NATO Londra deklarasyonu yayımlandı: Çin tehdit oluşturuyor

AA |  04 Aralık 2019 Çarşamba - 16:08 | Son Güncelleme : 04 12 2019 - 17:51

NATO Londra deklarasyonu yayımlandı.Deklarasyonda "Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor.ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor. Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı. Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız. NATO liderleri 2021'de tekrar bir araya gelecek" denildi.

ABD Başkanı Donald Trump, zirveden sonra Türkiye'nin NATO üyesi olarak harika işler yaptığını söyledi.

Zirvede açıklama yapan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Türkiye'deki NATO füze savunma misyonundaki varlığını sürdürmeye devam edeceklerini duyurdu.


İttifakın 70'inci yılını kutlamak için Londra'da bir  araya gelen NATO üyesi ülkelerin liderleri, ortak deklarasyon yayımladı.Londra Deklarasyonu'nda NATO'nun 1 milyar kişi ve topraklarının  güvenliğini sağlamaya devam ettiği, "dayanışma ve birlik" ilkelerinin ittifakın  temel taşları olmaya devam ettiği belirtildi. Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki güçlü transatlantik bağların teyit  edildiği deklarasyonda, Washington Antlaşması'nda "bir müttefike yöneltilecek  saldırı hepimize yönelmiş bir saldırıdır" taahhüdünde bulunulan 5'inci maddeye  olan bağlılık yinelendi.
 
"Savunma harcamaları 5 yıldır artıyor"
 
Deklarasyonda, "Bölünmez güvenliğimizin maliyet ve sorumluluklarını  üstlenme konusunda hepimiz kararlıyız." ifadesine yer verilerek tüm müttefiklerin  savunma taahhütleri uyarınca savunma ve kabiliyet gelişimine yatırım yaptığının,  misyon ve operasyonlara katkı sağladığının altı çizildi. "ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamaları 5 yıldır artıyor.  Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı." ifadesi kullanılan  deklarasyonda, bu alanda önemli ilerleme kaydedildiği belirtildi.
 
"Terörizm hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor"
 
Deklarasyonda, "Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için  tehdit olmaya devam ediyor" vurgusu yapılırken, müttefiklerin terörle mücadele  konusunda kararlı olduğu ve bu çerçevede birlikte daha güçlü adımlar attığı  kaydedildi. Rusya'nın saldırgan faaliyetlerinin Avro-Atlantik güvenliğini tehdit  ettiği belirtilen deklarasyonda, ittifakın devlet ve devlet dışı aktörlerden  farklı tehditlere maruz kaldığı ifade edildi.
 
"NATO hiçbir ülkeye tehdit teşkil etmiyor"
 
Deklarasyonda, NATO'nun savunma amaçlı bir ittifak olduğu, hiçbir  ülkeye tehdit teşkil etmediği vurgulandı.Rusya'nın orta menzilli füze konuşlandırması sonucu Orta Menzilli  Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) sonlandırılmasının ardından "orantılı ve  ölçülü" tedbirlerin hazırlandığı açıklanan deklarasyonda, "Rusya'nın davranışları  müsaade ettiği müddetçe diyalog ve yapıcı bir ilişkiye hazırız."  değerlendirmesinde bulunuldu.  İttifakın aynı zamanda havada ve denizde bağımsızlığını korumak  için girişimlerini artırdığı kaydedilen deklarasyonda, NATO'nun savunma ve  caydırıcılık gücünü nükleer, konvansiyonel ve füze savunma kabiliyetleriyle  güçlendirmeye devam ettiğinin altı çizildi ve "Nükleer silahlar var olmaya devam  ettiği müddetçe, NATO da nükleer ittifak olmayı sürdürecektir." vurgusu yapıldı.
 
"Herkes için güvenlik"
 
Deklarasyonda, "Herkes için güvenlik sağlamak için çalışıyoruz."  ifadesine yer verilirken, bu çerçevede ortaklıkların da geliştirildiği  kaydedildi. NATO'nun "açık kapı politikasının" desteklendiği belirtilen  deklarasyonda, Kuzey Makedonya'nın yakında ittifakın 30'uncu üyesi olacağı  anımsatıldı.
 
"Geleceğe odaklanmalıyız"
 
Deklarasyonda, güvenliğin sağlanması için geleceğe odaklanılması ve bu  çerçevede teknolojik üstünlüğün korunması gerektiğine işaret edildi.Müttefiklerin 5G iletişim teknolojilerine ilişkin güvenliğe önem  verdiğinin altı çizilen deklarasyonda, siber ve hibrit tehditlere cevap verme  yeteneklerinin geliştirildiği duyuruldu. Deklarasyonda, uyarlanma süreci kapsamında NATO'nun uzayı yeni harekat  alanı ilan ettiği, bu çerçevede uluslararası hukuka saygı duyulacağı ifade  edildi.
 
"Çin'in yükselen gücünün farkındayız"
 
Londra Deklarasyonu'nda, ilk defa Çin'in yükselen gücüne değinilerek  "Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve  sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız." vurgusuna yer verildi. NATO'nun siyasi yönünü güçlendirmek için Genel Sekreter'in "ileriye  dönük bir tefekkür süreci" başlatması talep edilen deklarasyonda, bu sürecin  değişen stratejik ortamı göz önünde bulundurması gerektiğine dikkati çekildi. Deklarasyonda, NATO liderlerinin 2021'de tekrar bir araya geleceği  duyuruldu.
 
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenber  de zirveye ilişkin basın toplantısı düzenledi.  Liderlerin terörle mücadele çabalarını artırma konsunda yeni bir eylem  planı üzerinde anlaştığını kaydeden Stoltenberg, "Tüm müttefikler, DEAŞ'a karşı  mücadele ve Irak ile Afganistan'daki eğitim misyonlarımıza olan bağlılıklarını  devam ettiriyor." dedi.  Stoltenberg, ABD'nin YPG/PYD/PKK'nın tehdit olarak yer aldığı plana  karşı çıkması üzerine, Türkiye'nin de NATO'nun Baltık ülkeleriyle ilgili savunma  planını onaylamaması ile ilgili durumun çözülüp çözülemediğine ilişkin soru  üzerine şöyle konuştu:  "Baltık ülkeleri ve Polonya dahil tüm müttefikleri korumak için  uygulamada olan planlar var. Bunun da ötesinde sadece planlarımız yok, bölgede  daha fazla askeri güç bulunuyor. Tarihimizde ilk kez ittifakımızın doğu kanadı  için sahada savaşa hazır kuvvetler var. NATO'nun hazırlığını 3 katına çıkardık.  Gerekmesi durumunda daha hızlı hareket edebilmek için bugün daha fazla kuvvete  karar verildi. İttifakın değişik taraflarını korumak için hazırlanan planlar  düzenli olarak güncelleniyor ve gözden geçiriliyor. Bugün Baltık ülkeleri ve  Polonya'ya ilişkin güncellenmiş plan konusunda mutabık kaldık. Bunu memnuniyetle  karşılıyorum. Bu da bizim planları güncelleyip gözden geçirebileceğimizi  gösteriyor."
 
"ERDOĞAN İLE BAŞARILI BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü ve bu görüşmede farklı konuların  gündeme geldiğini anlatan Stoltenberg, "Önemli olan tüm müttefiklerce  güncellenmiş Baltık ülkeleri planlarının kabul edilmesi." ifadesini kullandı. Bir soru üzerine YPG'nin terör örgütü olarak kabul edilmesi konusunda  farklı görüşler olduğunu belirten Stoltenberg, "Bugün toplantıda özel olarak ele  alınmadı ancak NATO üyeleri arasında tartışılan bir sorun. Fakat hepimiz teröre  karşı elde edilen kazanımların zarara uğratılmaması konusunda mutabık kaldık."  diye konuştu.
 
 Stoltenberg, Türkiye'nin S-400 almasının kendi ulusal kararı olduğunu  ifade ederek, "Birçok müttefik endişelerini dile getirdi. Ben de bu kararın  sonuçlarına ilişkin endişemi dile getirdim. Rusya hava savunma sistemi S-400'ün  asla NATO'ya entegre edilmeyeceğini söyleyebilirim." dedi.
 
TRUMP'TAN İLK YORUM
 
ABD Başkanı Donald Trump, zirveden sonra Türkiye'nin NATO üyesi olarak harika işler yaptığını söyledi. Başarılı bir zirve gerçekleştiğini belirten Trump, NATO'nun hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu vurguladı.
 
 
 
İSPANYA AÇIKLADI:TÜRKİYE'DE KALIYOR
 
NATO Zirvesi'ne katılan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez,  İspanya'nın, Türkiye'deki NATO füze savunma misyonundaki varlığını sürdürmeye  devam edeceğini açıkladı.  İspanya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, NATO toplantısı  sırasında Sanchez'in, İspanya'nın Türkiye'deki füze savunma sistemini 2020  yılında sürdürme vaadinin diğer NATO üyesi ülkeler tarafından da "kabul gördüğü"  bildirildi.
Suriye'den Türkiye'ye yönelik saldırı tehdidi kapsamında NATO'nun  Türkiye'yi koruma çabalarını desteklemek üzere Adana'da konuşlandırılan füze  savunma sistemiyle ilgili misyonu, İspanya, 2015'te Hollanda'dan devralmıştı. İspanya Savunma Bakanlığı, 4 yıldır sürdürdüğü Adana'daki misyonu son  olarak 2019 sonuna kadar uzatma kararı almıştı.
 
İNGİLTERE BAŞBAKANI JOHNSON: TÜRKİYE'NİN SIKINTILARINI ANLIYORUZ
NATO 70’inci Yıl Liderler Zirvesi sonrası basın mensuplarının karşısına geçen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Dörtlü Zirve’nin nasıl geçtiğiyle ilgili bir soru üzerine, “Macron, Merkel ve Erdoğan’la birlikte harika bir görüşme gerçekleştirdik. Suriye’nin kuzeyindeki karmaşık durumlu ele aldık” dedi. Türkiye’nin karşılaştığı sıkıntıların anlayışla karşılanması gerektiğini vurgulayan Johnson, “Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıyı ve baskıyı anlıyoruz. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca terörist tehdidiyle karşı karşıya olan bir ülkeden bahsediyoruz. Türkiye’nin planlarıyla ilgili NATO üyelerinin yanlış anlamalardan kaçınmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.