LYS sınav sonuçları için ÖSYM tarih verdi!

07 Temmuz 2017 Cuma - 11:20 | Son Güncelleme : 07 07 2017 - 11:20

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)sonuçları için üniversite adayları meraklı bekleyişini sürdürüyor. Haziran ayında gerçekleştirilen LYS sonuçları için ÖSYM net tarih verdi. İşte LYS sonuçlarına ilişkin merak edilen tüm detaylar...


 
LYS sonuçları için geri sayım sürüyor. ÖSYM, LYS'nin açıklanacağı tarihi adaylara duyurdu. İşte LYS açıklanacağı tarih ve ÖSYM'den gelen açıklama...
 
LYS SONUÇLARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?
 
ÖSYM'nin sınav takvimine göre 2017 LYS sonuçlarının açıklanacağı tarih 11 Temmuz olarak belirlendi. Adaylar sınav sonuçları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden öğrenebilecekler. Sınav sonuçları adreslere postalanmayacak. 
 
LYS PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?
 
LYS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplar dikkate alınarak bir standart puan hesaplanacaktır. Hesaplanan standart puanlar ve aşağıdaki tabloda yer alan ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır.
 
ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır.
 
LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?
 
2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 22 Haziran-4 Temmuz 2017 tarihleri arasında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.