İran'dan Hindistan'a petrol uyarısı

AA |  12 Temmuz 2018 Perşembe - 10:47 | Son Güncelleme : 12 07 2018 - 10:47

Tahran, Hindistan hükümetinin İran'dan petrol ithalatını durdurması halinde bu ülkeye uygulanan özel imtiyazları sona erdireceklerini duyurdu


İran, Hindistan hükümetinin kendilerinden petrol  ithalatını durdurması halinde bu ülkeye uygulanan özel imtiyazlara son  vereceklerini açıkladı. 
 
İran basınına yansıyan haberlere göre, İran'ın Yeni Delhi  Maslahatgüzarı Mesud Rezvaniyan, Hindistan'ın ABD'nin baskıları neticesinde  İran'dan petrol ithalatını durdurması halinde Tahran'dan sağlanan özel  imtiyazları kaybedeceğini belirtti.
 
Rezvaniyan, "Eğer Hindistan, İran petrolü yerine Suudi Arabistan Rusya, Irak ve ABD gibi ülkelerden petrol ithal ederse Tahran tarafından sağlanan  imtiyazlardan mahrum kalacaktır." dedi.
 
ABD'nin müttefiklerine yaptığı İran'dan petrol ithalatının  durdurulmasına yönelik  baskılara değinen Rezvaniyan, ülkesinin Hindistan için  "güvenilir bir enerji ortağı" olduğunu söyledi.
 
Çabahar Limanı Projesi
 
Hindistan'ı stratejik Çabahar Limanı'nın geliştirilmesi projesine  yönelik verdiği sözleri şu ana kadar yerine getirmediği gerekçesiyle de eleştiren  İranlı diplomat, “Hint yatırımının Çabahar Limanı'nın genişletilmesi için  vadettiği bağlantı projelerinin şimdiye kadar gerçekleşmemiş olması talihsiz bir  durum." dedi.
 
Projenin stratejik açıdan önemine dikkati çeken Rezvaniyan, projenin  tamamlanması için Hindistan'ın gerekli adımları atmasını beklediklerini dile  getirdi.
 
İranlı diplomat, ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi için iki  ülkenin her alanda mevcut kapasitelerinden yararlanması gerektiğini sözlerine  ekledi.
 
ABD, nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra İran'a yaptırımları  devreye sokacağını açıklamış ve müttefiklerinden İran'la petrol ticaretlerini  kasım ayı itibarıyla sonlandırmalarını istemişti.
 
İran, Hindistan ve Afganistan arasında imzalanan "Çabahar Anlaşması"  ile İran'ın güneydoğusunda dünyanın en önemli enerji geçiş hatlarından biri olan  Hürmüz Boğazı'nın girişinde ve Umman Denizi kıyısındaki Çabahar Limanı'nın,  Hindistan'ın Orta Asya'ya, Afganistan'ın uluslararası sulara açılan kapısı olması  planlanıyor.
 
Çabahar Limanı'ndan başlayıp Kuzey Horasan'a kadar devam etmesi  planlanan tren yolu projesi, Hindistan'ın Pakistan'ı devre dışı bırakarak  Afganistan'a ulaşma projesi olarak kabul ediliyor. Hindistan'ın projeye 500  milyon dolar yatırım yapacağı belirtilmişti.
 
  
 
 
 

ETİKETLER

hindistan tahran iran