Libya'nın BM Daimi Temsilcisi: "Hafter'in macerası resmen sona erdi"

AA |  05 Haziran 2020 Cuma - 23:54 | Son Güncelleme : 06 06 2020 - 0:16

Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Tahir es-Sunni, "iktidar hırslısı" olarak nitelendirdiği ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in macerasının resmen sona erdiğini belirtti.


Sunni, Libya ordusunun başkent Trablus ve Terhune'deki başarılarının  ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün zaferimizi kutluyoruz.  Bugün Terhune özgürlüğüne kavuştu, iktidar hırslısının (Hafter'in) macerası  resmen sona erdi. Trablus'un dik duruşu ve kahramanların fedakarlıklarıyla,  bölgedeki karşı devrim ve militarizasyon  projesi sona erdi." ifadelerini  kullandı.
 
Yakın zamanda geçmiş defterlerin kapatılacağını belirten Sunni,  şunları kaydetti:
 
"Yakında doğu, batı, kuzey, güney hep birlikte oturacağız, diyalog  kuracağız, uzlaşacağız, hoşgörülü olacağız. Herkesi - özellikle de gençleri -  geçmişten ders almaya ve siyasi iradeleri üzerinde hakimiyet kurmak isteyenler ya  da savaş tüccarlarına izin vermemeye çağırıyorum."
 
Libya hükümetinin savaş çığırtkanı olmadığını, ülkedeki krizin çözümü  için barış ve diyalog istediğini vurgulayan Sunni, "Barış ve diyalog, ama mağlup  olmuş, vadesi dolmuş bir katille değil." ifadelerine yer verdi.
 
Sunni ayrıca Libya devletinin temellerini atmanın vaktinin geldiğine  dikkati çekti. 
 
Hafter milislerini dün başkent Trablus'un il sınırlarının tamamından  çıkardıklarını duyuran Libya ordusu, bugün de başkentin 90 kilometre  güneydoğusundaki Terhune vilayetinde kontrolü sağladığını açıklamıştı.
 
Libya Meclisi Terhune Milletvekili: "Gelecek günler yeni ve aydınlık  bir dönem olacak"
Said, Terhune'nin ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin  lideri Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarılması dolayısıyla, başkent  Trablus'taki Libya Meclisi'nde Terhune'den seçilen tüm üyeler adına bir açıklama  yaptı.
 
Libya halkını ve Terhune sakinlerini şehrin kurtarılması dolayısıyla  en içten duygularla kutladıklarını dile getiren Said, "Gelecek günler, zulüm ve  zorbalığın bittiği, yerinden edilenlerin evlerine döndüğü ve son yıllarda  şehitler veren halkın sevinç yaşayacağı yeni aydınlık bir dönem olacak."  ifadelerini kullandı.
 
Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru Libya hükümeti liderliğinde  ülkeyi korumaya devam edeceklerini belirten Said, şunları kaydetti:
"Libya hükümeti ve Terhune Belediyesi Yürütme Konseyi'ne Terhune  vilayetinin tüm gereksinimlerinin acil surette karşılanması için gereken tüm  çabayı harcaması ve yerel halkın yaşadığı sıkıntıları çözmesi çağrısı yapıyoruz."
 
Said ayrıca darbeci Hafter'in geçen yıl nisan ayında   başkente  başlattığı saldırılar karşısında Libya halkının yanında yer alan herkese  şükranlarını dile getirdi.  
 

ETİKETLER

Libya Trablus Hafter