Flaş açıklama geldi: İsrail ile anlaşmalara bağlı kalmayacağız

AA |  28 Mayıs 2020 Perşembe - 1:56 | Son Güncelleme : 28 05 2020 - 1:56

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), İsrail ile yapılan anlaşmalara bağlı kalınmayacağını açıkladı.


FKÖ, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi  yerleşim birimlerini "ilhak" planına ilişkin Filistin Devlet Başkanı Mahmud  Abbas'ın daha önce konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamaya destek verdi.
 
Örgüt tarafından yapılan açıklamada, İsrail ile yapılan tüm  anlaşmaların iptal edildiği ve bunlara bağlı kalınmayacağı belirtildi.
 
Filistin Devlet Başkanı Abbas, 19 Mayıs'ta, İsrail'in işgal altındaki  Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "ilhak" planına  karşı izlenecek yolu görüşmek üzere Filistin'in üst düzey isimleriyle bir araya  geldiği toplantıda, İsrail ve ABD ile yapılan güvenlik anlaşmasının da dahil  olduğu tüm anlaşma ve mutabakatlara bağlı kalmayacaklarını ifade etmişti.
 
Abbas, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırları üzerinde bağımsız  egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasını öngören iki devletli çözüme bağlı  olduklarını vurgulayarak, söz konusu sürecin sadece ABD'nin değil uluslararası  ara bulucularla yürütülmesi gerektiğini kaydetmişti.
 
İsrail'in "ilhak" planı
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile  28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta  Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin  "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait  Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
 
ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon sözde barış  planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da  haritalandırma sürecine başlamıştı.
 
Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı  koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakan'ı 1 Temmuz'dan itibaren Batı  Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını"  kabine veya Meclisin onayına sunabilecek.
 
Netanyahu, 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, uluslararası kamuoyundan  gelen tepkilere rağmen işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi  yerleşim birimlerinin "ilhak" planında değişikliğe gitmeyeceklerini söylemişti.