Öğretmenler ne zaman aşı olacak? İşte öğretmenlerin aşı olacağı tarih!

22 Şubat 2021 Pazartesi - 8:37 | Son Güncelleme : 22 02 2021 - 8:37

Koronavirüs aşılama süreci devam ediyor. Aşılama kapsamında, 2. doz aşıları başlarken, yaş yaş ilk doz aşıları da yapılmaya devam ediyor. Normalleşmenin başlayacağı 1 Mart itibariyle okullar da açılacak. Okullar açılmadan hemen önce öğretmenler için aşılama süreci de başlayacak. Kademeli normalleşmenin başlayacağı ilk adımda ne olacağı merak edilirken okullarda eğitim için öğretmenlerin aşılama süreci merak konusu oldu. Peki, Öğretmenler ne zaman aşı olacak? Öğretmenlerin aşıları ne zaman başlayacak? İşte öğretmenlerin aşı olacağı tarih!


1 Mart normalleşme öncesinde aşılama takvimi merak konusu oldu. Özellikle kademeli yüz yüze eğitime geçiş kapsamında kırsal mahalle ve köy okullarında okulların açılmasının ardından 1 Mart'ta açılacak okulların öncesinde de öğretmenlerin aşılama süreci merak ediliyor. Öğretmenlerin aşı takvimi ile ilgili detaylar araştırılıyor. Peki, Öğretmenler ne zaman aşı olacak? Öğretmenlerin aşıları ne zaman başlayacak?  İşte öğretmenlerin aşı olacağı tarih!
 
 
ÖĞRETMENLER AŞI OLACAK MI? BAKAN AÇIKLIK GETİRDİ!
 
Okulların açılışı için önemli konulardan birinin de öğretmenlerin aşısı olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı Zİya Selçuk, "Hepiniz gibi bizim de bu tedbirler içinde son derece önemli bulduğumuz bir konu da öğretmenlerimize aşı uygulaması. Yüz yüze eğitime giren öğretmenler ön sırada olmak üzere listeler Sağlık Bakanlığı'na iletildi. Bu listeler randevu sistemine işlenmeye başlandı. Şubat'ın son haftası öğretmenlerimizin ilk doz aşılarının yapılmasına başlanacak" dedi.
 
ÖĞRETMENLER NE ZAMAN AŞI OLACAK?
 
1 milyondan fazla sağlık çalışanının aşılama sürecini tamamlayan Sağlık Bakanlığı, 65 yaş üstü bireyler ile sürece devam edecek. 2'nci aşamada yer alan öğretmenler, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik Görevlerdeki Kişiler, Zabıta, Özel Güvenlik, Adalet Bakanlığı ve Cezaevlerinde çalışan kişilerin aşılama işlemlerinin tamamlanmasının hemen akabinde aşılanacak.
 
BİLİM KURULU'NUN AŞI TAKVİMİ
 
Aşılama süreci, Koronavirüs Bilim Kurulunun oluşturduğu takvim doğrultusunda tamamlanacak.
 
İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:
 
"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar."
 
Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.
 
Aşılamanın üçüncü aşamasında, öncelikle kronik hastalığı olanlara aşı yapılacak.
 
Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bu grubu 30-39 yaş ve 18-29 yaş grubu takip edecek.
 
Üçüncü aşamada son olarak, diğer gruplarda bulunan sırasıyla 40-49 yaş, 30-39 yaş ve 18-29 yaşlarında olanlara aşı uygulanacak.
 
Dördüncü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.
 
AŞILAMA İÇİN RANDEVU NASIL ALINIR?
 
Vatandaşlar, Kovid-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023'e kısa mesaj göndererek öğrenebilecek.
 
Aşı olacak grup arasında yer alanlar randevu işlemi için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasına yönlendirilecek, vatandaş, tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek.
 
Aşıyı uygulayan sağlık personeli vatandaşın 2. doz randevusunu da oluşturacak, bu randevunun bilgileri de kısa mesajla iletilecek.
 
Vatandaşlar, MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden aşı randevularını değiştirilebilecek.