Kılıçdaroğlu: Sözde barış planı, yüzyılımızın Haçlı zihniyetidir

AA/DHA |  09 Şubat 2020 Pazar - 18:13 | Son Güncelleme : 09 02 2020 - 18:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Trump'un açıkladığı sözde barış planı, yüzyılımızın Haçlı zihniyetidir. Kudüs'ün ortasına bir bomba konmuştur ama o bombanın etkisini gidermek hepimize düşüyor. Filistin devleti Kudüs'ten, Kudüs Filistin devleti ve Müslümanlardan koparılmak isteniyor." dedi.


Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi'nin çağrısıyla Yenikapı Meydanı'nda  düzenlenen "Büyük Kudüs Mitingi"nde, Haçlıların yaptıklarının aksine Selahaddin  Eyyubi'nin kim olursa olsun tek bir Hristiyan'ı dahi rahatsız etmediğini, Kutsal  Kabir Kilisesi'nin yıkılması isteğini reddettiğini, binlerce Hristiyan'ın kentten  fidye ödemeden ayrılmasına izin verdiğini, Hristiyan kadınlara ve yetimlere  hediyeler verdirdiğini, El Aksa Camisi'nin tepesindeki haçı indirdiğini, kiliseye  çevrilen caminin gül sularıyla yıkanarak yeniden ibadete açıldığını söyledi.
 
Selahaddin Eyyubi'nin Allah'a ve imanına karşı görevini yerine  getirdiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Onun için en büyük zafer Kudüs'ün kine,  istilaya, talana izin vermeden kurtarılmış olmasıydı. Selahaddin bunları yaparken  bunları örnek aldığı kişi şüphesiz ki Hazreti Ömer'di. Hazreti Ömer de MS 638  yılında Kudüs'ü fethettiğinde tüm kent halkının canlarını ve mallarını güvence  altına almıştı. Selahaddin Eyyubi'nin temelini attığı barış ruhu, Kudüs'e  yüzlerce yıl hakim oldu. Osmanlı Devleti boyunca da Kudüs, tüm dinlerin özgürce  yaşam sürdüğü bir barış kenti kimliğini sürdürdü. Biz, Müslümanlar için Kudüs,  Mekke ve Medine'nin ardından 3. kutsal kentimizdir. Bizim ilk kıblemiz Mescid-i  Aksa, Kudüs'te bulunmaktadır. Sevgili Peygamberimizin Mescid-i Haram'dan Mescid-i  Aksa'ya oradan da göğe yaptığı miraç yolculuğu nedeniyle Kudüs bütün Müslümanlar  için özel bir yere sahiptir." diye konuştu.
 
 "Kudüs'ün ortasına bir bomba konmuştur"
 
 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 ilahi din için de kutsal olan  Kudüs'ün bir barış kenti olması gerektiğini anlatarak, "Ancak ne yazık ki Kudüs,  dinler arası gerilimin, din merkezli savaşların ve mücadelelerin adresi oldu.  Bugün bu mücadelenin yeni bir aşamasındayız. Çağımızın Haçlı zihniyetleri ile  Kudüs, Müslümanların ve Filistinlilerin ellerinden alınmak isteniyor. 1092'de  Haçlıların Kudüs'ü işgal ettiklerinde yaptıkları bugün yaptıklarıyla aynıdır."  diye konuştu.
 
ABD Başkanı Donald Trump'un açıkladığı sözde planın, bu yüzyılın Haçlı  zihniyeti olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu,  "Kudüs'ün ortasına bir bomba  konmuştur ama o bombanın etkisini gidermek hepimize düşüyor. Filistin devleti  Kudüs'ten, Kudüs Filistin devleti ve Müslümanlardan   koparılmak isteniyor. Oysa  yaklaşık bin yıl önce Haçlılara karşı Müslümanlarla birlikte Kudüs'ü koruyanlar  da Yahudilerdi. Oysa Yaklaşık 900 yıl sonra Selahattin Eyyübi'nin Kudüs'ü yeniden  özgürleştirdiğinde kente özgürce dönenler, Müslümanlarla birlikte yine  Yahudilerdi. Farklı Hristiyan mezhepleri yüzyıllardır Kutsal Kabir Kilisesi'nde  birlikte ibadet edebiliyorlarsa bu Müslümanların sayesindeydi. Tarihin bize  öğrettiği budur." ifadelerini kullandı.
 
Kılıçdaroğlu, yüzlerce yıl önce bu toprakların Haçlı seferlerine karşı  direnmeyi başardığını anlatarak, Türklerin öncülük yaptığı Müslümanlar başta  olmak üzere tüm Orta Doğu halklarının Haçlıları yendiğini söyledi.
 
"Yüzyılımızın Haçlı zihniyetinin planlarını da bizler boşa çıkardık.  Bundan sonra da Allah'ın izniyle boşa çıkaracağız" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle  devam etti:
 
"Herkesi kucaklayan, herkesle dayanışma içinde olan yeni bir  yaklaşımla yapacağız bunu. Kimlik üzerinden, inanç üzerinden, yaşam tarzı  üzerinden bizi bölmeye, emperyalistlerin  aleti etmeye çalışıyorlar. Emperyalizme  karşı, egemen güçlere karşı bütün mazlum milletlerin birleşmesi bizim ahdimizdir.  Bunu herkes böyle bilmeli. Binlerce Türkiyeli kardeşimiz Filistin mücadelesine  destek vermek amacıyla Filistin'e gitmekten çekinmemiştir. Bugün Filistin'de ve  Lübnan'da Türk gençlerinin mezarları bulunmaktadır."
 
"Hepimizin kalbi Filistin ve Kudüs için atmaktadır"
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kudüs ve Filistin'in birbirinin  karşıtıymış gibi görünen iki siyasi tarafı ortaklaştıran bir dava olduğunu  anlatarak, "Hepimizin kalbi Filistin ve Kudüs için atmaktadır. Çünkü hepimiz  hakkın, hukukun ve adaletin hakim olduğu bir Türkiye, hakkın, hukukun ve adaletin  hakim olduğu bir Orta Doğu, hukukun ve adaletin hakim olduğu bir dünya için  mücadele ediyoruz. Her Firavun'un bir Musa'sı vardır. Günümüzün firavunlarına  karşı her birimiz birer Musayız." ifadesini kullandı.
 
İslam dünyasındaki tüm parçalanmışlığına rağmen, bazı İslam  ülkelerinin Trump'ın sözde barış planına destek vermiş olmasına rağmen, İslam  dünyasındaki akan kana, gözyaşına rağmen, Allah'ın "hak, hukuk ve adalet"  diyenlerle beraber olduğunu belirterek, "Filistin için hak, hukuk ve adalet.  Kudüs için hak, hukuk ve adalet diyoruz. Adaleti, hakkı ve hukuku Filistinli  kardeşlerimizle birlikte inadına koruyacak ve savunacağız." diye konuştu.