Recm'le ilgili yazıya hapis cezası

07 Ekim 2016 Cuma - 9:28 | Son Güncelleme : 07 10 2016 - 9:28

İranlı yazar ve insan hakları savunucusu Golrokh Ebrahimi Iraee'ye, recm (taşlayarak öldürme) cezası ile ilgili yazdığı hikâyeden ötürü 6 yıl hapis cezası verildi.


İran'da kadın dergisi zinayı teşvik ettiği iddiasıyla kapatıldı Ebrahimi 'İslam'ın kutsal değerlerini aşağılamak' ve 'sistem karşıtı propaganda yapmak'tan suçlu bulundu. Ebrahimi, yayımlanmamış olan hikâyesinde, İran'da zina yaptığı gerekçesiyle köyün erkekleri tarafından taşlanarak öldürülen bir kadının gerçek hikâyesini anlatan Soraya'yı Taşlamak filmini izleyen genç bir kadının duygusal tepkilerini aktarıyor. Ebrahimi'nin hikayesindeki kadın, filmi izlemesinin ardından öfkelenerek Kuran'ı yakıyor. Hakkında verilen cezanın ardından, yazar ve insan hakları savunucusu Ebrahimi'ye teslim olma çağrısında bulunuldu.
 
YAYINLANMAMIŞ HİKAYEYE CEZA
 
El Kaide zinayla suçladığı bir kadını recm etti BBC Türkçe'nin haberine göre, İranlı yetkililerin hikâyenin kopyasını, 6 Eylül 2014'te Ebrahimi ile insan hakları savunucusu eşi Arash Sadeghi'yi gözaltına aldıklarında bulduğu belirtildi. Çift Devrim Muhafızları tarafından 2014'te gözaltına alınmış, Ebrahimi, Tahran'daki Evin Cezaevi'nde 20 gün tutuklu kalmıştı. Ebrahimi tutukluluk süresince saatlerce sorgulandığını, gözlerinin bağlandığını ve kendisine defalarca İslam'ı aşağılamak suçundan idam edilebileceğinin söylendiğini belirtmişti. AF ÖRGÜTÜ'NDEN TEPKİ Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Ebrahimi'ye verilen cezaya tepki göstererek "Ebrahimi, temel olarak hayal gücünü kullandığı için cezalandırıldı" dedi.