Kırık cep telefonu ekranları ekonomiye kazandırılıyor

AA / Fotoğraf: AA |  12 Mart 2019 Salı - 13:54 | Son Güncelleme : 12 03 2019 - 13:54

İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta faaliyet gösteren iki girişimci, çöpe atılan kırık cep telefonu ekranlarının sağlam katmanlarını birleştirerek yenilerini üretiyor ve ekonomiye kazandırıyor.


İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta  faaliyet gösteren iki girişimci, çöpe atılan kırık cep telefonu ekranlarının  sağlam kalan katmanlarını birleştirerek yeni ekranlar üretiyor ve ekonomiye  kazandırıyor. 
 
Yurt dışında cep telefonu ekranı tamiratı ve üretimi konusunda  faaliyet gösteren Yavuz ve Muhammed Emin Öncü, Türkiye'ye dönerek bu alanda  çalışmaya başladı.
 
Yaklaşık 2 yıl önce kırık cep telefonu ekranlarının geri dönüşümünü  sağlamaya yönelik hazırladıkları Ar-Ge projesi, Malatya Teknopark tarafından  uygun görülerek yer tahsis edilen Yavuz ve Muhammed Emin Öncü, burada kurdukları  atölyede çalışmalarını yürütüyor.
 
Çin'den getirdikleri makineleri kullanmak için Çinli ustalardan eğitim  alan girişimciler, piyasadan topladıkları kırık telefon ekranlarını katmanlara  ayırarak işe yarayan kısımlarını farklı bir ekrana monte edip çeşitli aşamalardan  geçirdikten sonra geri dönüşümünü sağladı.
 
Piyasada yaklaşık bin liraya satın alınabilen akıllı telefon ekranını  sağlam katmanları birleştirerek 300 liraya mal eden girişimciler, hem geri  dönüşüme hem de ekonomiye katkıda bulunuyor.
 
Üç boyutlu yazıcılarla ekran kasaları ve bazı plastik aksamları da  imkanlarıyla üretmeyi başaran girişimciler, yerli imkanlarla cep telefonu ekranı  üretmeyi hedefliyor.
 
Firma sahiplerinden Yavuz Öncü, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  2014'ten bu yana cep telefonu sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyledi.
 
 Bu alanda yurt dışında çalıştığını ve ardından Türkiye'ye döndüğünü  dile getiren Öncü, cep telefonu ekranlarının geri dönüşümüyle ilgili Malatya  Teknopark'ta kurdukları atölyenin benzerlerinin yurt dışında da olduğunu ifade  etti.
 
Atölyelerinde kırık cep telefonu ekranlarını yenilediklerini belirten  Öncü, "Kırık cep telefonu ekranlarını geri dönüşüme kazandırarak ülke ekonomisine  katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Ayrıca üç boyutlu yazıcılarla şu an ekran  kasaları ve bazı plastik aksamlarını kendi imkanlarımızla üretmeyi başardık.  Hedefimiz, cep telefonu ekranının bütün parçalarını yerli ve milli olarak  kendimiz yapmak. İleriye dönük hedefimiz de yerli ve milli bir cep telefonu  üretmek." dedi.
 
"Aşama aşama ilerlemeyi düşünüyoruz"
 
Girişimci Muhammed Emin Öncü de yaklaşık 2 yıldır İnönü Üniversitesi  Malatya Teknopark'ta cep telefonu ekranlarının geri dönüşümü üzerine çalışmalar  yürüttüklerini ve bu alanda önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi.
 
Amaçlarının, yerli cep telefonu ekranı üretmek olduğunu dile getiren  Öncü, çalışmalara kırık ekranları yenileyerek başladıklarını, bu kapsamda  Çinlilerden eğitim alarak ekran kasaları ve bazı plastik aksamları da üretmeyi  başardıklarını kaydetti.
 
Öncü, bu alanda kendilerini her geçen gün geliştirdiklerini anlatarak,  şöyle devam etti:
 
"Teknopark'ta öncelikle kırık ekranları yenileyerek işe başladık. Daha  sonra üniversiteden hocalarımızın da desteğini alarak ekranla ilgili küçük  aparatlar üretmeye başladık. Şu an hızla ilerliyoruz. Sonuç olarak ekranın 3-4  aksamını üretiyoruz. Ekranda, LCD'nin üzerinde birkaç katman vardır. Paramparça  olsa da bu katmanları, eğer LCD zarar görmemişse yenileyebiliyoruz. Bundan  sonraki süreçte aşama aşama ilerlemeyi düşünüyoruz. En son aşama olarak da komple  bir ekranı Malatya Teknokent olarak üretip piyasaya sunmak istiyoruz."
 
Türkiye'de yerli imkanlarla ekran üretimi yapılmadığını belirten Öncü,  "Biz bunu başarıp, yurt dışı piyasasına sunmayı hedefliyoruz." dedi.
 
Ürün nasıl elde ediliyor
 
Muhammed Emin Öncü, belirli noktalardan toplanan kırık ekranların önce  sınıflandırıldığını, ardından çerçevesini ekrandan söküldüğünü vurgulayarak,  hasarlı ve sağlam katmanları da çeşitli cihazların yardımıyla birbirinden  ayırdıklarını söyledi.
 
LCD üstünde kalan filmi ise makine yardımıyla aldıklarını aktaran Öncü, şunları kaydetti:
 
"Film ayrıldıktan sonra LCD ortaya çıkıyor. Üzerindeki lekeler ve  yapışkanları da temizliyoruz. Temizlenen LCD'lerin üzerine hava filtreli bir  odada yeniden film ekliyoruz. Filmin üzerine OCA adı verilen özel yapışkan bant  yapıştırılıyor. Bu aşamadan sonra LCD ekranı 'kabarcık önleyici kazana'  yerleştiriliyor. Ekran parlaklığının artırılması için LCD ile filmin birleştiği  noktaya gümüş suyu sürülüyor. Gümüş suyu sürülmüş LCD'lerin üstüne cam basma  makinesiyle üst cam basılıyor. Tekrardan oluşabilecek kabarcıklara karşı ekranlar  yine kabarcık önleyici kazana yerleştiriliyor. Ekranın telefona yerleşebilmesi  için makine yardımıyla çerçevesi takılıyor."
 
Öncü, Türkiye'de genelde kırık cep telefonu ekranlarının çöpe  atıldığını anımsatarak, geliştirdikleri yöntemle çöpe atılan ekranlardan geri  dönüşüm sağlayarak piyasada yaklaşık bin liraya alınan ekranı 300 liraya mal  edebildiklerini sözlerine ekledi.