yürüttüklerini  açıkladılar, biz de aynısını yapacağız." diye konuştu.Putin, ABD'nin çeşitli bahanelerle Rusya'nın silahsızlanma konusundaki  önerilerini reddettiğini savunarak, "ABD, Avrupa'ya konuşlandırdığı füzelerle  anlaşmayı doğrudan ihlal etti. Bu konuya ilişkin ABD ile daha fazla müzakere  girişimi yapılmasına gerek yok." ifadelerini kullandı.
 
Rusya'nın aynı zamanda pahalı bir silahlanma yarışına girmemesi  gerektiğine işaret eden Putin, "Savunma Bakanlığı ile orta menzilli süpersonik  füze üretimine başlanması gerektiği konusunda anlaştık. Ayrıca uzaydaki  silahlanma tehdidinin ortadan kaldırılmasına yönelik bir plan hazırlanacak."  şeklinde konuştu.
 
Dün duyurulmuştu
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkesinin Sovyetler Birliği ile  1987'de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre arasında olan ve nükleer  başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören INF'den tek taraflı olarak  çekileceğini açıklamıştı. Rusya'ya anlaşmaya yönelik ihlallerine son vermesi konusunda 1 Şubat'a  kadar verdiği sürenin dolması nedeniyle anlaşmanın 15. maddesinde öngörülen  çekilme sürecini başlatacağını belirten Pompeo, ABD'nin 6 ay içinde anlaşmadan  doğan yükümlülüklerini sonlandırmış olacağını söylemişti. İki ülke son dönemde, Avrupa güvenliği açısından hayati derecede  önemli olduğu ifade edilen ve 1987'de ABD ile Rusya arasında imzalanan anlaşmaya  uyulmadığı konusunda birbirine karşılıklı suçlamalar yöneltiyordu.
 
 
ABD 2 sene önce anlaşmadan çekilmeye hazırlanıyordu
 
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rusya Savunma Bakanlığının kesin istihbarat verilerine göre Haziran 2017 tarihinden beri ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Tucson şehrinde bulunan silah ve ordu alanında iş yapan bir Amerikan firması Raytheon tarafından Kısa ve Orta Menzilli füze sistemlerin oluşturulması ve modernizasyonu için çalışma başlatılmıştır. Bu doğrultuda ABD yönetimi INF anlaşmasından birkaç yıl önce çekilmeye karar vermiştir" denildi.