Güney Kore, İsrail Cumhurbaşkanı'nın ülkeyi ziyaretine izin vermedi

31 Ağustos 2018 Cuma - 14:28 | Son Güncelleme : 31 08 2018 - 14:28

Güney Kore'nin İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in bu yıl veya gelecek yıl Seul'ü ziyaretini kabul etmediği iddia edildi. Ziyarete karşı çıkılmasının arkasında yatan sebebin, ticari ilişkiler olduğu ileri sürüldü.


Güney Kore'nin İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in bu yıl veya gelecek yıl Seul'ü ziyaretini kabul etmediği ileri sürüldü. Ziyarete karşı çıkılmasının arkasında yatan sebebin, İsrail'in gaz platformlarını korumak için daha önce Kore gemileri yerine Alman gemileri satın alarak Kore'yi hayal kırıklığına uğratması olduğu iddia edildi.
 
NEDENİ BELLİ DEĞİL
 
İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Güney Kore, İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin'in Seul'ü ziyaret etmesine karşı çıktı ancak bunun nedeniyle ilgili bir açıklama yapmadı. Haberde, Seul'den gelen olumsuz cevabın İsrail için büyük sürpriz olduğu ifade edildi. Bunun Cumhurbaşkanı Rivlin'in şahsına yönelik bir tutum olmadığı fakat bu kararı kimin aldığının bilinmediği aktarıldı.
 
TİCARİ İLİŞKİLER NEDEN OLMUŞ OLABİLİR
 
Haberde, ziyarete karşı çıkılmasının arkasında yatan sebebin, "İsrail'in gaz platformlarını korumak için daha önce Kore gemileri yerine Alman gemileri satın alarak Kore'yi hayal kırıklığına uğratması ve İsrail'in, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Koreli mevkidaşı Kim Jong-un arasında geçen nisan ayında yapılan zirveyi kutlamaması" olabileceği kaydedildi.