O ülkenin başbakanı 'eşcinsel' iddiası

20 Mayıs 2014 Salı - 14:40 | Son Güncelleme : 20 05 2014 - 14:40

Eşcinsel evliliğin yasal olduğu Hollanda'da Başbakan Mark Rutte'nin de "bir erkekle ilişkisi olduğu" öne sürülüyor.İddianın sahibi, tanınmış bir radyo programcısı.


Radyo 1 kanalındaki, "Echte Jannen" adlı programın sunucusu Jan Roos, bu iddiayı hem radyodaki sabah programında, hem de Twitter hesabında dile getirdi.

"Başbakanınız hakkında bir haberim var" diyen Roos, Rutte'nin "bir erkekle ilişkisi bulunduğunu" savunuyor.
Bu bilgiyi "teyit ettirdiğini" söyleyen Roos, "Şahsen doğrulattım, resmi bir bilgi" diye konuşuyor.

'BİLGİ BİR TANIDIKTAN'

Roos, bu bilgiyi başbakanın "samimi bir tanıdığından aldığını" söylüyor.
Bu konuda daha fazla konuşmak istemediğini belirten Roos, "Rutte'nin özel hayatını karıştırmayacağım. Aslına bakarsanız beni çok da ilgilendirmiyor" diyor.
Roos'un bu iddiasına, bir başka meslektaşı sunucu Jan Heemskerk de destek veriyor. Heemskerk, "Roos sıradışı biri ama birşey söylemişse bildiği bir şey vardır. Öylesine konuşmaz" görüşünde.

Bu iddia doğrulanırsa, Hollanda ilk kez bir "eşcinsel başbakan" tarafından yönetilmiş olacak.
Radyo programcısı Jan Roos, Hollanda'nın, eşcinsel bir başbakan tarafından yönetilen ilk ülke olmayacağını söylüyor.

"Bizden önce İzlanda var" diyen Roos, İzlanda Başbakanı Johanne Siguröardottir'in "lezbiyen olduğunu" söylüyor.
Jan Roos, Belçika'nın ilk göçmen kökenli Başbakanı Elio Di Rupo'nun da eşcinsel olduğunu belirtiyor.

'BAŞBAKANLIK REDDETTİ'

Hollanda'da 2 dönemdir başbakanlık yapan 44 yaşındaki Mark Rutte, yalnız yaşıyor. Uzun süredir bir ilişkisi bulunmadığı belirtilen Rutte'nin özel hayatı sık sık basın tarafından gündeme getiriliyor.
Başbakanlık sözcüsü ise, iddiaları reddediyor. "Bu haberi koyacak bir yer bulamıyoruz" diyen sözcü, Rutte'nin eşcinsel ilişkisi bulunmadığını savunuyor. Başbakanlık kaynaklarına göre, bekar bir erkeğinin yalnız yaşamasının "garip karşılanması" anlamsız.

Magazin basını ise, kayak kazası sonrası komaya giren ve yaşamını yitiren Prens Friso'nun dul eşi Prenses Mabel ile Başbakan'ın "yakınlaşmasından" söz ediyor. Basına göre, öğrencilik yıllarından tanışan çift arasında bir ilişki başlayabilir. BBC TÜRKÇE