Orduya "Devlet Başkanına tam sadakat" talimatı

AA |  06 Kasım 2017 Pazartesi - 10:39 | Son Güncelleme : 06 11 2017 - 10:39

Çin Merkez Askeri Komisyonu, Devlet Başkanı Şi'den gelen emirlerin "tam ve eksiksiz şekilde uygulanması" talimatını verdi


Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), "askerlerin, Devlet  Başkanı Şi Cinping'e tamamen sadık olması gerektiğini" duyurdu. 
 
Şinhua Ajansının haberine göre, Çin Merkez Askeri Komisyonu,  yayımladığı genelgeyle ülkedeki tüm ordu güçlerine, Şi'ye "tam sadık ve dürüst  olması" talimatını verdi.
 
Genelgede, "PLA askerlerinin, Şi hakkında asla endişe duymamaları  gerektiği" vurgulanırken, "Şi'den gelen emirlerin tam ve eksiksiz uygulanması"  istendi.
 
Yaklaşık 2 milyonluk personeliyle dünyanın en kalabalık silahlı gücü  PLA, fiilen Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından yönetiliyor.
 
Geçen ay düzenlenen 19'uncu ÇKP Ulusal Genel Kurulu'nda yapılan  oylamayla gelecek beş yıl daha ülke lideri seçilen Şi, ilk göreve başladığı  2012'den bu yana ÇKP Genel Sekreteri ve Devlet Başkanlığının yanı sıra Merkez  Askeri Komisyon Başkanı olarak ülkede "Başkomutan" görevini üstleniyor.
 
Hayattayken ismi ve fikirleri ÇKP tüzüğüne giren ikinci lider olan Şi,  ülke siyasetindeki gücünü ve yetkisini giderek arttırıyor.
 
Ülkenin kurucu lideri Mao Zıdong'dan sonra şimdiden Çin siyasetindeki  en etkili lider olarak tanımlanan Şi Cinping, çok sayıda üst düzey askeri ve  siyasi yetkiliyi yolsuzluk ve disiplin ihlali gerekçeleriyle görevden almıştı.