Skandal karara büyükelçiden geri adım sinyali

AA |  09 Ekim 2017 Pazartesi - 23:19 | Son Güncelleme : 10 10 2017 - 0:43

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD'nin Türkiye’deki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alma kararı hakkında sosyal medya hesaplarından yazılı ve görüntülü açıklama yaptı.


"Bu yıl ikinci defa olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir  Türk çalışanı Türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır." diyen Bass,  şöyle devam etti:
 
"Bu tutuklamanın neden meydana geldiğini veya ne olduğunu ve şayet  varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen  tespit edemedik. Bu personel, kanun uygulama konularında Türk yetkili  kurumlarıyla iş birliğini güçlendirme ve Amerikan ve Türk vatandaşlarının  güvenliğini temin etme alanında faaliyet gösteren bir bölümde görev yapmaktadır."
 
Bass, bazı Türk yetkililerin sanığı ya da avukatını bilgilendirmeden  bazı gazetelere iddialarla ilgili bilgi sağladıklarını iddia etti.
 
Tutuklamanın, Türkiye ile ABD arasındaki iş birliğini bozmak amacında  olup olmadığına ilişkin soruları akıllara getirdiğini öne süren Bass, doğruysa bu  durumun ABD'nin diplomatik tesislerinde çalışan ve buraları ziyaret eden kişileri  risk altına sokacağını savundu.
 
Bass, "Yerel çalışanlarımız da birer Türk vatandaşıdır ve biz, Türkiye  Cumhuriyeti’nin tüm diğer vatandaşları gibi onların da Türk kanunlarına  uymalarını bekliyoruz." dedi.
 
Bass, "Türk yetkili makamlarından uygun hukuki savunma ve yargı süreci  beklemek onların da hakkıdır." ifadesini kullandı.
 
"Türk vatandaşlarına vize yasağı yok"
 
Büyükelçi Bass, vize işlemlerini askıya alma kararının Türk  vatandaşlarına yönelik bir vize yasağı olmadığını, yeni vize başvurularının  değerlendirilmesinin askıya alınması olduğunu belirtti.
 
Bass, "Geçerli vizenizin mevcut olması durumunda, ABD’ye hala seyahat  edebilirsiniz. Türkiye dışında herhangi bir ABD Büyükelçiliği veya  Konsolosluğunda vize başvurusu yapmak isterseniz, yapabilirsiniz." diye  konuştu.
 
"Bu, kolay aldığımız bir karar değildir, büyük üzüntüyle aldığımız bir  karardır." diyen Bass, bu durumun sürmeyeceğini umduklarını ancak çözülmesinin ne  kadar süreceğini kestiremediklerini belirtti.
 
Karşılıklı askıya alınmıştı
 
ABD’nin Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan  vize hizmetlerini askıya aldığını açıklaması üzerine, Türkiye’nin Washington  Büyükelçiliği de “ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize  işlemleri askıya alınmıştır.” açıklamasını yapmıştı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna ziyareti sırasında konuyla  ilgili açıklamasında, "Türkiye bir hukuk devletidir. Her şeyden önce biz bir  kabile değiliz, bir kabile devleti de değiliz. Onların açıkladığı metin neyse  mütekabiliyet esasına dayalı olarak, ona göre o metnin karşı metnini aynen bizim  de Amerika'da büyükelçimiz anında açıkladı. Süreç bundan ibarettir."  değerlendirmesini yapmıştı.
 
Erdoğan, "Bu karar her şeyden önce çok çok üzüntü verici. Yani  Ankara'da büyükelçinin böyle bir kararı alarak uygulamaya sokması üzüntü verici.  Dışişleri Bakanlığımız yetkilileri konuyla ilgili bunu duydukları anda gerekli  girişimlerde bulunmak suretiyle muhataplarını aramışlardır." ifadelerini  kullanmıştı.
 
Topuz'un FETÖ sanıklarıyla irtibatı belirlenmişti
 
Silahlı terör örgütü FETÖ'nün 17/25 Aralık 2013'teki kumpasına ilişkin  yürütülen soruşturma kapsamında, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin  Topuz'un, haklarında dava açılan eski  polis müdürleri ve firari eski savcı  Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilmişti. Topuz, İstanbul Cumhuriyet  Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca ''Anayasal düzeni  ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini  ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı.
 
Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı konuya tepki göstermişti. Türk  Dışişleri Bakanlığı da Topuz'la ilgili, "25 Eylül 2017 tarihinde terörle  bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan söz konusu kişi ABD  Konsolosluğu'nun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi herhangi bir  diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir." açıklamasını yapmıştı.