KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

28 Eylül 2018 Cuma - 11:41 | Son Güncelleme : 28 09 2018 - 11:41

KYK burs ve kredi başvurularının başlayacağı tarih merak edilerek gündemde sıkça araştırılıyor. Üniversite öğrencileri için büyük faydası olan KYK burs ve kredi başvuru ile ilgili tüm bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.


KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman yapılacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. KYK duyurusu sonrası burs ve kredi başvuruları E-devlet üzerinden alınmaya başlanacak?

BURS VE KREDİ BAŞVURULARI HAKKINDA

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

BURS KONUSUNDA ÖNCELİKLİ OLAN ÖĞRENCİLER KİMLER?

-Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
-Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
-Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
-Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
-Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
-Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
-Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,-ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler öncelikli olarak burs almaktadır.