Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tek ülkeyiz! 3213...

AA |  10 Mart 2018 Cumartesi - 13:15 | Son Güncelleme : 10 03 2018 - 17:19

Mersin'de AK Parti 6. Olağan İl Kongresi öncesi halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine "Sefer görev emri geldiği zaman önce ben sonra hep beraber gideceğiz. Çünkü biz şehadete inanıyoruz" dedi. Kongrede de konuşan Erdoğan etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3213 olduğunu açıkladı ve "İnşallah Afrin'e girdik, giriyoruz" dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Mersin İl Kongresi öncesi salon dışında bekleyenlere seslenirken bozkurt işareti yapmasi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, "tek millet, tek bayrak , tek devlet, tek vatan" dediği sırada önce bozkurt işareti yaptı. Ardından da 'rabia' işaretiyle devam etti.
 
 
 
Erdoğan, Servet Tazegül Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti  Mersin 6. Olağan İl Kongresi'ne katılarak, partililere hitap etti.
 
 
Konuşmasına tüm Mersinlileri selamlayarak başlayan Erdoğan,  kuruluşundan bugüne kadar AK Parti Mersin teşkilatlarında görev yapanlara  şükranlarını sundu, ahirete irtihal edenlere de Allah'tan rahmet diledi.
 
Kongrenin hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "Mersin, 16 Nisan  halk oylamasında maalesef yüzde 36'lık 'evet' oranıyla beklentilerimizin çok  altında kaldı. İnşallah bu kongremiz, Mersin'de yepyeni bir dönemin müjdecisi  olacaktır. 2019 yılındaki seçimlerde, Mersin'in Türkiye ortalamasının üzerine  çıkacağına yürekten inanıyorum." diye konuştu.
 
Partililere, "Siz de inanıyor musunuz? Ona göre çalışacak mıyız?" diye  soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarihiyle, kültürüyle, ekonomisiyle, tarımıyla  geniş bir yelpazedeki zengin insan varlığıyla Mersin'i her bakımdan çok daha  ileri düzeylere taşımak için el birliğiyle çok çalışmamız gerekiyor." dedi.
 
Erdoğan, ana kademeden, kadın ve gençlik kollarından, 2019'a kadar  çalmadık kapı, sıkılmadık el, ayak basılmadık yer, kucaklamadık genç  bırakmamalarını istedi. "Mersin'i ayağa kaldırmaya hazır mıyız?" diye soran  Erdoğan, partililerden aldığı olumlu yanıt üzerine "Maşallah" diye karşılık  verdi.
 
Türkiye'nin 30 büyükşehrinden biri olan Mersin'i, 2019 seçimlerinde,  AK Parti'nin başarı sıralamasında ortalamanın üzerinde görmek istediğini dile  getiren Erdoğan Mersinlilerden bu konuda söz istedi.
 
Erdoğan, 15 yıllık sürede diğer illerde olduğu gibi Mersin'i de  geliştirmek ve geleceğe hazırlamak için çok büyük yatırımlar yaptıklarını, sadece  kamu kuruluşları eliyle, Mersin'e, 27 katrilyon lira tutarında yatırım  ulaştırıldığını ifade etti. 
 
Eğitimde 4 bin 500'e yakın yeni derslik ve 5 bin 500'ün üzerinde yatak  kapasitesine sahip yüksek öğretim yurtlarını kente kazandırdıklarını anımsatan  Erdoğan, spor alanında ise 25 bin kişilik stadın da aralarında olduğu 27 tesisle  şehri donattıklarını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşısında bulunan tribünde partililerin, kendi  portresi, Kubbet-üs Sahra, Zeytin Dalı ve "Dünya beşten büyüktür" ifadesinin  bulunduğu koreografi yapmaları üzerine, "Mersin, maşallah. Dünya beşten büyüktür  eyvallah. Er veya geç dünyanın beşten büyük olduğunu bugün anlamayanlar  anlayacaklar, hiç endişeniz olmasın." dedi.  
 
Sağlık alanındaki yatırımlara da değinen Erdoğan, 13'ü hastane olmak  üzere şehir genelinde 35 tesisi hizmete açtıklarını, bunlardan birinin de  Türkiye'nin en modern sağlık tesislerinden Mersin Şehir Hastanesi olduğunu  kaydetti.  
 
Vatandaşlara şehir hastanesinden memnun olup olmadıklarını soran  Erdoğan, "Nereden, nereye. Odalarına girilmezdi, doğru dürüst tuvaletleri yoktu.  O hastaneler gitti, işte şimdi bizim bu şehir hastanesi geldi. Bunlarla  kalmıyoruz, tüm ilçelerimize yeni sağlık tesisleri kazandırmanın hazırlıkları  içindeyiz." diye konuştu.  
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, partililerin "İşte ordu, işte komutan"  şeklindeki tezahüratları üzerine, "Ne diyor? (Yürüyeceksin, millet yürüyecek  arkandan). Hiç endişeniz olmasın. İşte bugüne kadar yürüdük, yürüyoruz ve  yürüyeceğiz." karşılığını verdi.   
 
Mersin'in 279 kilometre olan bölünmüş yoluna, bir o kadar daha  bölünmüş yol eklediklerini ve halen 18 ayrı yol projesinin inşasının sürdüğünü  söyleyen Erdoğan, "Erdemli-Silifke-Taşucu-Antalya bölünmüş yolu içindeki 7 köprü,  17 tünel ve 2 viyadük ile 5 milyar liranın yani 5 katrilyon liranın üzerinde  bütçesi olan dev bir proje şu anda hayatta. Tamamlanan kısımlarını etap etap  hizmete alıyoruz. Tamamı 2021 yılında inşallah hizmete girmiş olacak."  ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan, Antalya bölgesi ile Mersin arasında hızlı ve güvenli bir  ulaşım sağlayacak projenin, turizm ve ticaret bakımından kente  ayrı bir bereket  getireceğine inandığını dile getirdi.
 
Partililerin "Ak gençlik burada, Reis'inin yanında" şeklindeki  tezahüratlara üzerine ise Erdoğan, "Ben de sizin yanınızdayım. Ayrılmadık,  ayrılamayız, beraber yürüyeceğiz." dedi.
 
Mersin'i, Kuzey'den Ankara ve İstanbul'a, Doğu'dan Adana, Osmaniye Gaziantep istikametine bağlayacak hızlı tren hattının etap etap inşa edildiğini  belirten Erdoğan, bu projenin tamamlanmasıyla Mersin'in önünde yepyeni bir  dönemin açılacağına dikkati çekti.
 
  
 "FETÖ denilen haine ve onun takımına Türkiye'yi mezar ettiniz"
 
Erdoğan, salondakilerin "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine  şunları söyledi:
 
"Biraz sabır. İhtiyaç olduğu anda önce ben yola çıkacağım, size de  çağrıyı yapacağım. 15 Temmuz'da bunu yaptık mı? Sizlere çağrıyı yaptım,  meydanlara, dökülün sokaklara dedim. Sizler caddelere, meydanlara döküldünüz,  F-16'lar, tanklar, toplar, helikopterler hepsi hikaye. Ve bu FETÖ denilen haine  ve onun takımına Türkiye'yi mezar ettiniz. Şu anda da inşallah böyle bir durum  olduğu anda önce şahsım yola çıkacak, ondan sonra size de beraber yürüyeceğiz bu  yolda dedik, beraber yürüyeceğiz."
 
Erdoğan, Mersin'e geçen dönemde 6 baraj ve 7 gölet inşa ettiklerini  hatırlatarak, 10 baraj ve 8 göletten oluşan bir hedef daha bulunduğunu bildirdi.
 
Tarsus için özellikle önemli olan Pamukluk Barajı'nı bir sonraki yıl  hizmete alacaklarını açıklayan Erdoğan, "Anamur Demirören Barajı'nın ihalesi  yapıldı, Erdemli Kargıcak Barajı'nın ihalesi de haziran ayında tamamlanıyor.  Amacımız Mersin'in verimli topraklarının tamamını suyla buluşturarak bereketini  artırmaktır." dedi.
 
 "Bay Kemal duymuyor"
 
Erdoğan, çiftçilere 15 yılda 1,5 katrilyonluk ödeme yapıldığına  değinerek, "Tüm bu hizmetleri Bay Kemal duymuyor, kulağı var ama duymuyor.  'Çiftçileri aç bıraktınız' diyor. Eline, diline dursun. Hesap, rakamlar ortada.  Bu topraklar neyle sulanıyor, bu çiftçiye bu paralar nereden ödeniyor? Ah Bay  Kemal ah, sen hesap uzmanı olarak kalmışsın o kadar, daha ileri gidememiş. Zaten  hastaneleri çökerttin, SSK hastanelerinin senin döneminde ne hale geldiğini  rahmetli Savaş Ay çok iyi anlatıyordu. Tüm bu hizmetleri önümüzdeki dönemde  geliştirerek, genişleterek, yaygınlaştırarak sürdürmekte kararlıyız." ifadelerini  kullandı.
 
Mersin'in Birinci Dünya Savaşı'nda işgale uğramış bir şehir olarak  özgürlüğün kıymetini çok iyi bildiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"1918 yılının son günlerinde Mersin İskelesi'ne yanaşan düşman  filikasının oradaki görevlilerimize uzattığı zarfın içindeki notta, 'şehre asker  çıkartılacağı ama idareye karışılmayacağı, işgalin geçici olduğu' yazıyordu.  Bakın, çok manidar. Kısa bir süre sonra ilk gelen işgalciler, yerlerini başka  işgalcilere bırakarak çekilirken Mersin halkı da istiklal mücadelesi için çoktan  örgütlenmeye başlamıştı.
 
Mersin'in hemen tüm ilçelerinde kurulan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri  vasıtasıyla düşmana yönelik mukavemet hızlandırıldı. 1921 Anlaşması'na kadar  şehrin her yerinde çok önemli mücadeleler verildi. 3 Ocak 1922'de bir Türk alayı  şehre girdiğinde Mersinliler çoktan işi bitirmişti. Bu vesileyle bir kez daha 97.  kurtuluş yıl dönümünüzü tebrik ediyorum."
 
Erdoğan, dün bu toprakları düşmana dar eden Mersinlilerin, bugün de  ülkenin istiklali ve istikbali için yine en ön safta mücadele ettiğini ifade  etti.
 
 "Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3213 oldu"
 
Terörle mücadele için sınırların içinde ve dışında görev yapan  kahramanlar arasında yer alan Mersinlilerin cesaretini takdirle takip ettiğini  vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Anlaşılan o ki Mersin'in anaları, evlatlarını sadece balla değil aynı  zamanda vatan, ezan, bayrak sevgisiyle de yoğuruyor. Mersin'in anneleri sadece  evlat değil aynı zamanda birer aslan parçası da doğuruyor. Bu vesileyle cennetin  ayakları altına serildiği tüm annelere selamlarımı, saygılarımı iletiyorum.  Kahraman güvenlik güçlerimizin, Mehmetçiklerimizin, jandarmalarımızın,  polislerimizin, güvenlik korucularımızın, Özgür Suriye Ordusu mensubu  kardeşlerimizin her biri gösterdikleri cesaretle adeta analarından emdikleri sütü  helal ettirmek için yarışıyorlar.
 
Az önce aldığım rakamı açıklıyorum; şu an itibarıyla etkisiz hale  getirilen terörist sayısı 3213 oldu. Mehmetçiğimiz ilerliyor Afrin'e, inşallah  Afrin'e girdik, giriyoruz."