Malezya'dan İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planına kınama

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 17:33 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 17:33

Malezya, İsrail'in İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planını şiddetle kınadı.


Malezya Dışişleri Bakanlığınca yayımlanan yazılı açıklamada İsrail'in  Filistin topraklarını işgal etmesinin, 1949 Cenevre Sözleşmesi ve Birleşmiş  Milletler kararlarının ihlali olduğu belirtilerek, "Bu eylemle İsrail, uzun  zamandır süren İsrail-Filistin sorununa çözüm getirme yönündeki samimiyetine  şüphe düşürmüştür. Bunun yanı sıra uluslararası camianın desteklediği iki  devletli çözüm ihtimali azalmaktadır." ifadesi kullanıldı.
 
Uluslararası kuruluşlara, İsrail'in hukuksuzluğuna karşı sessiz  kalmama çağrısı yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Malezya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne ve uluslararası  camiaya Filistin'e yönelik sorumlulukları yerine getirmeleri çağrısında  bulunmaktadır. Güvenlik Konseyi İsrail'in işgal planını reddetmeli ve bu planın  asla uygulanamayacağını temin etmelidir."
 
Açıklamada Malezya'nın Filistin davasına tereddütsüz desteğini  sürdüreceği ve her zaman Filistinlilerin yanında olacağı vurgusu yapıldı.
 
Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Sivil Toplum Kuruluş Liderleri  de Uluslararası Kudüs Günü dolayısıyla Filistin'e destek ve İsrail'in işgal  planlarını kınayan ortak açıklama yaptı.
 
6 ASEAN ülkesinden 17 kuruluş liderinin imza attığı açıklamada  İsrail'in Filistin ve Kudüs üzerindeki planları "siyonist işgal" olarak  nitelendirilirken, "Özgür Kudüs için yapılan mücadele, adalet, onur ve  bağımsızlık mücadelesidir. Bütün İslam ülkeleri Kudüs'ün özgürleştirilmesi için  bu görevi üstlenmelidir." ifadesi kullanıldı.
 
İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planı
ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu ile 28  Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu  barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in  toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün  Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.
 
ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış  planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da  haritalandırma sürecine başlamıştı.
 
Netanyahu, koalisyon hükümetinin yemin töreni öncesi 17 Mayıs'ta  Mecliste yaptığı konuşmada, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini  "ilhak" etmenin vaktinin geldiğini söylemişti.