MEB duyurdu: Hepsi yüklendi...

13 Mart 2020 Cuma - 12:45 | Son Güncelleme : 13 03 2020 - 14:51

Milyonlarca kişi bekliyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni açıklama yaptı. Bakan Selçuk açıklamasında "Bizim tedbir olarak gördüğümüz eğitim içerikleri "eba.gov.tr" den her türlü ayrıntısıyla görülebilir. Sıkça sorulan sorular listesi yaptık. Kamuoyundan bize gelen çok sayıda soru var. Bu soruların hepsinin cevaplarını da şu anda mevcut sitemizde görebilirler" ifadelerini kullandı.


Corona virüs nedeniyle okulların tatil edilmesinden sonra uzaktan eğitim tartışılmaya başlandı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde koronavirüs  tedbirlerine ilişkin, "Esasen ilk hafta nisan ayının başındaki ara tatilin öne  alınması şeklinde. İkinci hafta ise koronavirüs dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve  Bilim Kurulu tarafından önerilen, ön görülen bir durum ve bir hafta da okulların  tatil edilmesi ancak bu tatilin boş geçmemesi için de bazı tedbirler alınması söz  konusu." dedi. 
 Bakan Selçuk, A Haber canlı yayınında, eğitimde koronavirüs  tedbirlerine ilişkin soruları yanıtladı.
 
 Bu noktada almaya çalıştıkları önlemler olduğunu ve bu meselenin bir  tatil meselesi olmadığını belirten Selçuk, "Küresel ölçekli bir probleme karşı  alınması gereken tedbirlerle ilgili bir konu bu. O yüzden biz de bazı önlemler  almak durumunda kalıyoruz. Çünkü çocuklarımızın, toplumumuzun sağlığı çok  önemli." dedi. Bu anlamda öğrencilerin evdeyken eğitimlerinin aksamaması için nasıl  katkı sağlanabilir konusunda dünyada ilk kez ulusal düzeyde bir eğitim platformu  oluşturduklarına işaret eden Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu vesileyle de bütün öğrencilerimizin belli zaman dilimlerinde  eğitimleriyle ilgili içeriklere ulaşmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Esasen ilk  hafta nisan ayının başındaki ara tatilin öne alınması şeklinde. İkinci hafta ise  koronavirüs dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından önerilen, ön  görülen bir durum ve bir hafta da okulların tatil edilmesi ancak bu tatilin boş  geçmemesi için de bazı tedbirler alınması söz konusu. Birkaç televizyon kanalı  söz konusu mevcut kanalların dışında. Bunlar tamamen eğitime ayrılmış, bütün  ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için sabahçı ve öğlenci olmak üzere  belirli zaman dilimleri ayrıldı ve hangi sınıf seviyesinde, hangi  öğrencilerimizin, hangi dersleri, nasıl takip edebilecekleri ilan edilecek.  İçeriklerin çok önemli bir kısmı hazır. Bir kısmı da hazırlanmaya devam ediyor.  23 Mart günü de bunun başlangıcını da yapacağız."
 
 
"Derslerin içeriğini video kütüphanesi oluşturarak öğrencimizin  erişimine açtık"
 
 Bakan Selçuk, bu anlamda sadece televizyon kanallarını yeterli  bulmadıklarını, eğitim bilişim ağı denilen bir internet altyapısının olduğunu,  bütün derslerin içeriklerinin, binlerce video, animasyonun, on binlerce sorunun  burada mevcut olduğunu aktararak, özellikle akademik destek yazılımlarıyla 11 ve  12. sınıflar için üniversiteye hazırlanmak konusunda inanılmaz bir içerikleri  olduğunu söyledi.
 Selçuk, bu akıllı sistemler vasıtasıyla öğrencilerin seviye tespitini  yapabileceklerini, kişiye özel deneme sınavı ile kendi yerini başka öğrencilere  göre görme imkanına sahip olabileceklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "Öğrenmek istediği her konuyu Türkiye'nin en uzman kişilerinden,  öğretmenlerinden video kütüphanesine bakarak öğrenme imkanı da var. Yani biz tüm  derslerin içeriğini bir video kütüphanesi oluşturarak Türkiye'nin her yerinde,  her öğrencimizin ulaşmasına, erişimine açtık. İnternet ücretini de yine Milli  Eğitim Bakanlığı, hizmet veren kuruluşlarla anlaşarak 3 GB'lık bir ücretsiz  internet erişimi sağladı. Yani 'Ben Türkiye'nin bir kasabasındayım, köyündeyim,  şehrindeyim ve ücretsiz olarak Türkiye'nin en iyi ders anlatan öğretmenlerinin  bazılarından bunları dinlemek istiyorum ve tekrar tekrar dinlemek istiyorum. Soru  sormak istiyorum, 7/24 sormak istiyorum.' Bu da mümkün. Dolayısıyla velilerimiz  için de öğrencilerimiz için de bu içerikler, bizim tedbir olarak gördüğümüz bu  eğitim içerikleri eba.gov.tr'den de her türlü ayrıntısıyla görülebilir. Ayrıca  444 0 632 nolu telefonumuzdan da yine 24 saat erişip bu konularla ilgili her  türlü sorularını sorabilirler. "
  
"Gün boyunca yayın olacak"
 
 Bakan Ziya Selçuk, sıkça sorulan sorular listesi yaptıklarını ve  kamuoyundan kendilerine gelen çok sayıda soru olduğunu, bu soruların hepsinin  cevaplarının da mevcut sitelerinden görülebileceğini, orada olmayan sorular varsa  da ilgili telefon numarasından ve internet adresinden öğrenmenin mümkün olduğunu  söyledi. Televizyondan yapılacak uzaktan eğitim yayınına ilişkin bilgi veren  Selçuk, şunları kaydetti: "Orada gün boyunca bir yayın olacak. Gün boyunca var olan yayınların  hangi saati, hangi sınıf seviyesindeki öğrenciler içindir bunlar belirlendi.  Diyelim ki ben ilkokul 4. sınıfta öğrenciyim. Hangi gün, hangi saatte benim  derslerimin içeriği, hangi kanalda olacak? Bunun bir listesi var. Dolayısıyla  diyelim ki pazartesi, salı, çarşamba sabah ya da öğleden sonra hep belli  saatlerde ortaokul 2. sınıf, lise 2. sınıf ya da 5. sınıf gibi, hangi sınıfsa  bütün öğrencilerimiz kendi derslerinin içeriğini oradan rahatlıkla  izleyebilirler. Ayrıca bazı canlı yayınlar da söz konusu olabilecek. Öyle bir  desteğimiz de olacak. Bu kanallar mevcut kanallar olmadığı için gün boyu Milli  Eğitim Bakanlığının içeriklerine dair hizmetlerde kullanılabilecek."
 
 
Öğrencilere "Kitap okuyun" tavsiyesi
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilere ders çalışmadıkları  zamanlarda ne yapmalarının tavsiye edildiği yönündeki soru üzerine, çocukların  sağlığı ve yaşama hakkının çok önemli olduğunu vurguladı.
 
Eğitim hakkının da önemli olduğunu belirten Selçuk, şöyle konuştu:"Tatil deyip geçilebilirdi. Bunu yapmak istemiyoruz, öğrencimizin her  şekilde yetişmesine, ulaşmasına imkan sağlıyoruz.Özellikle kitap okuma, çocuk  edebiyatı, genç edebiyatı konusunda kitaplar okumayı çok önemsiyoruz. Çünkü kitap  okuyan öğrencilerimizin okuduğunu anlama düzeyleri çok yükseliyor. Dolayısıyla  kitap okuma sadece Türkçe ile ilgili bir konu değil, matematik paragrafını  anlamak için de fen bilgisi için de önemli, hayat için önemli. O yüzden de  çocuklarımızın kitap okumasını, bir hobiyle uğraşmasını, kendilerini  yetiştirmesini, aile içerisinde bazı faaliyetlerde bulunmasını ki bunun yüzlerce  örneğini tavsiye olarak verdik. Ayrıca eğitim takvimi hazırladık yılbaşında ve  bunu da internetten ücretsiz erişime açtık, mobil olarak bütün telefonlardan  görülebilir, okullarımıza dağıttık. Burada da her gün bir evin içinde hangi  faaliyet yapılabilir, hangi oyun oynanabilir aile ile bireysel olarak, hangi  eğitim etkinliği yapılabilir, tarihte hangi önemli olaylar vardı, atasözleri,  birtakım değerlerimizle ilgili içerikler, zengin bir eğitim takvimi var. Bu  takvim takip edilebilir. 'Peki biz çocuklarımızla evde ne yapalım?' sorusunun da  yanıtını bulma imkanı var." Bakan Selçuk, koronavirüsün küresel bir problem olduğunu, virüsün  görüldüğü bazı ülkelerde ulusal ölçekte okulların süresiz tatil edildiğini  hatırlattı. Bu şekilde virüsün yayılımı ve temasın azaltılmasının hedeflendiğini  anlatan Selçuk, "Bu küresel bir sorun olduğu için bütün ülkeler okullar konusunda  böyle tedbir aldığı için ki bizimkisi en hafif tedbir, ama bu tedbiri sükunet  içerisinde, sağlıklı bir şekilde yürüteceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın, her  türlü hazırlığımız yürüyor." dedi.
 
Gençlere "Hareketliliği azaltma" çağrısı
 
Üniversite öğrencileri konusunda açıklamaların Yükseköğretim Kurulu  tarafından yapıldığını anımsatan Selçuk, üniversiteli gençlerin de kendilerini  yetiştirmelerinin önemli olduğunu vurguladı.  Gençlere "hareketliliği azaltma" çağrısında bulunan Bakan Selçuk, "Şu  sıra çok kritik bir evre. Bir süre buna dikkat ettiğimizde emin olun buradaki  yayılım hızı çok düşük kalacak ve biz sakinlik içerisinde işlerimizi  yürütebileceğiz." dedi.
Ara tatillerde öğrenciler tatile giderken öğretmenlerin okulda  kaldığını anlatan Selçuk, virüsün yayılımını azaltmak için öğretmenlerin de okula  gelmemesi yönünde bir karar alındığını dile getirdi. Selçuk, "Öğretmenlerimizin  hem kendi çocuklarıyla hem de öğrencileriyle mobil erişim vasıtasıyla olabilir,  başka şekillerde olabilir, televizyonlardaki eğitim destekleriyle olabilir,  öğrencilerine destek olmasını elbette bekleriz. Çok acil bir durum olmadıkça  şehirler arası yolculuk yapmamalarını tavsiye ederiz." ifadelerini kullandı.
 
Çocukları tatil olan çalışan annelerin durumu
 
 Bakan Ziya Selçuk, çocukları okula gitmeyen çalışan annelere yönelik  bir çalışma olup olmadığı yönündeki soruya da şu yanıtı verdi:  "Türkiye'de olduğu gibi bütün ülkelerde bu tür tatiller oluyor. Bizim  Hane Halkı Araştırması'na göre 5-13 yaş arasındaki çalışan anne oranımız yüzde 27  civarında. Elbette bu kişilerin, çalışan annelerin çocukları var. Bu konuda biz  bütün dünyada olduğu gibi küresel sorun konusunda velilerimizin de desteğini  bekliyoruz. Eğer daha üst bir karar alınma ihtiyacı olursa bu zaten Sayın  Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılan çalışmalar çerçevesinde  değerlendirilir."  Bakan Selçuk, çocuklar aracılığıyla ailelere temizlik kurallarına  riayet etmek, sarılmamak, tokalaşmamak, temasları azaltmak gibi önlemleri içeren  bilgilendirme bültenleri gönderdiklerini, bu bültenlerde ne söylüyorlarsa  kendilerinin de bu önlemleri uyguladıklarını kaydetti.