İstanbul'da 7 katlı bir bina çöktü!

14 Şubat 2020 Cuma - 14:55 | Son Güncelleme : 14 02 2020 - 21:11

İstanbul Bahçelievler'de daha önce boşaltılmış olan 7 katlı bir bina karşısında bulunan binanın üzerine çöktü.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bahçelievler'de yıkılan 7 katlı binanın enkazı önünde açıklamalarda bulundu


Olay yerinden gelen son dakika haberine göre Siyavuşpaşa'daki binanın 7 katlı olduğu öğrenildi. Çökme nedeniyle binanın yanındaki bir diğer bina da zarar gördü. 7 katlı bina depremde hasar gördüğü için daha önce boşaltılmıştı.
 
VALİ YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bahçelievler'de çöken binaya ilişkin, "Bina yıkılırken bir vatandaşımız binanın altında birinin kaldığını gördüğünü söyledi. Bu iddia doğrudur düşüncesiyle yaklaşık 6 saatten beri AFAD, itfaiyemiz, K9 Timleri ve Bahçelievler Belediye ekipleri büyük bir titizlikle çalışmalarını yaptılar. Narlı Sokak'ın kot seviyesine kadar arama tarama yapıldı ve kimseye rastlanmadı." dedi.
 
 
 
Edinilen bilgilere göre, Siyavuşpaşa Mahallesi Narlı Sokak'ta bulunan 7 katlı bina büyük bir gürültü ile çöktü. Çöken binanın 5 ay önce hasar nedeniyle boşaltıldığı öğrenildi. 
 
 
“Binayı daha önce boşalttık"
 
Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır ise olay yerinde yaptığı açıklamada, “Binayı daha önce boşalttık. Yarın da yıkılması planlanıyordu. Bugün bir şekilde yan yattı. Diğer binaya da hasar vermiş. Yan duvarları çökmüş. Bir can kaybımız ya da yaralımız yok. Bu bina için arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyorlar. Kalan kimse olmadığı için bir sorun gözükmüyor. Ama altına boş olduğu için kağıt toplayıcısının girdiği söyleniyor. Bazı kişiler ise çıktığını belirtti. AFAD ve belediye ekiplerimiz burada. Köpekler dinledi. Şu an için altına kimse olmadığını biliyoruz. Molozları kaldıracağız. Diğer binayı da boşalttık. Hasar gören bina 1 yıllık binadır. Etrafında bulunan binaları boşalttık. Neden yıkıldığı belli değil” ifadelerini kullandı.
 
İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN İLK AÇIKLAMA
 
İstanbul Valiliği, Bahçelievler'de kentsel dönüşüm  sebebiyle bir ay önce boşaltılan ve içinde kimsenin yaşamadığı belirtilen bir  binanın henüz bilinmeyen nedenle çöktüğünü bildirdi. 
 
İstanbul Valiliğinden Bahçelievler'de çöken binaya ilişkin yapılan  açıklamada, "Siyavuşpaşa Mahallesi'nde saat 14.44'de kentsel dönüşüm sebebiyle  bir ay önce boşaltılan ve içinde kimsenin yaşamadığı belirtilen bir bina henüz  bilinmeyen bir nedenle çökmüştür." denildi.
 
Olay yerine AFAD, itfaiye ve sağlık ekiplerinin sevk edildiği  belirtilen açıklamada, "Çevrede güvenlik önlemleri alınmıştır. Çökme sırasında  herhangi bir vatandaşımıza yönelik olumsuz bir durum olup olmadığı  araştırılmaktadır." ifadeleri kullanıldı.
 
AFAD'dan gelen bilgilere göre enkaz altında kimsenin olmadığı öğrenildi. Gelen son bilgilere göre ise; binanın yarın yıkımı yapılması planlanıyordu.
 
 
Bina çökmesinin ardından yan binada bulunan vatandaşlar da binadan tahliye edildi.
Çökme sırasında yan binada yaşayan Bahtiyar Cengiz isimli kadın hafif şekilde yaralandı. Ambulansla Bahçelievler Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Cengiz tedavi altına alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Yaşadıklarını anlatan Bahtiyar Cengiz, "Bina birden üstümüze yıkıldı. Benim de üstüme geldi. Torunum ve kızım yan odadaydılar" dedi.
 
"BİNA BİRDEN ÜSTÜMÜZE YIKILDI”
 
Bahçelievler, Siyavuşpaşa Mahallesinde bulunan ve kentsel dönüşüm sebebiyle bir ay önce boşaltıldığı öğrenilen bina çöktü. Çökme sırasında yan binada yaşayan Bahtiyar Cengiz isimli kadın hafif şekilde yaralandı. Ambulansla Bahçelievler Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Cengiz tedavi altına alınırken, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Yaşadıklarını anlatan Bahtiyar Cengiz, "Bina birden üstümüze yıkıldı. Benim de üstüme geldi. Torunum ve kızım yan odadaydılar" dedi.
 
 
 
 
BİNANIN ÇÖKMEDEN ÖNCEkİ SON HALİ...