İstanbul'da maddi durumu iyi olmayan 50 bin aileye gıda kolisi dağıtılacak

AA |  27 Mart 2020 Cuma - 10:42 | Son Güncelleme : 27 03 2020 - 12:04

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "65 yaş üstü maddi durumu iyi olmayan yaklaşık 50 bin vatandaşımıza, 6 hafta boyunca hayır kolisi dağıtacağız" dedi.


İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 22 Mart'tan bugüne  kadar Vefa çalışmaları kapsamında İstanbul genelinde toplam 39 bin 614 vatandaşın  çağrısına cevap verildiğini bildirdi. 
Yerlikaya, İstanbul Valiliğinde düzenlediği basın toplantısında,  sosyal mesafeyi korumak için tüm basın kuruluşlarını davet edemediklerini  söyledi.
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında devletin pek çok tedbir  aldığını dile getiren Yerlikaya, bu tedbirlerden birinin de Sağlık Bakanlığı ve  Koronavirüs Bilim Kurulu kararları doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca 22 Mart'ta  ülke genelinde öncelikli risk grubunda bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik  hastalığı bulunan vatandaşların sokağa çıkmalarının yasaklanması uygulaması  olduğunu hatırlattı.
Bu uygulamanın kararlılıkla sürdürülmesinin, salgınla mücadelede çok  büyük önem taşıdığını vurgulayan Yerlikaya, kronik hastalığı bulunanlar ve  yaşlılara virüs bulaşmasını önlemenin tek yolunun, vatandaşların gönüllü olarak  kendilerine karantina uygulamaları, yani mecbur kalmadıkça evden dışarıya  çıkmamaları olduğunu kaydetti.
Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yaşlı büyüklerimizle  ilgili hassasiyetimizin sebebi, onların diğerlerine hastalık bulaştırıyor olması  değil, onlara hastalık bulaşmasının önüne geçmektir. Bunun için başımızın tacı  olan yaşlılarımızı sevgiyle saygıyla özenle korumalıyız. Büyüklerimizi incitecek  en küçük bir saygısızlığı dahi kabul edemeyiz." sözlerini anımsattı.
 
Gıda kolileri pazartesi gününden itibaren dağıtılacak
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul halkından, önümüzdeki kritik  günlerde hastalığın yayılmasını engellemek için, bilim kurulunun tavsiyeleri  doğrultusunda hareket etmelerini, Sağlık ve İçişleri bakanlığı ile ilgili  kurumlardan gelen ikazlara azami hassasiyeti göstermelerini, evlerinde  kalmalarını istedi.
65 yaş ve üstündeki maddi durumu iyi olmayan, kronik rahatsızlığı  bulunan, evlerinde ihtiyaçlarını karşılayacak yakınları bulunmayan vatandaşların  sokağa çıkmadan temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla il ve ilçelerde "Vefa  Sosyal Destek Grupları" kurulduğunu hatırlatan Yerlikaya, şöyle devam etti:
"112, 155 ve 156'ya sizlerden gelen çağrı ve talepleri yerine getirmek  için kaymakamlarımızın koordinasyonunda 39 ilçemizdeki Vefa İletişim  Merkezlerimizde görevli polis, jandarma, belediye, AFAD, Kızılay ve sivil toplum  kuruluşlarımızın ekipleri yoğun bir gayret gösteriyor. Uygulamanın başladığı 22  Mart Pazar günü saat 13.00'ten bugün sabaha kadar Vefa çalışmaları kapsamında  İstanbul genelinde toplam 39 bin 614 vatandaşımızın çağrısına cevap verildi. 36  bin 301 vatandaşımızın temel ihtiyaçları ile ilgili talepleri alındı  ve yerine  getirildi. 3 bin 313 vatandaşımızın ise bilgi edinme amaçlı çağrısına cevap  verildi. Valiliğimiz koordinasyonunda, Vefa Sosyal Destek çalışmalarımızın en  güzel şekilde gerçekleşmesi için bütün kurum ve kuruluşlarımız arasında güzel bir  yardımlaşma ve dayanışma sergileniyor. "
 
"50 bin vatandaşımıza düzenli olarak 6 hafta boyunca gıda kolisi  ulaştıracağız"
Yerlikaya, bu zor dönemde, devletin şefkat elinin, ihtiyaç sahibi  vatandaşlara en hızlı şekilde ulaşması için gayret ve özveri gösteren ekiplere  teşekkür ederek, "Bugün özel bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum. İstanbul  Vefa hizmetleri kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca  belirlenen, 65 yaş ve üstü maddi durumu iyi olmayan 50 bin  vatandaşımıza   düzenli olarak  6 hafta boyunca gıda kolisi ulaştıracağız. Bu amaçla,  hayırseverlerimizin desteğiyle 300 bin gıda kolisi hazırlıyoruz. "
Gıda kolilerini pazartesi gününden itibaren ihtiyaç sahibi  vatandaşlara ulaştırılacağını belirten Yerlikaya, kolilerin mobil uygulama Getir  tarafından evlere teslim edileceğini söyledi.
 
"Bu topyekün bir mücadeledir"
Ali Yerlikaya, kolilerin temininde katkı sağlayan hayırseverlere,  ücretsiz teslim görevini üstlenen Getir firmasının yönetimi ve çalışanlarına  teşekkür ederek, konuşmasını şöyle tamamladı:
"Değerli büyüklerimiz, annelerimiz, babalarımız, dedelerimiz,  ninelerimiz sizleri çok seviyoruz. Bu günlerimizi sizlere borçluyuz. Sizler bizim  dua kapımızsınız. Sizler evinizde kaldığınız sürece elimizden gelenin en iyisini  yapmaya gayret edeceğiz. Bu topyekün bir mücadeledir. Sabır, anlayış ve işbirliği  ve Allah'ın izniyle bu zor günlerin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Zorunlu  olarak dışarı çıkan vatandaşlarımızın da açıklanan tedbirlere riayet etmeleri  hayati önem taşıyor. Bu süreçte tokalaşmamak gibi toplu ulaşım, sosyal ortamlar  ve çalışma ortamlarında sosyal mesafeye dikkat etmek çok önemli. Tedbirleri ne  kadar sıkı uygularsak  bu süreci o kadar hızlı atlatacağımızı lütfen unutmayalım.  Son olarak tüm sağlık çalışanlarımıza İstanbullular, ülkemiz ve milletimiz adına  şükranlarımı sunuyorum. Bu mücadeleye destek için evinde kal İstanbul diyoruz."