Sağlıklı oruç tutmak için 14 altın öneri

11 Haziran 2017 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 11 06 2017 - 2:30

Kolayca uygulanabilecek birkaç tavsiyeyle, Ramazan’ın geri kalan günlerinde orucunuzu sağlıklı bir şekilde tutmanız mümkün. İşte Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Dyt Tuba Kayan Tapan’ın 14 altın önerisi.


Sıvı tüketimine dikkat edin…

İftardan sahura besin alındığı süre boyunca sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Çünkü yaz aylarında havanın sıcak olmasıyla birlikte terleme oranı arttığından dolayı vücutta su ve mineral kaybı olmaktadır. Bireylerin içtiği su miktarı kilogram başına değişir. 50 kilo olan bir kadının 1,5 kg su içmesi yeterliyken, 80 kg bir erkeğin 2,5 kg su içmesi gerekmektedir. Ağırlık üstünden 30cc su ile çarpılarak tüketilmesi gerekilen su miktarı tespit edilir.

Yağlı besinler hazımsızlığı artırabilir!

Fazla tuz vücutta su tutacağından ödeme sebebiyet verecektir. Aynı zamanda susama hissini de artıracaktır. Ayrıca yüksek tansiyonu olan bireylerin tuz miktarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağlı besinler de susama hissini artırdığı gibi kilolu bireylerin daha fazla kilo almasına sebebiyet verecektir. Yağlı besinler kalp damar sağlığını etkilediğinden sahurdan sonra hazımsızlık şikayetini arttırır.

İftarda bir kase çorba içip 15 dakika bekleyin

İftarda yapılan bir hata da birden hızlıca tüm besinleri tüketme isteğidir. Gün boyunca uzun süre aç kalındıktan sonra düşen kan şekeri buna sebebiyet vermektedir. Bu durumu aşmak için oruç bozulan iftariyeliklerden sonra bir kase çorba içip 15 dakika beklemek gerekmektedir. Ana yemeğe mutlaka 15 dakika sonra başlanmalıdır. Çok yağlı ağır yemekler yerine ızgara, haşlanmış ya da fırınlanmış et tavuk ya da balık yemekleri tercih edilmelidir. Aksi takdirde yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları riski artabilir.

Reflü hastaları kompostoyla başlamalı

İftarda hızlı ve çok miktarda besin tüketmek özellikle reflüyü tetiklemektedir. Gastrit reflü gibi mide şikayeti olan bireylerin, oruçlarını bozarken asitsiz iftariyeliklerle başlamaları gerekmektedir. Bir kase komposto veya az yağlı bir çorbayla iftara başlanabilir.

Gazlı içeceklere kesin cevabımız: Hayır

Meyve suyu ve gazlı içecekleri tüketmek içerdikleri şeker oranından dolayı, kan şekerini olumsuz etkilemektedirler. Bunlar yerine ilk seçenek mutlaka su tüketmek olmalıdır. İkinci seçenek olarak da sahurda süt, iftarda ayran tercih edebiliriz. Sahurda ılık tarçınlı bir süt insülin direncini olumlu yönde etkileyerek, kan şekeri seviyelerini stabil kılacaktır.

1 bardak cherry domates yarım bardak su demek

Domates yüksek miktarda su içerir ve susuzluk hissini önler. Bu da domatesi sahurda tüketmek için yeterince iyi bir sebeptir. Özellikle, pişmiş domates ya da domates suyu daha fazla likopen içerir.

Posa içeriği yüksek besinleri tüketin

Özellikle un, şeker gibi basit karbonhidrat içeren gıdalar hipoglisemi ve hiperglisemi risklerini arttırmaktadır. Bu da karın bölgesi yağlanmasına sebep

Sahur ve iftarda poğaça, simit, börek gibi besinleri değil, onlar yerine posa içeriği yüksek olan sebze, meyve ve barbunya gibi kurubaklagilleri tercih edin.

Karpuzu eksik etmeyin!

Karpuz, içeriği yüzde 91 su ve yüzde 6 şeker olan bir yaz meyvesidir. Yüksek su, yüksek C vitamini ve likopen içeriği de antioksidan özelliği göstermesini sağlar. Tatlı yerine karpuz tercih edilebilir.

Süt ve süt ürünleri tüketin

İftar ve sahurda süt ve süt ürünlerini tüketmek proteini yüksek olduğu için tok tutacaktır. Oruç tutan bireyler süt ve süt ürünlerini günde en az 2 porsiyon olarak tüketmeleri oldukça önemlidir.

Çay kahve tüketimine dikkat

Sahurda çay tüketilmemeli. Çay diüretik olduğundan idrar çıkışına sebep olur ve dehidrasyon sebebiyle susama yine çok olacaktır.  Fazla miktarda tüketilirse aynı miktarda su tüketmeye de özen gösterilmelidir.

Şerbetli tatlılardan bir süre uzak durun

Tüketilmek istenen tatlının şerbetli olması yine yapılan hatalardan biridir. Ramazan’da yapılan güllaç  şerbetli tatlılar yerine daha masum olarak tüketilebilecek bir tatlı olduğunun bilinmesi gerekir. Yemekten 1 saat sonraki ara öğünün meyve ve ceviz olarak tercih edilmesi en uygunudur. Çünkü hem posa içeriği yüksektir hem de kan şekerini dengeler.

Tatlı alternatifiniz dondurma ve sütlaç

Tatlı tüketilmesi istenirse, bu meyve ve ceviz yerine güllaç, dondurma ya da bir sütlaç olabilir. Kalsiyum ve protein içeriği yüksek olduğundan şerbetli tatlı kadar, kan şekerini etkilemeyecektir.

Bol bol salatalık tüketin!

Salatalık yüzde 96 su içerir. İçeriğindeki mineral dengesi sayesinde vücudunuzu nemlendirir. İdeal seviyede kalsiyum ve mineral içerir.

Salça, turşu ve zeytin susatır

Susamamak adına, çok tuzlu, baharatlı besinler tercih edilmemeli. Salça, turşu, zeytin içerisindeki tuz oranından tüketilmemesi gereken besinlerdir. Şekersiz komposto susamayı azaltır.


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep