RTÜK'ten reyting rekortmeni dizilere "şiddet" cezası

AA |  14 Kasım 2018 Çarşamba - 19:22 | Son Güncelleme : 14 11 2018 - 19:26

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "Bizim Hikaye" dizisindeki bir çocuğu "kadınlaştıran" görüntüler ile "Çukur", "Avlu", "Sen Anlat Karadeniz" ve "Muhteşem İkili" dizilerindeki şiddet sahneleri sebebiyle televizyon kanallarına ceza yağdırdı


AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Üst Kurul'un haftalık  toplantısında vatandaşların da yoğun şikayetlerine konu olan "çocuk istismarı"  ile ilgili bazı yayınlar ele alındı.
 
RTÜK, bu kapsamda, Fox TV'de yayımlanan "Bizim Hikaye" isimli dizide  "çocuk istismarı" niteliğinde görüntülere yer verildiğini saptadı. Yapılan  incelemelerde, 18 yaşından küçük bir kızı canlandıran "Kiraz" karakterinin "aşırı  makyaj, dans, erkek arkadaş edinme, evde erkek arkadaş ile parti yapma gibi  unsurlarla kadınlaştırıldığı" kanaatine varıldı.
 
Üst Kurul, söz konusu dizide yer alan sahne ve diyalogların çocuk ve  gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte  olduğunu değerlendirerek Fox TV'ye idari para cezası verilmesi kararını aldı.
 
Dizilerdeki şiddet sahnelerine ceza yağdı
 
Daha önce çok sayıda şikayet ve RTÜK'ün çeşitli cezai yaptırımlarına  konu olan "Çukur" dizisi yine şiddet içerikli sahneleri ile Üst Kurul  toplantısının gündemine geldi.
 
Toplantıda, Show TV'de yayımlanan "Çukur" dizisinde ayaklarından  tavana asılı olan bir adamın dumanlar tüten sönmemiş kireç dolu bir varile  batırılma tehdidiyle konuşturulmaya çalışılması gibi şiddet içerikli sahnelerin  gösterilmesinin ve şiddetin sıradanlaştırılmasının "şiddeti özendirici veya  kanıksatıcı" olduğu değerlendirildi. Show TV'ye, dizideki bu sahne ve diyaloglar  sebebiyle idari para cezası verildi.
 
Star TV'de yayımlanan "Avlu" dizisinde de sopayla dövme, boğazı sıkma,  boğma, arabayla ezme, mahkum kavgası, bıçaklama, işkence, yüze çay dökme, ütü  masasına yatırma gibi birçok şiddet sahnesinin yer aldığı belirlendi. Üst Kurul,  bu sahnelerin şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olduğu kanaatine vararak kanala  idari para cezası müeyyidesi uyguladı.
 
RTÜK, "Sen Anlat Karadeniz" isimli dizide tokat atma, boğaz sıkma,  boyundan tutup sürükleme, parmak kırma, kemerle dövme gibi kadına yönelik şiddet  içeren sahnelere yer verildiğini, söz konusu dizide yer alan sahnelerin ve  diyalogların şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olduğu gerekçesiyle ATV'ye de  idari para cezası kesti.
 
Ayrıca yumruklama, sopayla vurma, kafayı kaynar kazana sokma, boğaza  bıçak dayama gibi şiddet içeren sahnelere yer veren "Muhteşem İkili" isimli dizi  nedeniyle de Kanal D'ye idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.
 
Sağlık beyanıyla ürün satışına sert yaptırım
 
Toplantıda, bir ürünün çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği  belirtilerek tanıtımlarını ve satışını yapan Farklı TV ve Müzik Türk'e ilgili  yasa dışı yayınları nedeniyle aylık brüt gelirlerinin yüzde yüzde 5'i oranında  idari para cezası ve 5 kez program durdurma müeyyidesi uygulandı.
 
RTÜK, ayrıca radyo ve televizyonların kuruluşlarına ilişkin 6112  sayılı kanunun çeşitli hükümlerine aykırı yayınları nedeniyle MGC TV'ye 4 kez,  Kanal S, Mega Müzik, Müzik Türk, Park TV, Plus Music ve World Beauty Channel'a  3'er kez, Kanal Yalova ve Maxi TV'ye ise 2'şer kez idari para cezası verilmesine  kararı aldı.