Savcılıklar "corona virüs soruşturmaları" kapsamında 372 kişi hakkında işlem yaptı

28 Mart 2020 Cumartesi - 12:16 | Son Güncelleme : 28 03 2020 - 12:32

Cumhuriyet Başsavcılıklarınca, son iki haftada ülke genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında "manipülatif haber ve paylaşım, 65 yaş üstü vatandaşları rencide edici davranış, karantina tedbirlerine aykırı davranma, stokçuluk, sahte veya kaçak dezenfektan ile kaçak maske" gerekçeleriyle 372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kovid-19 önlemleri kapsamında  özellikle sosyal medyada yer alan manipülatif haber ve paylaşımlar nedeniyle  harekete geçen başsavcılıklar, 314 kişi hakkında işlem yaptı. Bu kişilerden biri  tutuklandı.
Sokağa çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik  rencide edici davranışlarda bulunanları da takibe alan savcılıklar, bu nedenle de  7 kişi hakkında soruşturma yürüttü. Soruşturmalar sonrasında bir kişi hakkında  adli kontrol kararı verildi, 6 şüpheli serbest bırakıldı.
Karantina şartlarına uymayanlarla ilgili de Türk Ceza Kanununun ilgili  hükümleri çerçevesinde yapılan soruşturmalarda 9 kişi hakkında işlem yapıldı.
Savcılıklar, Kovid-19 nedeniyle stokçuluk yapan, sahte veya kaçak  dezenfektan üreten, kaçak maske satan 42 kişiyle ilgili de soruşturma yürüttü. Bu  kişilerden 2'si tutuklandı, 3'ü hakkında adli kontrole hükmedildi.
 
Ankara'da 31, İstanbul'da 18 kişiye işlem
Ankara'da bu konular nedeniyle işlem yapılan sayısı 31, İstanbul'da  ise 18 oldu. İstanbul'da adli kontrol şartıyla serbest bırakılan iki şüpheli  hakkında ise dava açıldı.
Böylece, başsavcılıkların ülke genelinde 372 kişiye yönelik yürüttüğü  soruşturmalarla  karantina şartlarına uymama, rencide davranış, manipülatif haber  ve paylaşım, stokçuluk, kaçak maske ile dezenfektan gibi nedenlerden dolayı 3  kişi tutuklandı, 3 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi, 21 kişi hakkında adli  kontrole hükmedildi. Diğer şüphelilerin bir kısmı serbest bırakıldı, diğerleri  hakkında çeşitli kararlar verildi.