İranlı milletvekilinden ülkedeki tüm faaliyetleri bir ay durdurma çağrısı

AA |  24 Mart 2020 Salı - 11:44 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 11:44

İran Meclisi Vatandaşlık Hukuku Fraksiyonu Başkanı Abdulkerim Hüseyinzade: "Sevgili vatandaşlarımızın canlarını öldürücü Corona virüsten korumalıyız. İran, tarihi ve insani bir felakete yalnızca birkaç adım uzaklıktadır" açıklamasını yaptı.


İran Meclisi Vatandaşlık Hukuku Fraksiyonu Başkanı  Abdulkerim Hüseyinzade, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını durdurmak  için ülkedeki tüm faaliyetlerin 1 ay süreyle askıya alınması çağrısı yaptı. 
İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, Hüseyinzade, Meclis  Başkanı Ali Laricani'ye hitaben yazdığı mektubunda, Kovid-19'la mücadele için  acil bir yasa tasarısının mecliste hazırlanıp onaylanması gerektiğini belirtti.
Ülkedeki tüm faaliyetlerin bir ay süresince durdurulması çağrısında  bulunan Hüseyinzade, Anayasa'nın 79'uncu maddesinin meclise bu yetkiyi verdiğini  savundu.
Hüseyinzade, mektubunda, "Sevgili vatandaşlarımızın canlarını öldürücü  koronavirüsten korumalıyız. İran, tarihi ve insani bir felakete yalnızca birkaç  adım uzaklıktadır. Bu durum acil ve doğru kararlar alma kararlılığımızı da  güçlendirmelidir." ifadelerini kullandı.
 
İran'da can kaybı 2 bine yaklaştı
İtalya, İspanya ve hastalığın ortaya çıktığı Çin'in ardından en çok  can kaybının yaşandığı İran'da, virüs ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit  edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı.
İran'da bir grup milletvekili, 20 Mart'ta Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani'ye Kovid-19 mücadele için ülke genelinde karantina uygulaması çağrısında  bulunmuştu.
Cumhurbaşkanı Ruhani, salgının etkili olduğu bölgelerin karantinaya  alınması önerilerine daha büyük sorunlara yol açabileceği gerekçesiyle karşı  çıkmıştı. Ruhani, vatandaşların şehirlerin giriş çıkış noktalarında kontrolden  geçirildiğini ve şüpheli durumdaki kişilerin sağlık merkezlerine  yönlendirildiğini açıklamıştı.
Ülkede virüse yakalananların sayısı 23 bini aşarken can kaybı 1812'ye  yükseldi. Kovid-19 teşhisi konulanlardan 8 bin 376'sı ise iyileşerek taburcu  edildi.