MEB, dört beceride ilk Türkçe elektronik sınav düzenledi!

AA |  20 Mart 2019 Çarşamba - 10:00 | Son Güncelleme : 20 03 2019 - 10:12

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceride dil yeterlilikleri ölçen ilk Türkçe elektronik sınavı (e-sınav) Ankara'da yaptıklarını belirterek, "Pilot uygulamalardan sonra elde edilen verileri kullanarak mevcut durumumuzu göreceğiz ve ana dildeki her bir beceri ile akademik başarı arasındaki ilişkileri inceleyeceğiz." dedi.


Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dil becerisini   ölçmeye yönelik sınav yapabilme ile ilgili çalışmaları 2018'de başlattıklarını  hatırlattı.
 
Çalışmaların tamamlandığını ve ilk pilot uygulamayı Ankara'da  gerçekleştirdiklerini bildiren Selçuk, şu bilgileri verdi:
 
"Pilot uygulama için 15 il seçildi. İlk uygulama Ankara'da  gerçekleştirildi. Sınava Ankara'da 9 okuldan 7. sınıf öğrencilerinden seçilen 374  öğrenci katılıyor. MEB, Ankara elektronik sınav merkezinde uluslararası  standartlarda sınav salonu oluşturdu. Nisan ayında ise pilot seçilen Ankara,  İstanbul, Bursa, Kütahya, Denizli, Aydın, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla Adıyaman, Erzurum, Trabzon, Samsun ve Konya olmak üzere 15 ilde bu sınavı  uygulayacağız."
 
"Milli Eğitim sistemimizde bir ilk"
 
Türkçede dört dil yeterliliğinin ölçülmesine ilişkin e-sınav  uygulamasını çok önemsediklerini ifade eden Selçuk, şu değerlendirmeyi yaptı:
 
"Bu uygulama, milli eğitim sistemimizde bir ilktir. İlk kez Türkçe  dört beceriyi ölçen bir e-sınav yapıyoruz. Arkadaşlarımız çok yoğun bir çalışma  yaptılar. Soruların hazırlanması, soru havuzu oluşturulması ve yazılım  geliştirilmesi aşamaları arkadaşlarımız tarafından titizlikle yürütüldü ve başarı  ile tamamlandı. Pilot uygulamalardan sonra elde edilen verileri kullanarak mevcut  durumumuzu göreceğiz ve ana dildeki her bir beceri ile akademik başarı arasındaki  ilişkileri inceleyeceğiz. Ana dil eğitiminde, öğretmenlerimizin dört beceride  ölçme yapabilmeleri için eğitimler düzenleyeceğiz. 2019 yılında farklı  sınıflardaki öğrencilerimize yönelik ana dilde dört beceri izleme ve  değerlendirme araştırmaları, daha sonra 81 ilimizi kapsayacak şekilde devam  edecek. İzleme araştırmalarından elde edeceğimiz geri beslemelerle ana dil  eğitimimizi sürekli güçlendireceğiz."
 
Suriyeliler için de e-sınav yapılacak
 
Bakan Selçuk, Suriyelilere yönelik Türkçe öğretiminde de bu elektronik  sınavları kullanmayı planladıklarını belirtti. Türkiye'de yaşayan Suriyelilere  Türkçe öğretimi ile ilgili çok sayıda projeyi başarılı şekilde uyguladıklarını  vurgulayan Selçuk, "2019'da dört beceride Türkçe sınavını bu projelerin  çıktılarını değerlendirmek için de kullanacağız. Böylece projelerin verimliliğini  de izleme imkanımız olacak." diye konuştu.
 
Ölçme merkezlerinde Ar-Ge faaliyetleri yürütülecek
 
81 ilde kurdukları ölçme ve değerlendirme merkezlerinin izleme ve  değerlendirme araştırmalarında çok önemli bir işlev gördüğünün altını çizen  Selçuk, şunları kaydetti:
 
"81 ilde kurduğumuz ölçme ve değerlendirme merkezlerimizi, izleme ve  değerlendirme araştırmalarımızda aktif olarak kullanıyoruz. Bu merkezlerimizi  sadece Türkçe dört beceri sınavları için değil aynı zamanda nisan ayında 81 ilde  yapacağımız Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde 4., 7. ve 10. sınıflara yönelik  izleme araştırmalarında da kullanacağız. Bu merkezlerimizi her ilde Ar-Ge  araştırmaları ve proje yönetimlerini de kapsayacak şekilde genişleteceğiz."
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınav süreçlerinin geliştirilmesi ve  yürütülmesinde emek veren Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'e, Ölçme, Değerlendirme ve  Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına ve Bilgi  İşlem Dairesi Başkanlığına teşekkür ederek, projenin hayırlı olmasını diledi.