Savcılar düğmeye bastı! Peş peşe haberler geliyor

AA |  18 Haziran 2019 Salı - 8:18 | Son Güncelleme : 18 06 2019 - 13:24

Ankara, İzmir, Konya, Bursa, Adıyaman ve Erzincan'da Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturmalar kapsamında 65'i muvazzaf 194 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.


AA muhabirinin gün içerisindeki operasyonlardan derlediği bilgilere  göre, Ankara'da Sağlık Bakanlığı ve hastanelerde görevli 8 şüpheli ile burada  çalışırken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 4 zanlı ve özel sağlık  kurumlarından 4 kişinin yanı sıra Dışişleri Bakanlığından KHK ile ihraç edilen 2  kişi hakkında gözaltı kararı verildi.
 
Ankara merkezli 8 ilde başlatılan operasyonda 11 şüpheli yakalandı.
 
İzmir
 
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile  Jandarma Genel Komutanlığına sızan FETÖ mensuplarının "mahrem imamlarca" ankesör  ya da büfeden arandıkları belirlenen aralarında aktif görevdeki 1 albay, 1  yarbay, 1 binbaşı, 1 yüzbaşı, 3 üsteğmen ve 37 astsubay, 4 uzman çavuş ile  TSK'den ilişikleri kesilen 17 olmak üzere toplam 65 şüphelinin yakalanması için  gözaltı kararı çıkarttı.
 
İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, zanlıların  yakalanması için bu sabah İzmir merkezli 30 ilde operasyon başlattı.
 
Öte yandan, 10'u örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullanıcısı,  12'si de aleyhlerinde beyan, teşhis ve Bank Asya hesaplarında artış gibi deliller  bulunan 22 sivil şüpheli hakkında da eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.
 
Konya
 
Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Türk  Silahlı Kuvvetleri içerisinde yapılanan FETÖ/PDY mensubu askeri personel ve bu  personele mahrem imamlık yaptıkları tespit edilen şüphelilerin verdiği ifadeler  doğrultusunda belirlenen 63 zanlı hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
 
Konya merkezli 30 ilde belirlenen adreslerde başlatılan eş zamanlı  operasyonda 63 şüpheliden 17'si yakalandı.
 
Bursa
 
Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yerleştirilmiş FETÖ mensuplarının  deşifre edilmesi çalışmalarında, bazı kişilerin Bursa'daki büfe telefonlarından  "mahrem imamlar" tarafından ardışık ve periyodik arandıkları tespit edildi.
 
Bunun üzerine, 14'ü muvazzaf yarbay, yüzbaşı, üsteğmen, teğmen ve  astsubay olmak üzere 26 zanlı hakkında, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca gözaltı  kararı çıkarıldı.
 
İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri  ekiplerinin koordinesinde Bursa'nın yanı sıra Adana, Ankara, Balıkesir Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla Şanlıurfa, Yalova'da eş zamanlı operasyon başlatıldı.
 
Adıyaman
 
Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen  soruşturma çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla  Mücadele Şubesi ekiplerince Adıyaman, Kahramanmaraş, Adana, İstanbul, Elazığ,  Gümüşhane ve Mardin'de eş zamanlı operasyon düzenlendi.
 
Operasyonda, aralarında esnaf, örgüte ait şirket çalışanı, memur,  meslekten ihraç edilen hemşire ve işçilerin de bulunduğu 15 şüpheli gözaltına  alındı.
 
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık  kontrolünden geçirilen zanlılar, emniyete götürüldü.
 
Erzincan
 
Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde,  İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, örgütün Türk Silahlı  Kuvvetlerindeki (TSK) mahrem askeri yapılanmasının deşifre edilmesi amacıyla  çalışma gerçekleştirildi.
 
Erzincan, Ankara, İzmir, Ağrı ve Sivas'taki bazı adreslere eş zamanlı  operasyon düzenlendi.
 
Operasyonda, 3'ü muvazzaf, 7 kişi yakalandı.
 
Gözaltına alınan zanlıların, Erzincan Emniyet Müdürlüğündeki  işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.