Müjdat Gezen 'hakaret' davasında beraat etti

AA |  16 Nisan 2019 Salı - 14:43 | Son Güncelleme : 16 04 2019 - 15:05

Nilhan Osmanoğlu'na hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Müjdat Gezen beraat etti.


Bir televizyon programında 2. Abdülhamid'in torunu  Nilhan Osmanoğlu'na hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 6 aya kadar hapis cezası  istemiyle yargılanan Müjdat Gezen beraat etti. 
 
İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesindeki üçüncü duruşmaya, sanık Müjdat  Gezen ve müdahil Nilhan Osmanoğlu katılmazken, tarafları avukatları temsil etti.
 
Duruşmada beyanı sorulan müdahil Osmanoğlu'nun avukatı Cem Kaya, suçun  maddi ve manevi unsurlarının oluştuğunu belirterek, "Ayrıca asliye hukuk  mahkemesine açtığımız dava neticesinde müvekkilim lehine tazminata  hükmedilmiştir. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz." dedi.
 
Sanık Gezen'in avukatı Emine Deniz Şeren ise asli hukuk mahkemesinin  kararına karşılık itiraz haklarını kullanacaklarını ve müvekkilinin hakaret  kastının olmadığını anlatarak, "Müvekkilim sadece mizahi bir dilde eleştiride  bulunmuştur. Müdahil, Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesini, cumhuriyetin temel  değerlerini hedef alan açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamaları yapan kişinin  bu tür mizahi eleştirilere tahammül etmesi gerekmektedir. Beraat talep ediyoruz."  diye konuştu.
 
Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, "hakaret" suçundan yüklenen  fiilin, kanunda suç olarak tanımlanmamış olması, suçun işlendiğine dair her türlü  şüpheden uzak, kesin, yasal delil bulunmaması ve suç işlendiğinin sabit olmaması  gerekçeleriyle sanık Gezen'in beraatine yönelik hüküm kurdu.
 
İddianameden
  
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Nilhan  Osmanoğlu'nun, Halk TV'de 15 Şubat 2017'de yayımlanan "Halk Arenası" programında,  Yılmaz Özdil ve Müjdat Gezen arasında geçen konuşmada, kendisine ve ailesine  hakaret edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu ve soruşturma başlatıldığı  belirtilerek, taraflar arasında uzlaştırma sağlanamadığı kaydediliyordu.
 
İddianamede, Gezen'in "hakaret" suçundan 2 yıl 6 aya kadar hapisle  cezalandırılması isteniyordu.