Hak-İş, 1 Mayıs'ı 81 ilde sınırlı katılımcıyla kutladı

AA |  30 Nisan 2020 Perşembe - 16:08 | Son Güncelleme : 30 04 2020 - 16:08

Hak-İş Konfederasyonu üyeleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Kovid-19 tedbirleri alınarak 81 ilin valiliklerince belirlenen alanlarda sınırlı katılımcıyla kutladı.


Konfederasyondan yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle  bu seneki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün 27 Nisan-1 Mayıs'ta "1 Mayıs  Haftası" olarak kutlandığı, bu kapsamda bugün saat 11.00'de 81 ilde valiliklerin  belirlediği alanlarda, az sayıda katılımcıyla, tüm tedbirlere ve sosyal mesafe  kuralına uyularak talep ve önerilerin dile getirildiği ifade edildi.
 
Konfederasyonun İstanbul İl Başkanlığının yarın 09.00'da Kazancı  Yokuşu'na karanfil bırakacağı, ardından Atatürk Anıtı'na Hak-İş'in çelengini  koyarak 1 Mayıs Bildirisini okuyacağı belirtilen açıklamada, bazı il  başkanlıklarının da bildiriyi okumak için alanlarda olacağı kaydedildi.
 
Açıklamada, Hak-İş olarak, daha fazla dayanışma, daha çok emek ve daha  güçlü Türkiye için emekçilerin taleplerinin, mesajlarının tüm platformlardan  iletilmeye devam edildiğine işaret edilen açıklamada, "Bu zor günler bittiğinde,  binlerce emekçi kardeşimizle alanlarda en coşkulu şekilde buluşacağız."  ifadelerine yer verildi.
 
1 Mayıs bildirisi
Açıklamada, il başkanlarınca meydanlarda okunan, çalışma hayatına  ilişkin talep ve önerilerin yer aldığı Hak-İş 1 Mayıs bildirisine de yer verildi.
 
"Türkiye'nin bütün emekçileri, emeklileri, işsizleri, yoksulları,  kadınları, erkekleri, gençleri, yaşlıları, engellileri, meslek sahipleri ve sivil  toplum kuruluşları olarak tüm dünya emekçileriyle birlikte bugün yine 1 Mayıs'ta  birlikteyiz. Koronavirüs salgını nedeniyle kitlesel kutlama imkanı olmasa da 1  Mayıs'ta ekranlarda, illerin meydanlarında ve her yerdeyiz." ifadeleriyle  başlayan bildiride, 23 Nisan'da Milli Mücadelenin 100. yılının tüm teşkilat ve  emekçilerle İstiklal Marşı okunarak büyük bir coşkuyla kutlandığı hatırlatılarak  rahmet, bereket ve mağfiret ayı ramazanın millet ve tüm İslam alemi için  hayırlara vesile olması temennisinde bulunuldu.
 
Bildiride şu ifadelere yer verildi:
"Hak-İş olarak, bu 1 Mayıs'ta, Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanma  koşullarının daha da esnetilmesini istiyoruz. Bu süreçte uygulanan fesih  yasaklarını olumlu buluyoruz. Bununla birlikte ücretsiz izin uygulamasının  istismar edilmesine 'Hayır' diyoruz. Bütün sağlık emekçilerimiz için eşit haklar  istiyoruz. Taşerondan kadroya geçen emekçilerin TİS sürelerinin öne çekilmesini  istiyoruz. Geçici ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümü istiyoruz. Tüm  emekçilerimiz için daha fazla iş güvencesi istiyoruz. Örgütlenmenin önündeki  engellerin kaldırılmasını istiyoruz. İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği  tedbirlerinin daha da yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bizler, güçlü, güzel  yarınlar için, haklarda daha güçlü gelecek için, sağlığımız için, iş güvencemiz  için, işimiz ve emeğimiz için, yine ve yüksek sesle haykırmak için  meydanlardayız."
 
Türkiye'nin bugünü, geleceği, bütünlüğü, insanların birlik, beraberlik  ve kardeşliği, talep, teklif ve beklentilerin karşılanması için meydanlarda  olunduğu vurgulanan bildirde şunlar kaydedildi:
 
"Hak-İş olarak insan onuruna yaraşır saygın iş istiyoruz. Vergi  adaletsizliklerinin giderilmesini, ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin  düşürülmesini ve asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını istiyoruz. Asgari  gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini, kayıt  dışı çalışmanın sonlandırılmasını istiyoruz. Biz ücretliler, milli gelirden,  ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı  merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi  istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. Çocuk  istismarının önlenmesini, kadına yönelik şiddetin engellenmesini istiyoruz.  İstihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz. Annelik hakkının  korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj ve  işe giriş imkanlarının geliştirilmesini istiyoruz. Engellilerin toplumsal yaşama  etkin bir şekilde katılmasını istiyoruz. Her türlü ayrımcılıktan uzak, insan  odaklı etkin politikalar istiyoruz. Hangi ülkeden olursa olsun ülkemize sığınan  mülteci ve göçmen kardeşlerimiz için, entegre edilebilir, sürdürülebilir, ulusal  ve uluslararası uyum politikalarının geliştirilmesini istiyoruz. Biz 83 milyon  vatandaşımız ve 4 milyon göçmen kardeşimizle Türkiye'yiz diyoruz."
 
Herkesin eşit haklardan, eşit şartlarda ve eşit sorumlulukla  yararlanmasının istenildiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi:
"Dünyanın dört bir yanında mazlumların uğradığı zulmün son bulmasını,  tüm dünyada barış, özgürlük, adalet ve demokrasinin sağlanmasını  istiyoruz. Ülkemizin yaşadığı bu zor günleri, önlemlere uyarak, sabrederek,  dayanışma ve el birliğiyle atlatacağız. Refahın, kardeşliğin, huzurun ve  hoşgörünün artarak hakim olduğu bir Türkiye'nin kıvancını yaşıyoruz. Ülkemize,  insanlarımıza ve emekçilerimize güveniyoruz. Ülkemizin potansiyeline, gücüne,  geleceğine yürekten inanıyoruz. Hak-İş Konfederasyonu olarak sendikasız ve  örgütsüz bütün çalışanlara 'Örgütlü ol, sendikalı ol, Hak-İş'li ol' diyoruz.  Güçlü izolasyon, sağlıklı Türkiye diyoruz. Zor günler geçsin sonra yine  meydanlarda buluşacağız. Emekçiler yine coşacak, güzel günler gelecek."