ABD'nin ardından bir yasak da İngiltere'den!

AA |  21 Mart 2017 Salı - 18:08 | Son Güncelleme : 23 03 2017 - 16:54

ABD'nin Türkiye dahil 6 ülkeden ABD'ye yapılan direkt uçuşlarda el bagajlarında elektronik eşyaların taşınmasını yasaklamasının ardından İngiltere de benzer bir uygulamaya geçeceklerini açıkladı.


İngiliz hükümeti, Türkiye dahil 6 ülkeden Birleşik  Krallık'a doğrudan yapılan uçuşlarda, yolcuların bazı elektronik cihazları kabine  almasının yasaklandığını duyurdu. 
 
Başbakanlık Sözcüsü, yeni uygulamanın, Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır,  Tunus ve Suudi Arabistan'dan Birleşik Krallık'a doğrudan yapılan uçuşları  kapsadığını açıkladı. Buna göre, bu ülkelerden Birleşik Krallık'a yapılacak  uçuşlarda yolcular kabin içerisine, uzunluğu 16, genişliği 9,3 ve derinliği de  1,5 santimetreden fazla olan herhangi bir tür elektronik cihazı alamayacak.
 
Sözcü, bu cihazların uçağın bagajına verilen bavul veya çantalara  konulması gerektiğini aktarırken, hükümetin yeni uygulamayı "gerekli, uygun ve  etkili" bulduğunu bildirdi.
 
Başbakan Theresa May'in önceki haftalarda konuyla ilgili bir dizi  toplantıya başkanlık ettiğini ve nihai kararın sivil havacılık güvenliğine  ilişkin bu sabah düzenlenen toplantıda alındığını belirten sözcü, "Duruşlarını  tam anlamak üzere Amerikalılarla yakın temastayız. En önemli önceliğimiz, seyahat  eden halkın güvenliğidir. Bu nedenle havacılık güvenliğimizi sürekli gözden  geçiriyoruz. Uygulamadan etkilenen havayolları yeni koşullardan haberdar  ediliyor." ifadelerini kullandı.
 
Uygulamadan etkilenen İngiliz havayolu şirketleri, "British Airways",  "EasyJet", "Jet2.com", "Monarch", "Thomas Cook" ve "Thomson" olarak sıralanırken,  diğer ülke havayolu şirketlerinin ise "Türk Hava Yolları", "Pegasus Hava  Yolları", "Atlas Global Hava Yolları", "Middle East Airlines", "Egyptair", "Royal  Jordanian", "Tunisair" ve "Saudia" olduğu belirtildi.